Siwe włosy to gorący trend sezonu. Stylista fryzur wyjaśnia, dlaczego srebrne pasma mogą dodać nam urody

Włosy

Fot: wundervisuals / gettyimages.com

Ukrywanie siwych włosów przestało być oczywistością. Coraz więcej kobiet stawia na naturalność i rezygnuje z koloryzacji. Nawet gwiazdy na czerwonym dywanie z dumą prezentują srebrne pasma. O tym, dlaczego warto przetestować ten trend, mówi stylista fryzur Rafał Krajewski.

Moda na ładne siwe włosy trwa od kilku sezonów, ale ostatnio przybiera na sile. Przyczyniają się do tego gwiazdy, które bez kompleksów wpisują siwe pasma w dopracowany look – łączą je z pięknymi makijażami i kreacjami od topowych projektantów.

Gwiazdy z siwymi włosami

Przykładem jest Andie MacDowell, która na czerwonym dywanie w Cannes zaprezentowała burzę loków mocno okraszonych siwizną. Internauci entuzjastycznie skomplementowali wygląd aktorki.

Na wielkich galach z siwymi pasmami we włosach pojawiały się już także m.in. Katie Holmes i Penelope Cruz. Dla niektórych aktorek starszego pokolenia to standard. Helen Mirren, Meryl Streep czy Diane Keaton już dawno uczyniły z naturalnego koloru włosów rozpoznawalny element wizerunku. Naturalność promuje także Jane Fonda. – Cieszę się, że odpuściłam. Tyle zmarnowanego czasu, tyle wydanych pieniędzy, chemikaliów. Przeszło mi - powiedziała 83-letnia gwiazda podczas wywiadu z Ellen DeGeneres.

Siwe włosy – dlaczego warto wypróbować ten trend?

– Ten trend migruje od kilku sezonów i dociera do coraz większej liczby osób. Gdy siwe włosy zaczynały być modne, dla wielu kobiet barierą w wypróbowaniu trendu była obawa, że będą dużo starzej wyglądać – zauważa stylista fryzur Rafał Krajewski, który od dawna zachęca swoje klientki do tego, by próbowały dostrzec piękno w naturalnym, siwym kolorze włosów. Z coraz większym powodzeniem, ponieważ pandemia spowodowała, że osoby, które mają siwe włosy, mogły przyzwyczaić się do naturalnego koloru i, co więcej, docenić jego urok.

– Siwe włosy mogą być ładne, jeśli zachowa się ich naturalny odcień lub trochę tylko podrasuje koloryzacją. Szczególnie, że mogą stać się inspiracją do wykonania bardziej odważnego cięcia. Wielu kobietom srebrne pasma przywodzą na myśl przede wszystkim bardzo dojrzały wiek. Aby to zbalansować, panie chętnie eksperymentują z fryzurami na siwych włosach. Decydują się na fryzury, które dodają twarzy młodzieńczego uroku – zauważa ekspert.

Jak podkręcić siwiznę, by robiła oszałamiające wrażenie? – Na przykład mlecznymi pasmami, ale w taki sposób, by nie trzeba było potem co miesiąc umawiać wizyty u fryzjera w celu farbowania odrostów.

Jeśli chodzi o korzyści, jakie mamy z zaakceptowania siwizny, na pierwszym miejscu ekspert wymienia oszczędność – i pieniędzy, i czasu. Po drugie, rezygnując z koloryzacji, przyjmujemy postawę proekologiczną. – Poza tym, siwe włosy mają srebrny odcień, a srebrny połysk dodaje blasku twarzy. To zaś bardziej uwydatnia możliwości make-upowe. Czyli na przykład mniej się malujemy, a i tak lepiej wdać ostrość wyrazu twarzy. Często wystarczy tylko podkreślić usta czerwoną szminką - ona doskonale współgra z siwymi włosami – rekomenduje ekspert. - Pierwszą osobą, która pokazała, że to daje "efekt wow", była Maryl Streep w "Diabeł ubiera się u Prady". Jej siwe włosy wyglądały spektakularnie – miała przepiękne kobiece cięcie, które nic nie mówiło na temat wieku, a zdecydowanie dodawało klasy – mówi Rafał Krajewski.

Czy fryzjer poleca rezygnować z koloryzacji? – Pokazanie ludziom, że można wyglądać naturalnie, a jednocześnie jak najlepiej pielęgnować włosy, otwiera nowe możliwości eksperymentowania z fryzurami – mówi ekspert. Zaznacza jednak, że droga przejścia do całkowitej siwizny odbywa się etapami. Jeśli kobieta ma długie farbowane włosy i chce całkowicie zrezygnować z koloryzacji, czeka ją kilkustopniowe korygowanie i odcienia włosów, i kształtu fryzury – rzecz jasna z założeniem, że na każdym etapie chce dobrze wyglądać.

Czy warto farbować włosy na siwy kolor, jeśli jeszcze nie siwiejemy? – Był i taki trend, ale on na szczęście wygasa, ponieważ taka koloryzacja zazwyczaj nie przynosi dobrych efektów. Farbowany siwy nie jest odbierany przez ludzkie oko jako naturalny kolor. Ten kolor też szybko się zmieni, żółknie lub zielenieje i nie wygląda dobrze już po kilku myciach. Zazwyczaj nie harmonizuje też ze słowiańską cerą. Natomiast naturalny siwy kolor każdy ma zupełnie inny. On jest wytworzony przez naturę i wręcz maskuje przebarwienia, które mamy na skórze.

Zobacz wideo: Jane Fonda zdradziła, że żałuje farbowania włosów i już nigdy tego nie zrobi

Zobacz także:

Ubrania z lnu na lato. Dlaczego warto je nosić?

Zuza Zakrzewska o realiach modelingu plus size. "Koleżanki starały się podkreślić, że w sumie ładna buzia, ale za chuda"

Moda plażowa dla dojrzałych kobiet. Jakie kostiumy kąpielowe sprawdzą się u pań 50+?

Autor: Magdalena Zamkutowicz