Najnowsze

Miała szyję wygiętą pod kątem 90 stopni. Skomplikowana operacja uratowała życie 13-latki

Najnowsze

Autor:
Oskar
Netkowski

13-letnia Afsheen Gul dorastała w cierpieniu. Szyja wygięta pod kątem 90 stopni była dla niej utrapieniem, a dla lekarzy medyczną zagadką. W końcu nastolatka z Pakistanu poleciała do Indii, gdzie została poddana skomplikowanej operacji. Dzięki temu dostała szansę na normalne życie.

Afsheen Gul miała wygiętą szyję

O nastoletniej Afsheen Gul z Pakistanu mówi dzisiaj cały świat. 13-latka cierpi na porażenie mózgowe, ale to niejedyne schorzenie, z którym musiała mierzyć się przez ostatnie lata. Kiedy miała zaledwie 8 miesięcy, zapadła na bardzo rzadką chorobę, w wyniku której jej szyja była przez cały czas wygięta pod kątem 90 stopni.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dziewczynie towarzyszył stały ból, który ograniczał podstawowe funkcje życiowe. Afsheen nie mogła samodzielnie jeść, ubrać się czy korzystać z toalety. Przez niemalże cały czas była zmuszona do pozostawania w domu. Dodatkowo wymagała stałej opieki - zajmowała się nią jej matka Jameelan i jej najstarszy brat Mohammad Yaqoob Kumbar. Ojciec dziewczyny zmarł na raka dwa lata temu.

Afsheen Gul doczekała się operacji

Przez trudną sytuację bliskich Afsheen nie było stać na zapewnienie jej powrotu do zdrowia. Mama dziewczyny zajmuje się sprzątaniem. Jej pensja roczna to 6 000 rupii (ok. 337 złotych), za które cała trójka musi się utrzymać. Po długim czasie w końcu pojawiła się szansa na operację.

Dr Rajagopalan Krishnan wraz ze swoim zespołem przeprowadził kilkugodzinną operację, podczas której czaszka Afsheen została połączona z kręgosłupem. Nastolatka musiała udać się do Delhi w Indiach. Towarzyszył jej starszy brat. Zabieg zakończył się sukcesem i 13-latka w końcu może normalnie wyprostować głowę.

'- Dziękuję doktorowi Rajagopalan Krishnan za danie mi nowego życia - napisała na Instagramie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: SCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images

Pozostałe wiadomości