Włosy

Dlaczego siwiejemy? Praktyczne i szybkie sposoby na zakrycie siwizny

Włosy

Aktualizacja:

Ostatnie miesiące przysporzyły nam szczególnie dużo stresu. A ten, jak powszechnie wiemy, nie wpływa dobrze na nasz organizm. Jak poradzić sobie z siwizną? Czy można zatrzymać ten proces?

Szybkie siwienie

Niestety zdarza się, że w życiu spotykają nas przykre sytuacje. Od niektórych osób słyszymy, że osiwiały w jedną noc. Czy taka sytuacja jest możliwa?

Faktycznie, możemy bardzo szybko osiwieć i nowe włosy, które będą nam wyrastały ze skóry głowy mogą wyrastać już siwe. Natomiast te, które mamy, to jest struktura martwa. Tu już melanina nadała pigment, proces się już wydarzył. Te włosy zostaną z pigmentem

- mówi Magdalena Szymczak, trycholog.

Dlatego osiwienie w przeciągu tak krótkiego czasu nie jest możliwe. - Pierwszy centymetr, który wyrasta podczas miesiąca – tu możemy zauważyć, że faktycznie coś się dzieje, że te włosy zaczynają w większości nam odrastać siwe i to jest możliwe – dodaje ekspertka.

Dlaczego siwiejemy?

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak poradzić sobie z siwizną, warto znaleźć jej przyczynę. - To nasze geny odpowiadają za to. Możemy siwieć już w wieku 18 lat, a niektórzy będą w wieku 60 lat. Natomiast wszyscy z nas będą siwieć. Mamy pewien magazyn, to się nazywa rezerwuar komórek macierzystych, melanocytów, które tworzą melanocyty, a one melaninę, która nadaje nam docelowy pigment. Z wiekiem ten rezerwuar będzie się wyczerpywał – wyjaśnia trycholog.

Co jeszcze wpływa na pojawianie się siwych włosów? Magdalena Szymczak podkreśla, że zdaniem naukowców są to czynniki środowiskowe. – Tutaj przede wszystkim wolne rodniki (…) one w dużym skrócie wpływają na starzenie się organizmu. Stres może wpłynąć, warunki pogodowe, czy powietrze - wyjaśnia.

Jak zatrzymać siwiznę?

Jak zauważa Magdalena Szymczak - z genami nie jesteśmy w stanie walczyć. Naukowcy robią, co mogą, może nas zaskoczą za parę lat, ale to, co możemy zrobić to zdrowy styl życia. To się będzie przekładało na to, że nasze komórki będą wolniej się starzeć, a proces starzenia ma duży wpływ na komórki macierzyste. Są jednak sposoby, dzięki którym możemy spowolnić ten proces. - Dieta, zdrowe odżywianie, unikanie otyłości – to będzie wybijało wolne rodniki – dodaje.

Szybkie sposoby na zakrycie siwizny

Gościem naszego programu był Tomasz Schmidt, stylista fryzur, prowadzący program "Ostre cięcie", który przedstawił cztery sposoby, na szybkie zakrycie siwizny przed ważnym wyjściem.

  • Mascara do włosów – pokrywamy nią włosy na skroniach i przedziałek, składy są bogate w substancje odżywcze
  • Preparat w sprayu - rozpylamy aplikatorem z odległości, błyskawicznie pokrywamy siwiznę
  • Cień do powiek –w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie mamy innych preparatów możemy cieniem do powiek pokryć siwe włosy
  • Mączka kartoflana, korek do szampana opalony nad świeczką, którym smarujemy włosy – sposób m.in. Franka Sinatry

Jak zaaplikować preparaty na siwe włosy? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Niezwykły przypadek medyczny. Młoda kobieta zgłosiła się do lekarzy z włosami na dziąsłach

Sonora - wyjątkowy instrument do terapii dźwiękiem. "Jest to forma, która wspiera rozwój osobisty"

Od niani po znaną fotografkę mody. Martyna Mierzejewska: "Potrafiłam zrobić 20 km dziennie po to, by sfotografować fajne osoby"

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości