Włosy

Szampon do włosów przetłuszczających się – trudna pielęgnacja, trudny wybór

Włosy

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta dotyka włosów u nasady głowy

Szampon do włosów przetłuszczających się stanowi najważniejszy element w całym zestawie kosmetyków dedykowanym takiej właśnie skórze głowy. Należy pamiętać, że nie powinien zawierać niektórych składników i zwrócić na nie szczególną uwagę. W końcu chcemy swoim włosom pomóc, a nie zaszkodzić.

Szamponu do włosów przetłuszczających używa się praktycznie codziennie. Włosy te wymagają bowiem bardzo regularnej i dokładnej pielęgnacji. Dlatego też skład szamponu do przetłuszczających się włosów jest taki ważny. Nawet jeden szkodliwy składnik w jego składzie, nakładany codziennie na włosy, może wyrządzić ogromne szkody.

Dobry szampon do włosów przetłuszczających się, czyli jakich?

Przetłuszczające się włosy – szampon musi sobie poradzić z ich skomplikowaną strukturą. Najczęściej przetłuszczają się one u nasady, natomiast końcówki mają suche albo wręcz przesuszone. Ze względu na tę suchość należałoby ograniczyć mycie, ale nie pozwala na to niezbyt duża ilość sebum u nasady. Szampon do włosów przetłuszczających się u nasady musi więc produkcję tego sebum hamować, jednocześnie odżywiając zniszczone końcówki. Inaczej stają się one pozbawione objętości, a przy tym nieustannie sprawiają wrażenie tłustych.

Naturalny szampon do włosów przetłuszczających się musi przede wszystkim współgrać z procesami, które doprowadzają do pojawienia się problemu. Dlaczego właściwie włosy się przetłuszczają? Przyczyn może być wiele, a należą do nich m.in. zła dieta, łojotokowe zapalenie skóry i problemy z tarczycą. Niekiedy zaś jest to po prostu kwestia naszej urody. Zwiększone wydzielanie sebum może być uwarunkowane genetycznie.

Jak dbać o włosy?

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dobry szampon do włosów przetłuszczających się – jak myć?

Dobry szampon na przetłuszczające się włosy to nie wszystko. Duże znaczenie ma tutaj sama technika mycia. Włosy należy najpierw zmoczyć ciepłą (nie gorącą) wodą. Szampon na włosy przetłuszczające się nakładamy dopiero po jego lekkim rozcieńczeniu w wodzie. Absolutnie nie zaczynamy od boków głowy, ponieważ w ten sposób (podobnie jak mycie gorącą wodą) pobudzamy do pracy gruczoły łojowe, a tego przecież chcemy za wszelką cenę uniknąć. Włosy spłukujemy również letnią wodą. Jeśli jesteśmy w stanie, warto takie oczyszczanie zakończyć zimnym strumieniem. Powinniśmy za to unikać turbanu na głowie.

Jaki szampon do włosów przetłuszczających się bardzo szybko?

Szampon oczyszczający do włosów przetłuszczających się powinien mieć jak najbardziej delikatny i możliwie naturalny skład. Dobrze wybierać szampon na włosy przetłuszczające się na bazie glukozydu kokosowego, wyciągu z mydlnicy lekarskiej, glukozydu laurylowego, betainy kokamidopropylowej. Pielęgnację tłustych włosów wspiera wiele roślin i ziół, i to właśnie ich powinniśmy szukać w składzie kosmetyków. Jaki szampon na przetłuszczające się włosy? Najlepiej taki z dodatkiem rozmarynu, lawendy, cytryny, węgla aktywnego, mięty albo rzepy. Wszystkie te składniki pomagają oczyszczać włosy i redukować poziom sebum.

Silny szampon do przetłuszczającej się skóry głowy

Szampon do włosów cienkich i przetłuszczających się generalnie nie powinien zawierać silnych detergentów, takich jak SLS i SLES. Warto unikać również wszelkiego rodzaju silikonów. Zamiast nich wskazane są bardziej naturalne składniki. Jeśli jednak nasze włosy przetłuszczają się błyskawicznie, trzeba mieć pod ręką również jeden silniejszy szampon. Włosy przetłuszczające się zostaną lepiej i dogłębniej oczyszczone, a skóra głowy pozostanie bardziej odświeżona. W skład takich produktów wchodzić mogą SLS, ALS i SCS. Należy jednak pamiętać, by po silny i dobry szampon do przetłuszczających się włosów sięgać nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Dobry szampon dla przetłuszczających się włosów to nie wszystko

Przetłuszczające się włosy kochają szampon, natomiast nie można na nim poprzestać, jeśli zależy nam na osiągnięciu konkretnych efektów. Przede wszystkim warto zainwestować w ziołowe wcierki do włosów oraz peelingi, które wspomagają proces oczyszczania skóry głowy i hamowania produkcji sebum. Warto postawić na takie składniki jak: rozmaryn, lawenda, dziegieć brzozowy, pokrzywa, łopian, mięta, olejek z drzewa herbacianego. Regularne stosowanie tych zabiegów wspomagających może znacznie poprawić kondycję włosów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: VladimirFLoyd/Getty Images

Pozostałe wiadomości