Porady stylistki

Jak wybrać najwygodniejsze szpilki? Wskazówki

Porady stylistki


Buty na wysokim obcasie są bardziej popularne niż kiedykolwiek, a wiele kobiet często pyta: "Czy noszenie obcasów może być szkodliwe dla mojego ciała?". Wielbicielki wysokich obcasów, które doświadczają problemów ze stopą, plecami lub kolanami, zastanawiają się, czy są w stanie wygodnie nosić stylowe buty, które kochają. Podolodzy i specjaliści ortopedzi często widzą na własne oczy niektóre problemy, które powstają w wyniku noszenia obuwia na wysokim obcasie. O swoich doświadczeniach ze szpilkami opowiedziały w Dzień Dobry TVN Oliwia Bugała, blogerka lifestylowa oraz Edyta Herbuś, tancerka.

Badania wykazały, że buty na wysokim obcasie wytwarzają nadmierny nacisk na podeszwową powierzchnię stopy lub podeszwę stopy, co może prowadzić do bólu śródstopia, nadmiernego stresu w stawach stopy i bolesnych zrogowaceń nóg.

>>> Zobacz także:

Najwygodniejsze szpilki są idealnie dobrane

Im wyższa jest pięta, tym większe prawdopodobieństwo nierównowagi mięśni podczas chodzenia w butach - powoduje to, że niektóre mięśnie nóg i stóp pracują zbyt ciężko. Te nierównowagi mogą prowadzić do problemów, takich jak ból kolana czy ból pięty. Tyle specjaliści, ale czy to znaczy, że szpilki to samo zło? Oczywiście nie!

Przestrzegając kilku prostych zasad możesz wygodnie i bezpiecznie nosić ukochane szpilki, czuć się dobrze i wyglądać bosko. Zobacz, na co zwrócić uwagę, żeby dobrze dobrać najwygodniejsze buty na obcasie.

Błąd pierwszy: za szerokie buty

Jeżeli but jest za szeroki, stopa będzie się w nim ruszać i nie będzie trzymać równowagi, a to prowadzi do wielu problemów. Nie zakładaj, że raz na zawsze znasz swoją szerokość stopy – możesz być zaskoczona tym, że rozmiar buta zmienił się z biegiem lat! Zmianę wielkości stopy często można przypisać zmianom hormonalnym i naturalnym zmianom w tkance miękkiej, które występują wraz z wiekiem.

Dlatego zawsze, gdy kupujesz buty, upewnij się, że mierzysz stopy zarówno pod względem długości, jak i szerokości. Pamiętaj, że buty o odpowiednim rozmiarze mogą nie zawsze dobrze pasować, więc możesz spróbować kilku różnych modeli, aż znajdziesz najwygodniejsze.

Błąd drugi: Ekstremalna wysokość

Ekstremalnie wysokie obcasy mogą powodować ból pod poduszką stopy. Wyższy obcas oznacza większy nacisk na przód stopy, kostki i kolana. Czasem lepiej więc zdecydować się na odrobinę niższy obcas, ale dzięki temu zapewnić sobie możliwość wygodnego chodzenia w nowych butach, zamiast tylko siedzenia ze zbolałą miną. Pomóc mogą także następujące cechy buta:

  • grubsza podeszwa – kompensuje wysokość obcasa, a w zależności od materiału buta może zapewniać lepszą amortyzację niż cienka podeszwa.
  • szerszy obcas – wysoka i cienka szpilka nie zapewnia stabilności, więc możesz spróbować obcasa wysokiego, ale niezbyt cienkiego.
  • krój, który zapewnia stabilną piętę z tyłu buta, dzięki czemu zachowasz równowagę i zmniejszysz nacisk na palce.

Błąd trzeci – zbyt skąpy but

Odkryte szpileczki, prezentujące prawie całą stopę, mogą wyglądać bardzo sexy. Ale jeśli stopa trzymana jest jedynie cieniutkim paskiem na kostce i skrawkiem materiały przy palcach, nie ma odpowiedniego wsparcia. Stopa jest niestabilna, prawie cała praca jest na pięcie i kostce, a co za tym idzie szybko się zmęczysz, ryzykujesz tez skręcenie kostki. Nasza rada? Wybierz krój, który dobrze otula stopę, pasując do jej kształtu i zapewniając odpowiednie wsparcie. Dobrym pomysłem są sandałki na szpilce z paseczkami także na palcach i śródstopiu.

Błąd czwarty: tortura dla palców

Nigdy nie kupuj szpilek, w których twoje palce są boleśnie wciśnięte w mała przestrzeń z przodu buta, szczególnie w połączeniu z wysokim obcasem. Pewną konsekwencją takiego wyboru będą „palce młotkowate”, nie wspominając o bólu. Co więcej, każdy będzie odczuwał ten ból razem z tobą, patrząc na twoje biedne stopy! Lepszym wyborem jest but, który ma więcej materiału na palcach i zaokrąglony przód.

Teraz już wiesz, czego unikać. A jak sobie pomóc w wyborze?

Rady, dzięki którym wybierzesz najwygodniejsze szpilki świata

  • Kupuj buty pod koniec dnia: mierząc szpilki na zmęczoną i nieco spuchniętą stopę, na pewno nie kupisz za ciasnych, łatwiej też zauważysz, jeśli coś będzie uciskać.
  • Zwróć uwagę, jak się czują twoje palce: czy nie spoczywa na nich za duży ciężar? Czy nie jest im za ciasno i nie muszą się zwijać w precelki, żeby dopasować się do noska buta?
  • Zmierz obcas: dla większości z nas dobra wysokość to najwyżej 7 cm. Wyższe buty kupuj tylko wtedy, kiedy nie zamierzasz w nich chodzić, a raczej tylko siedzieć (albo i leżeć).
  • Przymierz platformy: może się okazać, że but na małej platformie z obcasem będzie o wiele wygodniejszy i jednocześnie bardzo efektowny.

I dodatkowa porada prosto z wiodących salonów obuwia: jeśli trudno ci wybrać pomiędzy dwoma rozmiarami, weź większy i dobierz wkładki do butów. To o wiele wygodniejsze niż męczyć się w zbyt ciasnych szpilkach, które w miarę trwania wieczoru będą coraz ciaśniejsze.

Na koniec złota zasada zakupów dla każdej kobiety: jeśli szpilki naprawdę pasują, kup je w każdym dostępnym kolorze!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości