Klasyka, która się nie nudzi. Jak wybrać idealny kapelusz męski?

Alexander Spatari/Getty Images
Alexander Spatari/Getty Images
Męskie kapelusze nie wychodzą z mody. Wśród panów wciąż znajdą się miłośnicy popularnego nakrycia głowy, które występuje w różnych wariantach. Skórzane, słomkowe, sportowe, plażowe – to tylko kilka propozycji. Sprawdź, jak wybrać idealny model na każdą okazję i jak go nosić.

Jest niebanalnym nakryciem głowy, dzięki któremu można wyróżnić się w tłumie. Kapelusz męski – bo o nim tu mowa – może być znakiem rozpoznawczym określonego kręgu kulturowego lub po prostu modnym dodatkiem do codziennego lub eleganckiego ubioru. Wybór modeli jest bardzo szeroki, jednak znalezienie odpowiedniego kapelusza może stanowić niemałe wyzwanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego popularnego elementu garderoby i z czym go połączyć.

Męskie kapelusze – najpopularniejsze rodzaje

Kapelusz męski, jako dodatek do stylizacji panów, ma bardzo bogatą tradycję. Popularne nakrycie głowy było nie tylko formą ochrony przed słońcem, lecz także narodowym symbolem Meksykanów i Chilijczyków (sombrero), znakiem rozpoznawczym pasterzy i górali (kapelusz góralski) czy atrybutem osób zamożnych na początku XX wieku (cylinder). Ten nietuzinkowy element stylizacji wciąż jest wybierany przez dżentelmenów, którzy cenią elegancję, jak również przez panów, którzy stawiają na oryginalność wizerunku.

Kapelusze męskie występują w rozmaitych wariantach. Oto najpopularniejsze z nich:

  • kapelusz męski fedora – to najbardziej popularna forma tego nakrycia głowy. Ma klasyczny kształt i symetryczne fałdy na główce. Jego historia sięga początków XX wieku. W tym modelu widywano gwiazdorów kina takich jak Harrison Ford czy Johnny Deep.
    • kapelusz męski sportowy – to model dla miłośników nieformalnego stylu. Kapelusze sportowe wykonane są przeważnie z materiału i są bardziej elastyczne niż ich eleganckie odpowiedniki. Większość z nich nie ma wyraźnie zaznaczonego ronda.
      • kapelusz panama – wykonany jest z liści łyczkowca dłoniastego i przypomina popularny kapelusz słomkowy. Pochodzi z Ekwadoru, ale ma wielu fanów w całej Europie.
        • kapelusz myśliwski – to eleganckie nakrycie głowy, niekoniecznie przeznaczone dla myśliwych. Materiał wykonania (filc) chroni przed zimnem. Model dostępny jest przeważnie w kolorze brązowym, zielonym i czarnym.
          • kapelusz kowbojski – charakteryzuje się szerokim rondem oraz dużą wytrzymałością na zróżnicowane warunki atmosferyczne (stanowi skuteczną ochronę przed deszczem i promieniami UV).
            • kapelusz skórzany – dostępny jest w różnych kształtach. To model odpowiedni dla panów, którzy nie wyobrażają sobie stylizacji bez udziału skórzanych elementów.

              Kapelusz męski. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

              Wybór odpowiedniego kapelusza wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych szczegółów. Nakrycie głowy powinno być przede wszystkim dopasowane do kształtu twarzy. Jak się okazuje, niebagatelne znaczenie ma także wzrost. Oto kilka praktycznych rad:

              • Jeśli masz pociągłą twarz, wybieraj ronda średniej wielkości. Unikaj szerokich główek i wąskich rond.
                • Gdy twoja twarz ma kształt okrągły, wybieraj średnie lub wysokie główki kapelusza oraz szerokie ronda. Dobrym rozwiązaniem będzie kapelusz przechylony na bok.
                  • Kiedy cechą charakterystyczną twojego wyglądu jest kwadratowa twarz, unikaj ostrych krawędzi. Główka kapelusza powinna być szeroka i przy tym niezbyt wysoka. Dobrze sprawdzi się rondo średniej szerokości. W kapeluszu odchylonym na tył głowy będziesz wyglądać niekorzystnie.
                    • Masz duży nos? Wybierz kapelusz z szeroką i niską główką, a do tego średniej szerokości rondo. Odrzuć modele z wysokimi, stożkowatymi główkami. W twoim przypadku świetnie będą prezentowały się modele z rondem wywiniętym ku dołowi.
                      • Jeśli twoją cechą są odstające uszy, wybieraj szerokie ronda wywinięte ku dołowi. Wąskie ronda i małe kapelusze nie będą twoimi sprzymierzeńcami, ale klasyczna fedora będzie dobrym wyborem.

                        Znawcy tematu podkreślają, że sylwetka również ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego modelu kapelusza. Wysocy mężczyźni powinni postawić na szerokie ronda, a panowie niższego wzrostu będę prezentować się korzystnie w nakryciach głowy z wąskimi rondami.

                        Jak nosić kapelusz męski? Przydatne wskazówki

                        Panowie nie powinni mieć oporów przed zakładaniem kapelusza. To nakrycie głowy przeznaczone jest dla każdego – bez problemu można dobrać je do różnego typu sylwetki i kształtu twarzy. Wraz z wybranymi stylizacjami stworzy efektowne i modne połączenia. Jak więc nosić kapelusz?

                        Kapelusze męskie to eleganckie dodatki do garnituru. Będą się prezentowały równie dobrze w zestawianiu z marynarką, płaszczem lub kurtką. Miłośnicy ekstrawaganckiego stylu uczynią z nich dodatek do dżinsów, trampek i t-shirtów – taka forma spotyka się z krytyką stylistów, jednak w przypadku dobrze dopasowanego kapelusza jest dopuszczalna.

                        Klasyczna fedora będzie dobrze prezentować się w połączeniu z wełnianymi swetrami – pod warunkiem, że widoczny będzie kołnierzyk koszuli. Męskie kapelusze tworzą niezwykle atrakcyjne połączenia z koszulami w różnych kolorach i wzorach. Wybierając to nakrycie głowy, warto też pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad savoir-vivre’u – kapelusz należy zdjąć przed wejściem do zamkniętego pomieszczenia.

                        Zobacz wideo: Kapelusze to całe moje życie

                        Zobacz też:

                        Harry Styles pierwszym mężczyzną w historii na okładce "Vogue'a". Ta sesja wstrząsnęła światem mody

                        Klaudia El Dursi zachwyciła bajkową suknią w finale "Hotelu Paradise 2". "Projektant zmieniał ją specjalnie dla mnie"

                        Jackob Buczyński daje ubraniom drugie życie: "Wszystko, co powstaje, jest lokalne i jestem z tego super dumny"

                        Autor: Adrian Adamczyk

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości