Porady stylistki

Stringi kąpielowe – jak wyglądają? Czy wypada je nosić na plaży?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Digital VisionDigital Vision / Getty Images

Stringi kąpielowe są niewątpliwie jednym z najbardziej odważnych strojów plażowych. Ciągle uważa się je za niecodzienne, kontrowersyjne, ale i niezwykle popularne. Stringi, zdaniem sporej części, odsłaniają zbyt wiele i są prowokujące. Inni twierdzą, że są przede wszystkim wygodne i pozwalają uniknąć brzydkich śladów po opalaniu.

Strój kąpielowy ze stringami to wynalazek z drugiej połowy XX wieku. Pojawił się w latach 60. jako odpowiedź na powracające od lat 30. zakazy amerykańskiego rządu. Kolejne ustawy dotyczące bielizny tancerek, a także strojów plażowych traktowano jako atak na wolności obywatelskie, któremu należało się przeciwstawić. Formą takiego bieliźnianego oporu stały się właśnie stringi i stringi kąpielowe.

Krótka historia o tym, jak pojawiły się stroje kąpielowe ze stringami

Kostiumy kąpielowe ze stringami pojawiły się wyraźnie w nawiązaniu do klasycznych stringów. W latach 30. miały one stanowić odpowiedź na nakaz noszenia bielizny przez tancerki. W latach 70. z kolei władza nakazała noszenie kostiumu kąpielowego. Stringi stanowiły więc odpowiedź na zakaz opalania się nago. Stringi kąpielowe damskie , w nowoczesnej wersji, wymyślił Rudi Gernreich , austriacki projektant i aktywista. Jeszcze na początku lat 70. Podarował swojej przyjaciółce w prezencie ślubnym odważną bieliznę własnego projektu. Jej dół stanowiły właśnie stringi. Po fali protestów przeciwko zakazowi opalania się nago Gernreich postanowił uczynić stringi częścią nowego stroju kąpielowego. Tak powstało thong bikini .

Czy warto zakładać na plażę skąpe stroje kąpielowe?

Kostium kąpielowy ze stringami od samego początku, kiedy tylko pojawił się na rynku, wzbudzał bardzo dużo emocji. Brazylijki go pokochały – był najczęściej przez nich wybieranym rozwiązaniem w latach 80. i to one stoją za jego upowszechnieniem. Pomogło oczywiście wsparcie ze strony gwiazd takich jak Madonna czy Cher, które regularnie zakładały stringi na swoje występy. Strój kąpielowy z mocnymi wycięciami stał się symbolem kultury, wyzwolenia spod sztywnych reguł mieszczańskiego społeczeństwa.

Równocześnie atakowano takie kostiumy kąpielowe . Stringi uważano za zbyt odważne, odsłaniające zdecydowanie zbyt wiele. Kobiety wybierające taką bieliznę kąpielową postrzegano jako wulgarne i nadmiernie epatujące swoją seksualnością. Dwuczęściowe stroje kąpielowe dwuczęściowe ze stringami były postrzegane jako wyjątkowo odważne i łamiące granice dobrego smaku.

Jak dzisiaj postrzegamy strój kąpielowy ze stringami?

Stringi kąpielowe do dzisiaj wzbudzają wiele emocji. Bez wątpienia jest to dobry wybór na prywatną plażę. Wtedy nikomu nie będzie przeszkadzał taki strój kąpielowy. Stringi brazyliany można zastąpić figlarnymi stringami cheeky i nikt nie będzie oponował. Natomiast na plaży publicznej sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Nie ważne, czy kobieta założy bikini czy strój kąpielowy jednoczęściowy, stringi mogą spotkać się z bardzo dużą krytyką ze strony innych plażowiczów. Takie majtki kąpielowe – stringi V, T czy G – są powszechnie uznawane za zbyt seksowne. Mogą więc być albo wyzywające albo śmieszne, jeśli nie pasują do figury kobiety lub jeśli zakłada je osoba starsza. Największą uwagę zwracają męskie stringi kąpielowe . O ile jeszcze ładnej, młodej i zgrabnej dziewczynie społeczeństwo jest w stanie wybaczyć stringi, o tyle mężczyźnie już nie. Powszechnie uważa się, że męskie stringi kąpielowe to nie jest strój na publiczną plażę.

Mowa oczywiście głównie o plażach Europy. W Tajlandii, na Sri Lance czy Bora-Bora na nikim taki strój kąpielowy nie zrobi wrażenia. Bikini ze stringami jest tam postrzegane tak samo, jak każdy inny strój plażowy.

Skąd się bierze popularność kostiumu kąpielowego ze stringami?

Stroje kąpielowe: bikini, stringi, jednoczęściowe – wszystkie spełniają co najmniej dwa zadania. Mają umożliwić korzystanie z wodnych szaleństw i pozwolić na komfortowe opalanie . Klucz sukcesu strojów kąpielowych bikini ze stringami bierze się głównie z tego drugiego. Panie coraz bardziej przywiązują bowiem wagę do nieestetycznych pasków, które zostają po kąpielach słonecznych. Opalenie połowy pośladka i biała plama na drugiej jego części (zakrytej figami) nie spełnia dzisiejszych norm estetycznych. Kobieta chce być równomiernie opalona. Bikini ze stringami takie opalanie właśnie umożliwia (analogicznie jak w przypadku opalania nago). Większość z decydujących się na taką formę nie robi tego dla ekshibicjonizmu, ale dla poczucia własnej estetyki. Szczególnie widać to w przypadku osób publicznych, często zmuszonych do zakładania mocno odkrytych kreacji, w których takie ślady po opalaniu wyglądałyby po prostu śmiesznie. Wbrew przeciwnikom stringów kąpielowych z pewnością pozostaną one na rynku.

Zobacz film: Jak dobrać strój kąpielowy do figury?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości