Na tropie dzikich zwierząt

"Na tropie dzikich zwierząt" – czwarty odcinek wyjątkowego programu

Na tropie dzikich zwierząt

Czwarty odcinek programu "Na tropie dzikich zwierząt"

"Na tropie dzikich zwierząt" to podróżniczo – przyrodniczy program, w którym doświadczony podróżnik Dawid Andres oraz dwunastoletnia Natalia doświadczają niezwykłej wędrówki po Alasce. Wspólnie tropią zagrożone gatunki zwierząt. Jakie poznamy w czwartym odcinku?

Podróże to jedna z największych pasji Dawida Andresa. Dał się poznać widzom m.in. jako "pogromca Amazonki" i król szos, który przejechał ciężarówką przez Stany Zjednoczone, Indonezję, Wietnam czy Afrykę. Nie tylko doświadcza świata, ale też w interesujący sposób o nim odpowiada.

"Na tropie dzikich zwierząt"

"Na tropie dzikich zwierząt" to program złożony z ośmiu odcinków. Bohaterem każdego z nich jest inne, wyjątkowe zwierzę Alaski (i nie tylko). Które z nich będzie motywem przewodnim kolejnego odcinka? O tym za każdym razem decyduje wylosowana przez Natalię figurka. Każda wyprawa Dawida i Natalii to różne środki transportu, ciekawi ludzie, piękne widoki i przyjrzenie się konkretnemu przedstawicielowi świata zwierząt. Bohaterem czwartego odcinka jest wilk. Dowiadujemy się, jak bardzo różnią się od tych, przedstawianych w bajkach, a także jak się zachować, gdy spotkamy wilka gdzieś na swojej drodze.

Dawid i Natalia na Alasce Źródło: mat. prasowe

Dlaczego wilki to takie fascynujące zwierzęta?

Źródło: mat. prasowe

Wilki często żyją w stadach zwanych wahatami, które liczą średnio do 20 osobników. Najczęściej jednak są to mniej liczne grupy rodzinne złożone z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Watahy posiadają swoje ściśle określone hierarchie wewnętrzne. Wilki mają rozwinięty system komunikowania się przy pomocy mowy ciała, odgłosów oraz przy użyciu substancji chemicznych – feromonów i własnych odchodów, którymi znakują swój teren.

Zwykle terytorium zajmowane przez watahę to 100–300 km², ale wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i samego terenu. Wilk jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. W poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć nawet ponad 600 km.

Są mięsożercami. Polują głównie na średniej i dużej wielkości ssaki kopytne (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy też padliną. Duże watahy potrafią zapolować na jeszcze większe ssaki, np. łosie. W sprzyjających warunkach chętnie zjadają ryby. Przy braku pożywienia, lub w okresie wychowywania młodych, zdarza im się atakować również zwierzęta hodowlane.

Dawniej wilki były szeroko rozprzestrzenione, lecz ekspansja człowieka spowodowała, że jest ich znacznie mniej. Obecnie w większości państw objęte są ochroną gatunkową. Podejmowane się próby reintrodukcji wilków, na najszerszą skalę w USA, ale także w Europie. Zmienia się również stosunek do wilków i wzrost świadomości, jak istotna dla ekosystemów jest ich obecność. Warto również wiedzieć, że wilki wcale nie polują na ludzi, wręcz unikają kontaktu z człowiekiem.

Obecnie najwięcej wilków żyje w Kanadzie, Rosji i na Alasce. W Polsce największą ostoją wilków są Karpaty i Pogórze Karpackie, następnie puszcze północno-wschodniej Polski oraz Roztocze.

Alaska Źródło: mat. prasowe

Nauka poprzez zabawę

Dzięki wyprawie Dawida i Natalii na Alaskę, w każdym kolejnym odcinku widzowie mają szansę dowiedzieć się więcej o fascynującym regionie świata i niezwykłych zwierzętach, które go zamieszkują. Natalia ma też okazję nauczyć się, a widzowie razem z nią, wielu nowych umiejętności.

Program "Na tropie dzikich zwierząt" łączy więc pełną przygód zabawę z nauką. W tym samym celu znana i lubiana przez wiele dzieci KINDER Niespodzianka stworzyła serię Natoons – kolekcję 16 figurek zwierząt z Ameryki Północnej. Jeszcze więcej zabawy, a jednocześnie wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja ApplayDu, którą można pobrać z AppStore i Google Play.

Program możecie oglądać w Discovery Channel i Player.pl.

Źródło zdjęcia głównego: Ferenc Cegledi/Getty Images

Pozostałe wiadomości