Włosy

Сo zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały? Przetłuszczające się włosy – przyczyny i leczenie

Włosy

Aktualizacja:

Przetłuszczające się włosy to udręka wielu osób. Bez względu na to, czy ktoś traktuje problem poważnie, czy jest to dla niego tylko drobna niedogodność, warto spróbować zwalczyć tę konieczność codziennego mycia włosów. Dlaczego włosy się przetłuszczają i co można zrobić, żeby to zmienić?

Jeśli przetłuszczające się włosy są wynikiem jakiejś choroby, nie warto próbować leczenia na własną rękę i lepiej od razu udać się do specjalisty. W innych przypadkach można wypróbować kilka sprawdzonych metod, dzięki którym przetłuszczające się włosy staną się przeszłością. Pamiętaj, że czasami proces leczenia może trwać nawet kilka miesięcy – nie wystarczy pójść do sklepu i kupić szampon do włosów przetłuszczających się . Wszystko wymaga cierpliwości.

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek działania, mającego na celu pozbycie się problemu przetłuszczających się włosów, warto bliżej przyjrzeć się przyczynom. Dzięki temu wybierzesz sposób na przetłuszczające się włosy, który będzie najskuteczniejszym i najlepszym rozwiązaniem konkretnie dla twojego przypadku. Jakie są najczęstsze przyczyny przetłuszczających się włosów ?

· Okres dojrzewania to czas, w którym hormony pracują niezwykle aktywnie. Jednym ze skutków zaburzeń hormonalnych, mających miejsce w okresie nastoletnim, jest właśnie nadmierne wydzielanie się łoju na skalpie głowy. Tym samym, włosy znacznie szybciej wymagają kolejnego mycia i nawet po kilku godzinach mogą wyglądać nieświeżo.

· Przetłuszczanie się włosów może być związane również z zaburzeniami hormonalnymi, które pojawiają się po okresie dojrzewania. Jeśli tłustym włosom towarzyszą także zmiany na skórze, wypryski i nasilający się trądzik, warto udać się do endokrynologa lub ginekologa, który zleci odpowiednie badania oraz pomoże wdrożyć niezbędne leczenie. W takich przypadkach domowe sposoby na przetłuszczające się włosy raczej nie będą zbyt skuteczne i mogą być uzupełnieniem kuracji, a nie jej podstawą.

· Włosy przetłuszczające się bardzo często są także wynikiem przewlekłego stresu lub nieprawidłowego odżywiania. Staraj się znaleźć sposób na relaks i zmień swoją dietę na zdrowszą. W tych przypadkach także nie ma innego rozwiązania problemu.

· Zdarza się także, że niektóre środki farmakologiczne nasilają problemy z przetłuszczaniem się włosów i tym nie trzeba się martwić – prawdopodobnie w niedługim czasie po odstawieniu leków wszystko wróci do normy.

· Najczęstszym powodem, który wywołuje przetłuszczanie się włosów, a tym samym prowadzi do obniżenia komfortu życia (bardzo często osoby wstydzą się swoich problemów z wyglądem), jest nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Jeśli twoje włosy nigdy nie przetłuszczały się zbyt mocno i nie występowały u ciebie żadne problemy skórne, bardzo możliwe, że wizyta u lekarza nie będzie konieczna. W większości przypadków z nieprawidłową pielęgnacją i źle dobranymi kosmetykami można poradzić sobie bez wychodzenia z domu. Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy będą skuteczne, tylko jeśli będziesz pamiętać o regularności ich stosowania.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Leczenie włosów w domu

Porada, która pojawia się najczęściej, jako złoty środek na przetłuszczające się włosy brzmi: myj włosy rzadziej, dzięki temu będą się mniej przetłuszczać. Jest to jednak błędne przekonanie i działając w ten sposób, można swoim włosom bardziej zaszkodzić niż im pomóc. Jeśli wybierzesz dobry szampon do włosów przetłuszczających się , który nie będzie miał w składzie SLS ani SLES, codzienne mycie włosów nie będzie miało żadnego wpływu na to, jak szybko przetłuszczają się twoje włosy. Co więcej, regularne mycie włosów takim szamponem może znacznie wydłużyć okres ich świeżości.

Dobrym domowym sposobem na przetłuszczone włosy jest również stosowanie płukanek na włosy. Po standardowym myciu, należy wypłukać włosy w naparze z ziół (np. z pokrzywy lub z rumianku) i pozostawić je do wyschnięcia. Płukanki najlepiej stosować co każde mycie lub przynajmniej 2 razy w tygodniu, dla osiągnięcia optymalnego efektu.

Szybko przetłuszczające się włosy można leczyć w domu także przy pomocy świeżo wyciśniętego soku z cytryny (można stosować go samodzielnie lub dodawać do domowych maseczek). Odpowiednią ilość soku należy wetrzeć w umyte, wilgotne włosy, następnie wykonać delikatny masaż i po 20 minutach zmyć ciepłą wodą. Dzięki tej metodzie nie tylko pozbędziesz się problemu przetłuszczających się włosów, ale także zapobiegniesz rozwojowi stanów zapalnych. Cytryna to świetny środek antybakteryjny.

Jeśli twoim problemem jest przetłuszczanie się włosów tylko przy skórze głowy, natomiast końcówki włosów są suche i matowe, zaopatrz się w szampon do włosów przetłuszczających się u nasady . Jeśli żadne kosmetyki nie odpowiadają twoim potrzebom, możesz używać zwykłego szamponu przeznaczonego do twojego typu włosów od połowy ich długości, natomiast skórę głowy i znajdujące się przy niej pasma myj zwykłym szarym mydłem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości