Trendy modowe

Spring Lake to najmodniejszy kolor jesieni. Sprawdź, z jakimi barwami możesz go zestawić

Trendy modowe

GettyImages-1283719904 (1).jpg

W modzie najpiękniejsza (i najstraszniejsza jednocześnie) jest jej zmienność. Każdy sezon ma nie tylko swoje fasony, ale też osobną kolorystyczną paletę, na której podstawie budowane są poszczególne projekty.

Modne kolory na jesień 2021

Sierpień powoli przygasa, a to oznacza, że pora pomyśleć o jesiennej garderobie. Choć ekolodzy od lat alarmują, że branża modowa jest jednym z największych zagrożeń środowiska naturalnego, trendy wciąż zmieniają się jak w kalejdoskopie. Chcąc pozostać modnym bez wydawania fortuny na kolejne ubrania, warto skomponować własną kapsułową kolekcję, którą w nadchodzącym sezonie można uzupełnić o poszczególne elementy w poszczególnych kolorach.

Wszystkie miłośniczki mody pamiętają zapewne scenę z filmu "Diabeł ubiera się u Prady", gdy główna bohaterka wybucha śmiechem na widok dwóch - w jej mniemaniu identycznych - pasków. Wówczas jej szefowa, w charakterystyczny dla siebie sposób, wyjaśnia, że w tej branży nic nie dzieje się przypadkiem, a jest kwestią estetycznej - i oczywiście marketingowej - decyzji.

- Wyciągasz ze swojej szafy sfilcowany niebieski sweter, ale nie wiesz, że ten sweter nie jest tylko niebieski. Nie turkusowy, nie w barwie lapis lazuli. Jest modry - syczała odtwarzana przez Meryl Streep siejąca postrach naczelna magazynu "Runway". - Jesteś nieświadoma tego, że w 2002 roku Oscar de la Renta wypuścił kolekcję sukien, później Yves Saint Laurent pokazał światu kolekcję modrych marynarek. Modrości pokazały się w ośmiu różnych kolekcjach, potem zdeklasowały się w centrach handlowych, by smętnie dogorywać w Casual Corner, gdzie wygrzebałaś to na przecenie. Ale mimo to za tym odcieniem stoją miliony dolarów i niezliczone etaty - dodała Miranda Priestly w filmie "Diabeł ubiera się u Prady".

I tak regularnie Pantone Color Institute ogłasza nie tylko szeroko komentowany kolor roku ( w 2021 mamy aż dwa: Illuminating i Ultimate Gray), ale też opracowuje palety na poszczególne sezony. A te - zanim trafią do publicznej oceny - lądują w pracowniach projektantów przygotowujących najnowsze kolekcje.

I tak zdecydowano, że tej jesieni jednym z najmodniejszych kolorów będzie Silver Lake (PANTONE 18-4221), czyli delikatny niebieski, który przypomina taflę spokojnego jeziora w chłodny poranek. Tę barwę zestawiamy z pełnymi życia czerwieniami (PANTONE 18-1453 Fire Whirl) i ciepłą terrakotą (PANTONE 17-1340 Adobe), fuksją (PANTONE 18-2330 Fuchsia Fedora), delikatnym różem (PANTONE 13-1716 Pale Rosette) oraz energetyczną zielenią (PANTONE 18-6022 Leprechaun). Z kolei miłośnicy błękitu zachwycą się odcieniem Mykonos Blue (PANTONE 18-4434 ), który ma kojarzyć się z ciepłym morzem Egejskim.

Czym są kolory Pantone?

Pantone czerpie z tradycji poligrafii, a jego historia sięga lat 50. XX wieku. Naczelnym celem firmy stworzonej przez Lawrence'a Herberta było umożliwienie drukarzom dokładnego odwzorowywania kolorów poszczególnych projektów. Z czasem przedsiębiorstwo rozrosło się, oferując szereg usług, w tym tych, związanych z przewidywaniem trendów. Co więcej, dziś nawet kolory państwowych flag opisuje się w skali Pantone. Dla przykładu, czerwień polskiego symbolu narodowego, jest określana jako 485c.

Zobacz wideo: Jak skompletować jesienną garderobę z drugiej ręki dla dzieci w każdym wieku?

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Pozostałe wiadomości