Włosy

Jak używać suchego szamponu – zasady, sposób działania, porady

Włosy

Aktualizacja:
Fot. deniskomarov; Gwtty Images

Jak używać suchego szamponu i nie zniszczyć sobie włosów? Przede wszystkim należy pamiętać, że ten cudowny wynalazek to wyłącznie sposób na odświeżenie włosów. Suchy szampon to doraźna alternatywa dla tradycyjnego mycia włosów i skóry głowy, ponieważ jedynie chwilowo neutralizuje znajdujące się na nich zanieczyszczenia.

Właściwie każda dziewczyna wie, jak używać suchego szamponu do włosów. Nie każda jednak zdaje sobie sprawę z tego, że suchy szampon stosowany zbyt często może szkodzić włosom.

Jak używać suchego szamponu?

Suchego szamponu należy używać przede wszystkim rozważnie. Nie można zapominać, że to produkt zastępczy dla zwykłego szamponu. Sięga się po niego przede wszystkim w sytuacjach, gdy umycie głowy z różnych przyczyn jest niemożliwe, a włosy wymagają odświeżenia. Suchy szampon nie zawiera ani jednej substancji myjącej. Na ten produkt składają się wyłącznie substancje pochłaniające nadmiar sebum i w ten sposób oczyszczające włosy. Początkowo taką substancją był talk, w nowych produktach sięga się przede wszystkim po lekkie pudry na bazie skrobi (np. z owsa lub ryżu).

Sposób używania suchego szamponu do włosów zależy zaś w dużej mierze od efektu, jaki chce się uzyskać. W celu oczyszczenia włosów produkt aplikuje się nieco inaczej niż wtedy, gdy podstawowym celem jest nadanie im objętości.

Jak działa suchy szampon do włosów?

Suchego szamponu do włosów nie można używać zbyt często. Wynika to przede wszystkim z jego składu. Owe lekkie pudry na bazie skrobi osadzają się na włosach, neutralizują ich zanieczyszczenia, dodają im objętości. Po aplikacji należy odpowiednio wyczesać włosy, aby usunąć z nich nadmiar pudru. Trzeba jednak pamiętać, że spora jego część pozostaje na włosach. Puder przez kilka godzin pozwala utrzymać efekt odświeżenia włosów, natomiast z każdą kolejną godziną włosy będą sprawiały wrażenie coraz bardziej obciążonych. Ponieważ puder tylko neutralizuje zanieczyszczenia (nie usuwając ich), dzień po jego aplikacji konieczne jest umycie włosów głęboko oczyszczającym szamponem.

Pytanie, jak często można używać suchego szamponu, nie jest wcale bezzasadne. Praktyka pokazuje bowiem, że zbyt częste używanie suchego szamponu sprzyja przetłuszczaniu się włosów, powoduje utratę objętości i nieustanne wrażenie ich przeciążenia. Jeżeli konieczne było częste używanie suchego szamponu (np. w podróży), warto zainwestować w silnie oczyszczający szampon z apteki, który pozwoli usunąć zgromadzony na włosach nadmiar różnych substancji i zanieczyszczeń.

Jak się używa suchego szamponu do włosów?

Sposób aplikacji suchego szamponu w znacznej mierze jest uzależniony od efektu, jaki chce się osiągnąć. Podstawowa aplikacja jest jednak bardzo prosta.

  1. 1Należy dokładnie rozczesać włosy, a jeśli to możliwe, wyszczotkować. Pomoże to w równomiernym nałożeniu kosmetyku.
  2. 2Włosy należy spryskać suchym szamponem. Trzeba robić to pasmo po paśmie, od nasady do samych końców. Przed każdą aplikacją należy wstrząsnąć opakowaniem szamponu, aby dokładnie wymieszać pudrowe składniki (suchy szampon z reguły składa się z kilku różnych typów pudru).
  3. 3Kosmetyk można wmasować w skórę głowy.
  4. 4Po 1–2 minutach należy pochylić głowę w dół, a następnie dokładnie wyczesać nadmiar pudru z włosów. Najlepiej robić to szczotką, a nie grzebieniem. W tym drugim przypadku wyczesanie produktu może okazać się bardzo trudne.
  5. 5Po aplikacji suchego szamponu nie poleca się używania jakichkolwiek kosmetyków do stylizacji, ponieważ błyskawicznie mogą zniszczyć efekt puszystości. Suchy szampon ułatwia natomiast formowanie fryzury, więc sięganie po dodatkowe kosmetyki wydaje się zbędne.

Jak używać suchego szamponu do stylizacji włosów?

Suchego szamponu można używać także jako produktu do stylizacji włosów. Jego zadaniem nie jest wtedy oczyszczenie włosów, ale dodanie im objętości i ułatwienie ułożenia fryzury. Jak używać suchego szamponu w takim przypadku?

  1. 1Należy odchylić głowę do tyłu. Mocno wstrząsnąć szamponem i spryskać całe włosy jednym okrężnym ruchem. Powinien być on w miarę dynamiczny. Chodzi o to, aby na włosach nie osiadło zbyt dużo pudru.
  2. 2Po uniesieniu głowy do góry włosy należy spryskać jeszcze raz. Również trzeba to zrobić zdecydowanym ruchem.
  3. 3Po aplikacji suchego szamponu włosów już się nie wyczesuje, a jedynie układa zgodnie z własnymi preferencjami. Można to zrobić palcami lub grzebieniem.

Stosowanie suchego szamponu do stylizacji włosów przypomina nieco aplikację lakieru lub pianki nabłyszczającej. Suchy szampon w takim przypadku zastępuje te kosmetyki, a zatem używanie lakieru czy innych utrwalaczy fryzury nie jest wskazane.

Jak zadbać o nasze włosy latem? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości