Włosy

Kąpiel rozjaśniająca – wady i zalety tego zabiegu

Włosy

Aktualizacja:
Ada Summer/Getty Images

Kąpiel rozjaśniająca to jeden ze sposobu zmiany koloru na jaśniejszy. Ten sposób jest mniej inwazyjny i nie niszczy włosów jak standardowe rozjaśnianie. Jak zatem zrobić kąpiel rozjaśniającą?

Blondynki marzą o ciemnych włosach, natomiast brunetki o blondzie. Takie zabiegi wiążą się z dużym ryzykiem zniszczenia włosów, dlatego należy przemyśleć sposób zmiany koloru. Jednym z rozwiązań jest kąpiel rozjaśniająca, która bezpiecznie zmienia kolor włosów i pozostawia je w dobrej kondycji.

Kąpiel rozjaśniająca do włosów

Kąpiel rozjaśniająca do włosów tworzy na nich delikatne refleksy lub dekoloryzuje je o 2 tony. Może być również początkiem przygody ze zmianą koloru włosów, które dzięki kąpieli nie doznają zbyt dużego szoku. Kąpiel rozjaśniająca włosy jest szczególnie polecana dla naturalnych blondynek i szatynek. Mimo wszystko trzeba liczyć się z tym, że źle wykonany zabieg może skutkować przebarwieniami oraz niepożądanym efektem szczególnie w przypadku brunetek i szatynek. Początkowo może pojawić się rudy kolor włosów, dlatego kąpiel rozjaśniającą włosy będziemy zmuszeni powtórzyć nawet kilkakrotnie. Delikatny efekt pasemek uzyskamy poprzez wydzielenie kilku pasm lub użycie czepka do balejażu. Kolejne farbowanie taką mieszanką należy wykonać w odstępie 1-2 tygodniowym.

Produkty do kąpieli rozjaśniającej

Kąpiel rozjaśniająca polega na przygotowaniu mieszanki z rozjaśniacza, szamponu i odżywki, a niekiedy również wody utlenionej. Takie połączenie ma zneutralizować siłę produktu rozjaśniającego i pozostawić włosy w dobrej kondycji. Warto pamiętać o tym, że kąpiele rozjaśniające nie obniżają ryzyka naruszenia struktury włosa, a jedynie zmniejszają agresywność farby rozjaśniającej.

Kąpiel rozjaśniająca – przepis

Jednym ze sposobów wykonania kąpieli rozjaśniającej jest stworzenie mieszanki z rozjaśniacza zgodnie z instrukcją załączoną do opakowania i dodaniu do niej łyżki stołowej szamponu oraz odżywki. Całość mieszamy i wedle uznania dodajemy odrobinę ciepłej wody. Kolejny krok to nałożenie powstałej masy na uprzednio zwilżone włosy za pomocą rękawic ochronnych. Maseczkę należy wmasować i pozostawić na włosach od 5–30 minut, stale kontrolując stan rozjaśnienia.

Kolejnym rozwiązaniem jest kąpiel rozjaśniająca z wodą utlenioną. Najpopularniejszy nadtlenek wodoru dostępny w sklepach i aptekach ma 3 proc. i służy do rozjaśniania od 0,5 do 1 tonu, natomiast dwukrotnie większe stężenie rozjaśnia o maksymalnie 2 tony. Kąpiel rozjaśniająca na czarne włosy jest możliwa przy użyciu 12 proc. wody utlenionej, ale warunkiem są zdrowe i niezniszczone włosy. Proszek rozjaśniający należy wymieszać z ciepłą wodą, dodać ulubiony szampon i odżywkę oraz wodę utlenioną w odpowiednim stężeniu. Sposób nakładania maski jest taki sam jak w pierwszym przypadku i wymaga kontroli przed zaschnięciem produktu i niepożądanym efektem.

Kąpiel rozjaśniająca włosy – o czym warto pamiętać?

Zabieg rozjaśniania włosów jest inwazyjny i wymaga należytej wiedzy. Jeżeli mamy obawy co do efektu końcowego, powinniśmy poprosić o pomoc doświadczoną osobę lub wybrać się do fryzjera. Jeśli Twoje włosy posiadają odrost, to będzie on pokryty znacznie szybciej i mocniej w porównaniu do reszty włosów. Należy również pamiętać o tym, że kąpiel rozjaśniająca włosy wymaga późniejszego nakładania farby na odrost.

Istnieje ryzyko, że nowy kolor włosów nie będzie zadowalający, dlatego warto zabezpieczyć się w dodatkową farbę lub szamponetkę, która przybliży nas do pożądanego efektu. Kąpiele rozjaśniające na brązowych lub czarnych włosach mogą skutkować rudościami i innymi ognistymi odcieniami, natomiast blondynki mogą zastać żółtości i zielenie. W takim przypadku wskazanym jest użycie toneru lub płukanek albo farb koloryzujących.

Dla kogo kąpiel rozjaśniająca włosy?

Kąpiel rozjaśniająca to zabieg dla włosów farbowanych i naturalnych. Najważniejszym czynnikiem decydującym o możliwości wykonania kąpieli jest jakość i kondycja włosów. Im bardziej zniszczone włosy, tym gorsze będą skutki uboczne takiego zabiegu. Włosy mogą być matowe, łamliwe i cienkie. Wykonanie takiego zabiegu powinno być poprzedzone odpowiednią pielęgnacją i ścięciem zniszczonych końcówek.

Sposoby na rozjaśnianie włosów

Kąpiel rozjaśniająca włosy jest ryzykowna i nigdy nie wiemy, jaki efekt końcowy zastaniemy, dlatego na początku możemy postawić na naturalne sposoby rozjaśniania włosów. Jednym z najmniej inwazyjnych sposobów rozjaśniania włosów jest płukanka z miodu i odżywki. W celu jej wykonania 1–2 łyżki miodu zmieszaj z odżywką rumiankową, nałóż na zwilżone włosy i pozostaw na min. godzinę.

Kolejny sposób polega na zaparzeniu 4–5 torebek rumianku w 1 l wody i wypłukaniu włosów powstałym naparem. Włosy zwilżone wodą rumiankową należy pozostawić na 30 min w ręczniku, a następnie umyć.

Popularny produkt spożywczy do rozjaśniania włosów to cytryna, którą należy wycisnąć i rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:3. Sok wcieramy w wilgotne włosy i pozostawiamy na kilka godzin, a następnie myjemy.

Efekt rozjaśniania włosów naturalnymi sposobami jest mniej inwazyjny i delikatniejszy niż kąpiele rozjaśniające, a najkorzystniej wychodzi na włosach naturalnych i niezniszczonych.

Włosy - czy to farbowane, czy naturalne - wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto pomyśleć np. o olejowaniu. Opowiedziała o nim trycholog Magdalena Szymczak.

Zobacz także:

Sposoby na mycie włosów bez szamponu. „Możemy się wesprzeć naturalnymi składnikami”

Domowa kuracja przeciw wypadaniu włosów. Jak możemy je naturalnie wzmocnić?

Loki sposobami babci. Jak zrobić hollywoodzkie fale w domu?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości