Trendy modowe

Kolczyki sutasz. Jak je zrobić krok po kroku?

Trendy modowe

Aktualizacja:

Wielbicielki ręcznie robionej biżuterii na pewno mają w swojej kolekcji kolczyki sutasz, ponieważ wyglądają one zjawiskowo i przykuwają wzrok. Co to jest sutasz i na czym polega tworzenie ozdób tą techniką? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła projektantka biżuterii Jasamira Izabela Grzeszczyk.

Co to jest sutasz?

Sutasz to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystywane są sznurki z wiskozy lub celulozy. Od dawna technika ta ma szerokie zastosowanie w modzie - używa się jej przy wykończeniu ubrań, tworzeniu ozdób na strojach ludowych oraz pagonów i lampasów na mundurach.

Do tworzenia biżuterii zaczęła być wykorzystywana dopiero w XXI wieku. Jako pierwsza skorzystała z niej ceniona na całym świecie projektantka biżuterii Dori Csengeri. Wykonane przez nią kolczyki, naszyjniki i bransoletki sutasz zachwycają kolorystyką i niebanalnym zdobnictwem.

Zobacz także:

Biżuteria sutasz

Fot. Tomasz Urbanek / East News

Materiały potrzebne do wykonania kolczyków sutasz

Do wykonania takich kolczyków potrzebne są sznurki sutasz wykonane najczęściej z wiskozy. Można je nabyć w różnych kolorach i rozmiarach.

Do precyzyjnego ich zszywania przydadzą się kolorowe, cienkie i bardzo mocne nici oraz długie i cienkie igły.

Aby zakryć "lewą" stronę kolczyka, na której znajdują się wszystkie "nieładne" wykończenia, należy przyszyć kawałek eco skóry lub zamszu. Materiały te są bardzo przyjemne w dotyku, więc nie będą urażały skóry.

Do wykonania kolczyków sutasz potrzebne będą również kamienie, kryształki, kaboszony, koraliki. Kolczyki można również ozdobić kolorowymi rzemykami.

Fot. Tomasz Urbanek / East News

Zobacz także:

Michelle Obama i Lady Gaga uwielbiają jej biżuterię

Kalkomania zamiast biżuterii?

Biżuteria z łusek po nabojach

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości