Porady stylistki

Stanik silikonowy – jak zakładać? Na co zwracać uwagę?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Fort. MarisaLia / Getty Images

Stanik silikonowy to jeden z tych typów biustonoszy, które uznajemy za przeznaczone do zadań specjalnych. Podobnie jak innych biustonoszy samonośnych lub tych zapinanych na szyi nie nosimy go na co dzień. W przypadku wymagających stylizacji jest on jednak niezastąpiony.

  • Biustonosz silikonowy samonośny – co to?
  • Stanik silikonowy – jak zakładać?
  • Stanik silikonowy samonośny – dla kogo?
  • Czy silikonowy stanik ma jakieś wady?

Zobacz: Czy warto spać w staniku? Prawdy i mity

Biustonosz silikonowy przydaje się przede wszystkim w dwóch przypadkach. Pierwszy to stroje z odkrytymi plecami, kiedy kobieta nie może pozwolić sobie na czytelnie zaznaczoną linię zapięcia stanika. W takiej sytuacji sprawdza się biustonosz z silikonowym tyłem. Drugi przypadek to mocno wycięty dekolt lub niezwykle delikatna i prześwitująca tkanina, z której wykonana jest kreacja. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest samonośny silikonowy stanik.

Biustonosz silikonowy samonośny – co to?

Silikonowy biustonosz to specjalnie stworzona konstrukcja, składająca się z dwóch silikonowych nakładek na biust połączonych specjalnym sznurkiem. Nakładki te przypominają nieco typowe wkładki silikonowe do biustonosza , są jednak samoprzylepne i lepiej sprofilowane pod względem kształtu biustu. Są one wykonane tak, aby jak najlepiej się dopasować do kobiecego biustu. Wkładki silikonowe do stanika mają na celu powiększenie biustu. W przypadku biustonosza samonośnego chodzi zaś przede wszystkim o ochronę biustu, jego zakrycie i komfortowe dopasowanie bielizny do nietypowego stroju. Pod tym względem biustonosz silikonowy stanowi konkurencyjne rozwiązanie w stosunku do klasycznych, materiałowych staników z nietypowymi zapięciami. Warto pamiętać, że przy niektórych ubraniach zapięcie krzyżowe lub pozbawienie ramiączek nie rozwiązuje problemu. Czasami nie rozwiązuje go nawet samonośny biustonosz. Wtedy z pomocą przychodzą silikonowe miseczki.

Stanik silikonowy – jak zakładać?

Miseczki silikonowe są najważniejsze. Najpierw rozsuwamy łączący je sznurek, odsuwamy je od siebie tak, aby druga nie przeszkadzała w aplikacji pierwszej. Usuwamy folię, która chroni samoprzylepną część i jak najdokładniej zakładamy miseczkę na pierś. Warto biust dokładnie zebrać w ręce i nieco unieść – to zdecydowanie ułatwi aplikację. Dokładnie to samo wykonujemy po drugiej stronie. Za pomocą sznureczka silikonowe miseczki przyciągamy jak najbliżej do siebie. Takie nakładki silikonowe zamiast biustonosza dobrze zbierają biust, zapewniają kobiecie komfort bycia osłoniętą, a jednocześnie są praktycznie niezauważalne nawet pod bardzo odważną kreacją.

Stanik silikonowy samonośny – dla kogo?

Silikonowe wkładki do biustonosza, podobnie jak i silikonowy stanik samonośny , bardzo długo były uznawane za rozwiązanie przeznaczone dla kobiet o małym biuście. Polecano je drobnym, szczupłym dziewczynom noszącym miseczki A lub B. Natomiast biustonosz samonośny silikonowy nadaje się do każdego rodzaju biustu. Kluczowa okazuje się silikonowa miseczka i jej odpowiednia aplikacja na pierś. Sama aplikacja nie jest szczególnie trudna. Silikonowe miseczki samoprzylepne dobrze zbierają biust i utrzymują w miejscu. Panie o większym biuście nie muszą się więc martwić, że stanik może przestać być po jakimś czasie stabilny.

Stanik silikonowy do różnych potrzeb

Stanik silikonowy nadaje się do każdego rozmiaru biustu. Nie występuje on jednak wyłącznie w jednym modelu. Jest ich co najmniej kilka, co ułatwia idealne dopasowanie biustonosza zarówno do typu biustu, jak i wybranej kreacji. Biustonosz z silikonowymi ramiączkami lub biustonosz z silikonowym tyłem idealnie sprawdzą się w przypadku większego biustu. Ramiączka lub silikonowe zapięcie do stanika zapewniają bowiem dodatkowe podtrzymanie. Takie biustonosze poleca się do wszystkich kreacji z zabudowanym przodem i odkrytymi plecami.

Do mniejszych rozmiarów i drobnego biustu stworzony został stanik silikonowy push up . Specjalny krój miseczek i silikonowe wkładki do stanika pomagają osiągnąć odpowiedni efekt. Dodatkowo biustonosz taki ściąga i podnosi biust. Biustonosz z silikonowym przodem wykorzystujemy najczęściej przy mocno wydekoltowanych kreacjach lub prześwitujących ubraniach. W tym drugim przypadku można oczywiście dobrać odpowiedni kolorystycznie stanik, ale nie zawsze takie połączenia się sprawdzają. Szczególnie w przypadku bardzo delikatnych i wysokogatunkowych tkanin.

Czy silikonowy stanik ma jakieś wady?

Stanik silikonowy ma wiele zalet. Niezaprzeczalnie to jeden z bardziej skutecznych modeli do zadań specjalnych. Jak każda bielizna, ma jednak swoje wady. W przypadku biustonosza silikonowego to przede wszystkim czasami nadmierne przyklejanie się miseczek do biustu. W przypadku wysokich temperatur może on wywoływać dyskomfort, ponieważ nie wchłania potu. Przede wszystkim zaś nigdy nie jest on do końca niewidzialny. Jeśli na ubranie padną promienie słoneczne, będzie on widoczny. Nie zawsze również krój sukienki lub bluzki pozwalają na jego odpowiednio mocne ściągnięcie, co wywołuje nieustanne obawy, że może się on z biustu zsunąć. Minusem nie jest zaś kwestia higieny. Stanik taki łatwo wyczyścić za pomocą wody z mydłem. Nie wolno natomiast myć go z użyciem detergentów, a także suszyć ręcznikiem. W taki sposób można bowiem uszkodzić samoprzylepny silikon.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości