Moda i Uroda

Zmarł Virgil Abloh. Znany projektant miał zaledwie 41 lat

Moda i Uroda

Autor:
Sabina
Zięba
Materiały prasowe Louis VuittonVirgil Abloh

Ta informacja zasmuciła wszystkich znawców mody. Utalentowany projektant Virgil Abloh zmarł 28 listopada po dwuletniej walce z rakiem. Swoją chorobę trzymał w tajemnicy. Walcząc z nią, równocześnie projektował i kierował domami mody Off-White oraz Louis Vuitton.

Kim był Virgil Abloh?

Virgil urodził się 30 września 1980 roku w Rockford w USA. Jego matka była krawcową. Początkowo nie poszedł w kierunku branży fashion i ukończył studia w dziedzinie inżynierii lądowej. W 2009 roku jednak odbył staż w domu Fendi, gdzie poznał Kanye Westa. Zaczęli razem współpracować i Abloh został dyrektorem kreatywnym agencji rapera. W 2012 roku Virgil założył pierwszą firmę - mały butik z modą streetwear. Zamknął ją rok później, by otworzyć swój pierwszy dom mody i drugą firmę z ekskluzywną odzieżą streetwearową Off-White. Już w 2014 roku pokazał kolekcję podczas Paris Fashion Week. Cały czas rozwijał swoją markę, równocześnie 25 marca 2018 roku zostając dyrektorem artystycznym Louis Vuitton. Był jednym z nielicznych ciemnoskórych projektantów tego popularnego domu mody. Udaną karierę łączył ze szczęściem w życiu rodzinnym. Abloh poznał swoją żonę jeszcze za czasów liceum, a ożenił się z nią w 2009 roku. Wychowywali dwójkę dzieci - Lowe and Greya.

- Moda i muzyka to dwie wielkie formy artystyczne, które mogą być kształtowane przez kulturę młodzieżową. Nasz gust i pasja do rozwijania rzeczy w naszym ograniczonym czasie na ziemi pozwala spojrzeć na rzeczy świeżym okiem - mówił Virgil Abloh.

Virgil Abloh zmarł

W niedzielę 28 listopada 2021 roku media obiegła informacja o śmierci Virgila Abloha. Wstrząsająca wiadomość pojawiła się na jego koncie na Instagramie.

- Jesteśmy zdruzgotani tym, że ogłaszamy odejście naszego ukochanego Virgila Abloha - oddanego ojca, męża, syna, brata i przyjaciela. Pozostawił kochającą żonę Shannon Abloh, dzieci Lowe Abloh i Gray Abloh, siostrę Edwinę Abloh, rodziców Nee i Eunice Abloh oraz wielu drogich przyjaciół i kolegów - brzmi początek wpisu w mediach społecznościowych.

W dalszej części zdradzono, że od dłuższego czasu 41-letni projektant walczył z niezwykle rzadką chorobą. Zdecydował się jednak nie ujawniać tego publicznie. To miało ogromny wpływ na jego pracę, ponieważ starał się stworzyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

- Przez ponad dwa lata Virgil dzielnie walczył z rzadką, agresywną postacią raka – naczyniakomięsakiem serca. Od czasu swojej diagnozy w 2019 roku zdecydował się znosić swoją walkę prywatnie, przechodząc liczne wymagające terapie, jednocześnie kierując kilkoma ważnymi instytucjami, które obejmują modę, sztukę i kulturę. Przez to wszystko jego etyka pracy, nieskończona ciekawość i optymizm nigdy się nie zachwiały. Virgil był napędzany oddaniem swojemu rzemiosłu i swojej misji otwierania drzwi dla innych i tworzenia ścieżek dla większej równości w sztuce i projektowaniu. Często powtarzał: "Wszystko, co robię, jest dla 17-letniej wersji siebie", głęboko wierząc, że sztuka może inspirować przyszłe pokolenia - czytamy na Instagramie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe Louis Vuitton

Pozostałe wiadomości