Moda i Uroda

Czy tatuaż z henny jest bezpieczny? "Nie każdy może sobie na niego pozwolić"

Moda i Uroda

EyeEmMárton Tajcs/EyeEm/GettyImages

Lato to czas, kiedy część z nas decyduje się na zrobienie sobie tatuażu z henny. Czy tego rodzaju zdobienia na skórze są bezpieczne? Zapytaliśmy o to dr Joannę Czuwarę, dermatolożkę.

Co to jest henna?

Henna to naturalny barwnik. Pozyskuje się go z liści i pędów rośliny zwanej lawsonia bezbronna (Lawsonia inermis L.). Od wieków wykorzystywana jest do farbowania włosów, brwi czy robienia tatuaży. Jest dużo bezpieczniejsza od barwników, których używa się w salonach tatuażu. Do tego wykonany nią malunek nie zostaje na skórze na zawsze i po upływie od 5 do 7 tygodni samoistnie znika.

Tatuaż z henny – czy to bezpieczne?

W ocenie dermatolożki Joanny Czuwary, barwnik jest bezpieczny dla naszej skóry i nie ma przeciwwskazań do tego, aby zrobić sobie tatuaż z henny. Mimo to trzeba pamiętać, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji skóry na barwnik. - Może się zdarzyć, że po zrobieniu tatuażu z henny pojawi się wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie lub swędzenie skóry. W takich przypadkach część osób próbuje zmyć tatuaż. Tymczasem w ten sposób możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Dlatego, jeśli po zrobieniu tatuażu pojawią się niepokojące zmiany, konieczna jest konsultacja z lekarzem – podkreślała specjalistka. Być może konieczne będzie przepisanie miejscowych leków przeciwzapalnych z grupy sterydów.

Dla kogo tatuaż z henny może być groźny?

Choć henna nie powinna zaszkodzić osobie dorosłej, to dziecku już tak. - Dzieciom do 6. roku nie powinno się robić takich tatuaży. Ich skóra jest cienka, łatwiej ją podrażnić. W przypadku starszych pociech, czyli tych, które chodzą do szkoły lub u nastolatków, nic nie powinno się wydarzyć – mówiła dermatolożka. Z robienia tatuażu powinny zrezygnować także te osoby, które zmagają się z chorobą skóry. – Nałożenie na chorą skórę nawet naturalnego barwnika może ją dodatkowo podrażnić i zaostrzyć przebieg choroby – ostrzegła.

W ocenie specjalistki taki tatuaż nie jest wskazany u osób, które mają bardzo jasną karnację. – Ciemniejsze fototypy lepiej reagują na takie malunki, osoby, które mają rude lub blond włosy i jasną skórą są bardziej podatne na podrażnienia. W mojej ocenie nie powinny decydować się na tatuaż, także ten z henny – dodała.

Warto mieć także na uwadze, że henna może wchodzić w reakcje ze słońcem. Dlatego skóry ze świeżo wykonanym tatuażem lepiej nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.

O czym pamiętać decydując się na tatuaż z henny?

Prawdziwa henna jest bordowa lub brązowa. Czarny barwnik, którym niekiedy wykonuje się tatuaże np. w nadmorskich kurortach, nie jest do końca naturalny. Tak intensywną barwę nadaje mu związek nazywany PPD. Substancja wykazuje działanie toksyczne i może wywołać reakcję alergiczną organizmu (swędzenie, zaczerwienieni, ból czy zmiany zapalne skóry). W skrajnych przypadkach po tatuażu wykonanym taką henną na skórze może pozostać trwały ślad.

Dlatego, zanim pozwolimy sobie zrobić taki tatuaż, upewnijmy się, że barwnik jest całkowicie naturalny. Innym rozwiązaniem może być samodzielne jego wykonanie. W drogeriach dostępne są henny przeznaczone do takich malunków, a także specjalne szablony do ich wyrysowania.

Henna pudrowa - największy trend w kosmetyce oczu. Zobacz wideo:

Zobacz także:

22-latka chce mieć największe usta na świecie. "Grozi im odwodnienie"

Modny makijaż na lato - wariacje na temat różu

Lifting wolumetryczny twarzy – wskazania, przebieg i efekty

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości