Trendy modowe

Wybrano sukienkę roku 2020. "Moda ma odzwierciedlać to, co dzieje się w danym momencie"

Trendy modowe

Aktualizacja:

W angielskim Somerset mieści się jedno z najsłynniejszych muzeów mody w Wielkiej Brytanii - Fashion Museum Bath. Szczyci się ono światowej sławy kolekcją współczesnych i historycznych strojów. Co więcej, od prawie 60 lat muzeum wybiera sukienkę roku. Która wygrała w 2020?

Sukienka roku - jak jest wybierana?

- Chodzi o to, aby kolekcja Fashion Museum była jak najbardziej aktualna. Teraz stoimy na tle gregoriańskich sukienek, ale moda ma odzwierciedlać to, co dzieje się w danym momencie. I wybór sukienki roku właśnie nam to umożliwia. Każdego roku prosimy modowego eksperta, by wybrał nie tyle z międzynarodowych kolekcji, ile coś absolutnie światowego - tłumaczyła Rosemary Harden, dyrektor Fashion Museum Bath w rozmowie z Anną Senkarką, reporterką Dzień Dobry TVN.

W 2020 roku sukienkę wybierał prof. Iain R. Webb, jeden z najlepszych brytyjskich pedagogów, stylistów i dziennikarzy zajmujących się modą.

Sukienka roku 2020

Jako sukienkę roku ekspert wybrał pelerynę, która kiedyś należała do Naomi Campbell. – Specjalnie nam ją podarowała. Ta peleryna pochodzi z domu mody Burberry. I dokładnie to jest ten egzemplarz, który Naomi Campbell miała na sobie podczas słynnego lotu na trasie Los Angeles-Nowy Jork - wyjaśniła dyrektor Fashion Museum Bath.

Przypomnijmy, że na początku pandemii światowej sławy modelka uciekała przed lockdownem. Chciała jak najszybciej wrócić do domu. W pełnym kombinezonie, masce, lateksowych rękawiczkach i szykownej pelerynie podążyła na lotnisko. – To nie jest tylko ubranie. To cała opowieść - podkreśliła Rosemary Harden.

I dodała, że moda zawsze odzwierciedla to, jak żyjemy. Przykładem są chociażby wygodne dresy, do których się przywiązaliśmy. - W zeszłym roku tak wiele ludzi zostało uziemionych w domach, więc nasza garderoba zaczęła to odzwierciedlać - tłumaczyła.

Dlatego obok sukienki roku, domowego kimono, w muzeum odnajdziemy T-shirt z napisem: "Black Lives Matter", który nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w USA.

Zobacz kolekcję muzeum w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Anna Senkara

Pozostałe wiadomości