Trendy modowe

Jak zrobić kolczyki? Łatwe i oryginalne pomysły

Trendy modowe

Aktualizacja:
Kolczyki

Wielu z nas nie zadowala się rzeczami sprzedawanymi w tzw. sieciówkach. Dążymy do znalezienia swojego stylu i wyróżnienia się. Z tego powodu coraz popularniejsze jest samodzielnie szycie ubrań i robienie biżuterii. To, jak zrobić kolczyki, jest dużo łatwiejsze, niż może się wydawać.

Warto pamiętać, że sama wiedza, jak zrobić kolczyki, nie jest wystarczająca, by zacząć. Należy także wiedzieć, jakie przyrządy i akcesoria będą potrzebne, by bez trudu wykonać świetną biżuterię. Ceny tych przyborów zazwyczaj nie są wysokie, a satysfakcja z wykonania własnoręcznie kolczyków jest ogromna.

Narzędzia i materiały potrzebne do zrobienia kolczyków

Własnoręczne robienie kolczyków może być bardzo przyjemne i odprężające. Jednak konieczne są do tego dobrej jakości narzędzia i materiały. Aby zacząć przygodę z samodzielnym tworzeniem kolczyków, potrzebne są takie przybory jak: bocianki, cążki i szczypce. Wykonana dzięki nim biżuteria będzie miała schludny wygląd i wysoką trwałość. Należy pamiętać, że narzędzia wykorzystane w rękodziele powinny być małe i delikatne. Warto zaznaczyć, że specjalistyczne sklepy oferują produkty 3w1 (wszystkie potrzebne narzędzia w jednym). To dobre rozwiązanie dla początkujących osób, które nie są pewne, czy sprawdzą się w robieniu kolczyków DIY.

Oprócz narzędzi ważne są również wysokiej jakości materiały – nie warto na nich oszczędzać. Do wykonania większości kolczyków niezbędne będą bigle, czyli zapięcia do kolczyków, sztyfty, szpilki, koraliki (najtańsze będą akrylowe lub szklane, na rynku dostępne są także kamienne), nici jubilerskie i ewentualnie czapeczki zabezpieczające koraliki ze zbyt dużą dziurką oraz przekładki.

Jak zrobić kolczyki z koralików?

Wiszące kolczyki z koralików są bardzo efektowne – dobierając samodzielnie ich długość oraz kolor, możemy wyrazić siebie i jednocześnie stworzyć świetny stylowy dodatek do każdego outfitu. Aby zrobić tego typu kolczyki, potrzebne są: koraliki 11/0, nici jubilerskie, igła jubilerska, bigle, kółeczka montażowe, bazy do kolczyków, do których zostaną przyczepione sznurki z koralików, a także wymienione w pierwszej części artykułu narzędzia. Do bazy przywiąż nić, nawlecz na nią 2 koraliki w dowolnych kolorach, a następnie przeciągnij ją przez środek bazy. Igłą przejdź od spodu przez drugi koral i mocno zaciśnij. Następnie na nitkę nabij kolejny koralik i przejdź igłą do ośrodka bazy, a następnie wkłuj się w ostatni dodany koralik od spodu i zaciśnij. W ten sposób stworzysz wokół bazy obręcz z koralików. Usztywnij dwa ostatnie korale – przejdź przez ten obok od góry i wróć spodem do zewnętrznego. Na igłę można nawlec dowolną ilość koralików – długość frędzla zależy od indywidualnych preferencji. Wróć do początku. Nie naciągając zbyt mocno nitki i wbijając się igłą do koralika obok, zacznij nowy frędzel. Każdy kolejny rób tak samo. Na samym końcu zawiąż supełek z pozostałych nici, a następnie zamontuj bigiel przy pomocy kółeczka montażowego. Kolczyki gotowe!

Jak zrobić kolczyki wkrętki?

Zrobienie kolczyków sztyftów jest jednym z prostszych sposobów wykonania biżuterii DIY. Potrzebne są: elementy dekoracyjne do naklejenia (np. perły albo małe, spłaszczone z tyłu elementy z modeliny), sztyfty, zatyczki do zapięcia sztyftów oraz klej do łączenia metalu z innymi elementami. Talerzyk sztyftu oraz tył dekoracyjnego elementu kolczyka musisz odtłuścić. Następne nanieś kroplę kleju na sztyft i odczekaj, aż nieco zgęstnieje (warstwa kleju powinna być cienka). Później przyklej element i odłóż kolczyki na 12–24 godziny, aby klej mógł w pełni wyschnąć.

Jak zrobić kolczyki z modeliny?

Zrobienie kolczyków z modeliny nie wymaga wiele czasu, jednak niezbędne są pewne zdolności manualne. Do wykonania biżuterii potrzebne są: bigle lub sztyfty, modelina, szpatułki do modelowania i opcjonalnie garnek z wodą. Z modeliny ulep dowolny kształt – może to być np. serduszko lub kokardka (bardziej zaawansowani mogą pokusić się o stworzenie kwiatów czy zwierząt). W ulepionym elemencie zrób dziurkę wykałaczką i umieść go na biglu. Możesz również przykleić go do sztyftu – wtedy robienie dziurek jest zbędne. Następnie należy utrwalić modelinę poprzez gotowanie lub wypiekanie w piekarniku. Opcjonalnie po zakończeniu utwardzania można posmarować je oliwą.

Skąd czerpać wiedzę na temat tego, jak zrobić kolczyki samemu?

Pomysłów na to, jak zrobić kolczyki samodzielnie, jest mnóstwo. Najwięcej można znaleźć na platformach rękodzielniczych oraz stronach sklepów internetowych sprzedających półprodukty do wytwarzania biżuterii. To bardzo wiarygodne materiały, a równie dobre znajdują się w magazynach poświęconych rękodziełu. W tutorialach umieszczonych na platformach blogowych, internetowych filmikach wideo, czy innych miejscach w internecie mogą znajdować się błędy, jednak wcześniej nabyta rzetelna wiedza dotycząca DIY pozwoli je zauważyć i wyeliminować podczas kolejnych prac.

Zobacz też:

Kolczyk w nosie - z boku, pośrodku. Czy piercing nosa jest bezpieczny?

Jak wyczyścić złoty łańcuszek? Poradnik.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Hero Images

Pozostałe wiadomości