Włosy

Złoty blond - porady dotyczące pielęgnacji i farbowania

Włosy

Aktualizacja:
osoba czesząca jasne włosy

Złoty blond to kolor, który zdominował salony (również te fryzjerskie). Jest na topie już od kilku dobrych sezonów i nie zapowiada się na szybkie zejście ze sceny tego modnego koloru. Panie uwielbiają go za szeroki wybór tonów i refleksów oraz za niezwykły blask, który nadaje naszej skórze. Jakie typy urody najlepiej prezentują się w tym odcieniu?

Decydując się na zmianę koloru, coraz więcej pań wybiera złoty blond. Włosy w tym odcieniu wyglądają na muśnięte słońcem, a my sprawiamy wrażenie, jak gdybyśmy dopiero co wróciły z wakacji w jakimś egzotycznym miejscu. Złote refleksy doskonale komponują się z makijażem w podobnej kolorystyce oraz dodatkami. Ten rodzaj blondu jest zdecydowanie prostszy w utrzymaniu niż jego chłodny odpowiednik.

Dla kogo dedykowany jest złoty blond?

Typowa dziewczyna z sąsiedztwa – brzoskwiniowa cera, ciemne oczy i brwi, piegi pojawiające się wraz z pierwszymi wiosenno-letnimi promieniami słonecznymi – tak w skrócie można opisać typ urody, który najlepiej wygląda w tym kolorze włosów. Są to tak zwane „wiosny” lub „jesienie”.

Pielęgnacja włosów blond
Pielęgnacja włosów blondDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Komu jeszcze pasuje złoty blond? Posiadaczkom cery naczyniowej, które mają problem z zaczerwieniami na twarzy i częstym rumieńcem. W tym przypadku bardzo jasny odcień blondu wpłynie na większą widoczność mankamentów. Polecane są więc złote refleksy, które odwrócą uwagę od zaczerwienień. Uważamy jednak, aby nie wpaść w pułapkę – kolor zbyt nawiązujący do rudości poskutkuje odwrotnym efektem. Panie posiadające typ urody „wiosna” lub „jesień” mogą sobie pozwolić na wiele różnych odcieni – ciemny złoty blond, miedziano złoty blond, a nawet jaśniejsze wersje.

Co w przypadku kobiet, które nie należą do tej grupy? Posiadaczki porcelanowej, przezroczystej cery i chłodnych oczu określane są jako „zima” lub „lato”. Dla nich dedykowane są kolory chłodne – platyna, zimny blond czy popiel. Bardzo istotne jest, aby dobrze zidentyfikować posiadany typ urody. Dzięki temu łatwiej będzie nam podejmować decyzje nie tylko w przypadku koloru farby do włosów, ale także stylizacji czy makijażu.

Złoty blond - jak uzyskać ten kolor włosów?

Chcąc uzyskać odpowiedni odcień, niekoniecznie musimy decydować się na koloryzację farbą. Jeśli dodatkowo zamierzamy wykonać zabieg samodzielnie, a farbowanie wiąże się z diametralną zmianą barwy, może się okazać, że ciężko będzie nam uzyskać pożądany kolor włosów złoty blond.

Rozwiązań tej sytuacji jest kilka:

  1. 1Delikatne pasemka na całej długości włosów – opcja polecana szczególnie dla brunetek. Umiejętne rozłożenie pasemek pozwoli cieszyć się naturalnym złotym blondem, wyglądającym na subtelne muśnięcie słońcem.
  2. 2Naturalne płukanki – wybieramy kwiat lipy lub płatki nagietka, z których należy przygotować napar. Po ostygnięciu płuczemy włosy. Regularne stosowanie faktycznie wpływa na włosy. Złoty blond można uzyskać także poprzez płukanki wywarem z łusek cebuli. Ta opcja polecana jest brunetkom. Płukanki mają wiele właściwości odżywczych wpływających na poprawę kondycji włosów.
  3. 3Szamponetki i tonery – to wersja dla osób, które nie są jeszcze zdecydowane na użycie farby lub nie są pewne czy dany kolor jest dla nich odpowiedni. Zaletą (choć czasami i wadą) tego rodzaju produktów jest określona trwałość, zazwyczaj do kilkunastu myć. Dodatkowo nie zawierają szkodliwych substancji i nie wpływają negatywnie na strukturę włosa. Możemy więc sprawdzić, jak wyglądamy w złotych refleksach bez obawy o kondycję naszych kosmyków.

Decydując się na koloryzację farbą, konieczne jest zapoznanie się z objaśnieniami dotyczącymi numerów znajdujących się na opakowaniu. To właśnie one pozwalają ustalić, jaka jest wysokość tonu oraz rodzaj refleksu. Przykładowo, jasny złoty blond będzie opisany cyframi od 8 w górę. Każda kolejna oznacza jaśniejszy odcień. Druga cyferka dotyczy refleksu. Trójka oznacza kolor złocisty. Farb z takimi oznaczeniami powinnyśmy więc szukać, jeśli zależy nam na wspomnianym wcześniej odcieniu.

Ciemniejszy kolor, taki jak średni złoty blond będzie oznaczony niższą liczbą, w tym przypadku 7. Jeśli jesteś brunetką i chcesz diametralnie zmienić kolor swoich włosów, konieczna będzie wcześniejsza dekoloryzacja. Ilość zabiegów zależy od faktycznej liczby pomarańczowych i żółtych pigmentów.

Pamiętajmy o tym, że włosy muszą być w dobrym stanie. Każde kolejne farbowanie, nie wspominając o dekoloryzacji, jest zabiegiem mocno inwazyjnym. Dodatkowo, rozjaśnianie do takich kolorów, jak bardzo jasny złoty blond wpływa na pogorszenie kondycji włosów. Stają się one bardziej podatne na uszkodzenia i przesuszone.

Pielęgnacja złotego blondu

Blondynki muszą poświęcić sporo czasu na zabiegi pielęgnacyjne, tylko w ten sposób ich włosy zachowają atrakcyjny wygląd. Z uwagi na tendencję do puszenia się i rozdwajania końcówek, podstawą naszej pielęgnacji musi być częste olejowanie. Szczególnie polecane są oleje czyste, typu lniany, sezamowy, rzepakowy czy z pestek winogron. Wybierajmy odżywki zawierające emolienty, to właśnie one wpływają na nawilżenie włosów. Pamiętajmy także o regularnym podcinaniu końcówek. Kolor złoty blond owszem wygląda pięknie, ale tylko na zdrowych i zadbanych włosach.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: FotoDuets/Getty Images

Pozostałe wiadomości