Na tropie dzikich zwierząt

"Na tropie dzikich zwierząt" – pierwszy odcinek wyjątkowego programu

Na tropie dzikich zwierząt

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
"Na tropie dzikich zwierząt" – pierwszy odcinek

Doświadczony podróżnik Dawid Andres i dwunastoletnia, ciekawa świata Natalia wyruszają w niezwykłą podróż po Alasce. W jej trakcie wspólnie tropią zagrożone gatunki zwierząt. Ich przygody będzie można zobaczyć w programie podróżniczo–przyrodniczym "Na tropie dzikich zwierząt".

Dawid Andres to pasjonata, "pogromca Amazonki" i król szos. Jeździł ciężarówką przez Stany Zjednoczone, Indonezję, Wietnam czy Afrykę. W trakcie swoich podróży umiejętnie, ale wciąż spontanicznie doświadcza otaczającego nas świata i świetnie o nim opowiada.

"Na tropie dzikich zwierząt"

"Na tropie dzikich zwierząt" to osiem odcinków, a bohaterem każdego z nich jest inne, wyjątkowe zwierzę. O tym, które z nich będzie motywem przewodnim danego odcinka, decyduje wylosowana przez Natalię figurka. Każda wyprawa Dawida i Natalii jest przygodą, która staje się też okazją do opowiedzenia o zwyczajach, naturalnym otoczeniu, pożywieniu i innych ciekawostkach ze świata dzikich zwierząt. W odcinku pierwszym bohaterem jest orka - największy ssak wodny z rodziny delfinowatych.

Choć żyje we wszystkich oceanach i dużych morzach, to w zależności od miejsca, nieco inaczej np. poluje. To podobnie, jak ludzie, którzy mieszkając na całym świecie, mają zróżnicowaną kuchnię, stroje, zwyczaje czy inne elementy kultury. W Europie orki są widywane w Morzu Śródziemnym i Północnym. W pierwszym odcinku programu "Na tropie dzikich zwierząt" przyjrzymy się orkom z Alaski, żyjącym konkretnie w Kenai Fijords i Resurrection Bay.

Nasi bohaterowie wypływają łodzią w te tereny. Poznają naturalne środowisko orek i starają się zobaczyć je z bliska. Zdobywają wiedzę, a widzowie razem z nimi. Sporo dowiadują się z rozmowy z ekspertem od życia morskiego Alaski oraz z kapitanem łodzi, która codziennie pływa w rejonach Kenai Fijords i Resurrection Bay.

Dlaczego orki to takie fascynujące zwierzęta?

mat. prasowe

Orki, choć są bardzo duże i ciężkie, to jednocześnie bardzo sprytne. Co o nich wiemy?

  • samce są długie od 6 do prawie 9 m i ważą 4-9 ton,
  • samice są długie od 5 do 8,5 m i ważą 2,6 – 5,5 ton,
  • jedzą ćwierć tony pożywienia dziennie i muszą na nie zapolować,
  • orka jest w ciąży 2x dłużej niż człowiek- około 18 miesięcy, noworodek ma ok. 2 m długości i waży ok. 150-200 kg, karmiony przez matkę do ok. 2 miesięcy,
  • samice orki przechodzą menopauzę i w wieku około 30-40 lat przestają się rozmnażać,
  • żyją 50-90 lat!

Orki to naprawdę fascynujące zwierzęta. Są bardzo rodzinne i uważane za najbardziej społeczne walenie. Żyją w grupach od 5 do nawet 40 osobników, którym przewodzi najstarsza samica. Stada zwykle są 3 - pokoleniowe, złożone z matki, jej synów oraz córek i ich potomstwa. Gdy głowa rodu umrze, synowie rozpoczynają samotną wędrówkę, a córki z dziećmi tworzą nowe grupy. Co ciekawe, zazwyczaj spokrewnione orki nigdy nie zrywają swojej więzi. Poza tym każdy klan ma swój własny sposób porozumiewania się, różny od innych, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

'Na tropie dzikich zwierząt – pierwszy odcinek programu
''Na tropie dzikich zwierząt” – pierwszy odcinek programu 'Na tropie dzikich zwierząt – pierwszy odcinek programu Źródło: mat. prasowe

Orki zdobywają pożywienie w niezwykle inteligentny i sprytny sposób. Jedzą inne zwierzęta morskie – od mniejszych ryb, po foki, pingwiny, delfiny i inne walenie. Te, które żywią się rybami w ławicach, zbijają ławicę w ciasny kształt, wydając z siebie drażniące dźwięki, po czym ogłuszają mocnymi uderzeniami ogona. Ryby tracą przytomność, a orka je zjada. Niektóre polują również na foki wylegujące się na krach, a nawet na plaży. Podpływają blisko brzegu i w odpowiednim momencie, wraz z przypływem fali łapią ofiarę, jednocześnie uważając, by nie osiąść na lądzie. Gdy polują grupowo, stosują różne ciekawe taktyki, np. podnoszenie kry przez dwie orki i zsuwanie z niej pingwina do paszczy trzeciej lub robienie wyskoków i opadanie całym, kilkutonowym ciałem na delfiny. Potrafią również polować w ramach współpracy klanów.

Dzięki wyprawie Dawida i Natalii na Alaskę widzowie mają szansę dowiedzieć się więcej o fascynującym regionie świata i niezwykłych zwierzętach, które go zamieszkują. Natalia ma też niezwykłą okazję nauczyć się takich czynności, jak prawidłowe łowienie ryby na patyk i zjedzenie jej na kolację, podobnie jak robią to orki, z tym że one wolą surowe. I polują zupełnie inaczej.

Program "Na tropie dzikich zwierząt" łączy więc pełną przygód zabawę z nauką. W tym samym celu znana i lubiana przez wiele dzieci KINDER Niespodzianka stworzyła serię Natoons – kolekcję 16 figurek zwierząt z Ameryki Północnej. Jeszcze więcej zabawy, jednocześnie wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja ApplayDu, którą można pobrać z AppStore i Google Play.

Program możecie oglądać w Discovery Channel i Player.pl.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości