Brązowe włosy – dla kogo? Komu pasują brązowe włosy z refleksami lub pasemkami

Włosy

Aktualizacja:
kupicoo/Getty Images

Włosy brązowe, w zależności od odcienia, mogą pasować do wielu różnych typów urody. Z tego względu na kolor ten decyduje się coraz więcej kobiet oraz mężczyzn. W zależności od koloru skóry czy oczu wybierają oni mahoniowe, czekoladowe lub jasnobrązowe włosy. Dużą popularnością cieszą się także włosy brązowe z pasemkami.

Brąz to dość popularny odcień naturalnych włosów, spotykany przede wszystkim wśród mieszkańców Europy oraz w niektórych partiach Półwyspu Arabskiego. Osoby, które mają brązowe włosy, określane są mianem szatynów lub szatynek. Ci, którzy nie urodzili się z brązowymi włosami lub utracili tę barwę z wiekiem, mogą uzyskać ją dzięki farbowaniu – rozjaśnianiu włosów czarnych lub przyciemnianiu blondu, rudości czy siwizn. Naturalny brąz również może być rozjaśniany, przyciemniany, ochładzany czy ocieplany – tak, by uzyskać odcień, który najlepiej pasuje do typu urody danej osoby.

Brązowe włosy – odcienie a typ urody

Włosy brązowe uznawane są za najbardziej uniwersalne – dobrze wyglądają w nich zarówno młode, jak i dojrzałe osoby. Kolor ten sprawdza się przy różnych długościach włosów – krótkich fryzurach, średniej długości bobach lub lobach i włosach sięgających za łopatki. W zależności od odcienia brąz może pasować również do niemalże każdej karnacji i koloru oczu.

Na rynku produktów fryzjerskich znaleźć można farby do włosów w kilkudziesięciu różnych odcieniach brązu. Aby mieć pewność, że dany kolor jest dobrym wyborem, warto przestrzegać kilku uniwersalnych zasad:

· Osoby o bardzo jasnej cerze i naturalnych włosach w kolorze blond, powinny wybierać jasne brązy o chłodnym odcieniu. Ciekawym wyborem mogą być również włosy brązowe z refleksami blond , które nadadzą kolorowi głębi.

· Osoby z ciepłym odcieniem karnacji, których naturalny kolor włosów to średni lub ciemny blond, dobrze będą prezentować się w słonecznych, złocistych brązach.

· Osoby z rudymi włosami i jasną karnacją powinny wybierać spośród mahoniowych lub miedzianych brązów.

· Osoby, które mają rude włosy, brązowe oczy i ciepły odcień karnacji, świetnie prezentują się w głębokim, kasztanowym brązie.

· Brunetki oraz bruneci o chłodnym typie urody mogą zdecydować się na średni lub ciemny brąz o zimnym odcieniu.

· Osoby o ciemnych włosach i ciepłej, ciemnej karnacji (np. czarne włosy, brązowe oczy ) dobrze wyglądają w ciemnych brązach z delikatnym, złotym połyskiem.

Brązowe włosy – dla kogo nie będą dobrym wyborem

Decydując się na włosy brązowe, warto mieć na uwadze, że nie każdy odcień będzie wyglądał dobrze w połączeniu z urodą danej osoby. Ponadto, trzeba mieć świadomość, że nie na każdym kolorze wyjściowym można otrzymać wymarzony kolor brązu po jednym farbowaniu.

Oto błędy, których należy bezwzględnie unikać:

· Ciemnobrązowe włosy dla blondynów – ciemny brąz nie będzie dobrym wyborem dla osób o jasnej cerze i naturalnym jasnym odcieniu włosów. Zbyt jasna karnacja, w połączeniu z ciemnym kolorem fryzury mogą tworzyć nienaturalny kontrast. Na zbyt ciemny brąz powinny uważać zwłaszcza te osoby, które posiadają jasną oprawę twarzy i zmagają się z trądzikiem lub innymi niedoskonałościami cery – ciemny kolor włosów może sprawić, że staną się one jeszcze bardziej widoczne.

· Blond farba na brązowe włosy – osoby, które chcą rozjaśnić swój odcień brązu, nie powinny sięgać po zbyt jasną farbę. Koloryzacja przyniesie najlepsze efekty wtedy, gdy wyjściowy odcień włosów rozjaśniany jest maksymalnie o 1-2 tony.

· Ciemnobrązowe włosy z pasemkami – grube pasemka w kolorze jasnego blondu nie będą wyglądać korzystnie na ciemnobrązowej fryzurze. Zdecydowanie bardziej naturalny efekt można uzyskać dzięki delikatnym refleksom, których kolor nie odbiega znacznie od wyjściowego koloru włosów.

Farbowane lub naturalne brązowe włosy – jak pielęgnować

Brązowe włosy, niezależnie od tego, czy ich kolor jest naturalny, czy farbowany, mogą blaknąć, matowieć i tracić blask. Dlatego niezwykle ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Włosy brązowe należy intensywnie nawilżać i odżywiać, najlepiej przy użyciu kosmetyków przeznaczonych do włosów o tym odcieniu – zawierają one składniki wzmacniające kolor. Dobrym pomysłem będzie także regularne olejowanie lub laminowanie włosów.

Ciemnobrązowe włosy, w przeciwieństwie do blondu czy rudości, silnie odbijają promienie słoneczne. Z tego względu wszelkie uszkodzenia czy fryzjerskie niedociągnięcia są na nich dużo bardziej widoczne. Osoby, które decydują się na ten odcień brązu, powinny zatem pamiętać o regularnym podcinaniu końcówek, stosowaniu kosmetyków odbudowujących strukturę włosów i wygładzających.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN