Porady stylistki

Jak wybierać biustonosz do karmienia?

Porady stylistki

Aktualizacja:
Fot. Getty Images

Biustonosz do karmienia to niezbędny element ciążowej i porodowej wyprawki. Należy go kupić nieco przed planowanym terminem porodu, kiedy ciążowy biust osiągnie swój optymalny rozmiar. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ten pierwszy okaże się niedoskonały. Nie sposób bowiem przewidzieć, jak będzie wyglądała laktacja, jak będą się podczas niej zachowywały piersi. Idealny stanik do karmienia kupuje się właściwie po tygodniu lub dwóch od rozpoczęcia laktacji.

  • Jak dobrać biustonosz do karmienia?
  • Kiedy kupić biustonosz do karmienia?
  • Jaki biustonosz do karmienia?
  • Biustonosz do karmienia – usztywniany czy bez fiszbin?
  • Kolory i materiały

Zobacz: Jak wybrać idealny stanik?

Biustonosz do karmienia, nawet ten kupowany wcześniej z zastrzeżeniem, że może nie być idealny, powinien spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinien być rozciągliwy i elastyczny. Tempo, w jakim zmienia się kobiece ciało w trakcie ciąży, po porodzie, podczas karmienia, wymaga bielizny najwyższej jakości, zdolnej dopasowywać się do sylwetki.

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Bielizna do karmienia to wymagający rozwagi zakup. Szczególnie ze względu na trudny do przewidzenia rozmiar biustu. O ile można się spodziewać, że obwód pod biustem będzie podobny jak ten w końcówce ciąży, o tyle rozmiaru miseczki naprawdę nie sposób określić. Dlatego też kupując pierwszy stanik do karmienia , warto postawić na modele z uniwersalną i bardzo elastyczną miseczką.

Kiedy kupić biustonosz do karmienia?

Stanik do karmienia warto kupić kilka tygodni przed porodem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie będzie to docelowy model bielizny. Właściwy, już jak najlepiej dopasowany biustonosz do karmienia, usztywniany czy bez fiszbin, będzie można kupić mniej więcej dwa tygodnie po porodzie, kiedy ustabilizuje się laktacja. Wtedy już precyzyjnie można dobrać biustonosz do karmienia. Duże rozmiary miseczek na początku karmienia nie powinny przerażać. Z czasem biust będzie malał i zbliżał się do rozmiaru sprzed ciąży.

Jaki biustonosz do karmienia?

Najlepszy biustonosz do karmienia to bardzo indywidualna sprawa. Jest jednak kilka zasad, którymi warto się kierować przy wyborze bielizny do karmienia piersią.

Jak dobrać stanik do karmienia – na to trzeba zwracać uwagę:

· stanik powinien być wygodny – na początek warto wybrać biustonosz do karmienia bez fiszbin;

· biustonosz do karmienia z fiszbinami lub bez nich powinien mieć jak najmniej szwów i elementów, które mogłyby obcierać wrażliwe ciało;

· biustonosz do karmienia piersią powinien mieć jak największą regulację zapięcia (dzięki temu łatwo dopasować go do zmieniającego się z czasem obwodu pod biustem);

· stanik do karmienia powinien być uszyty tak, aby bez problemu można było go rozpiąć jedną ręką;

· usztywniany biustonosz do karmienia powinien mieć szeroki i rozbudowany dół, aby jak najlepiej wspierać biust;

· nawet miękki biustonosz do karmienia powinien mieć zabudowane miseczki, dobrze zbierające cały biust.

Biustonosz do karmienia – usztywniany czy bez fiszbin?

Usztywniany stanik do karmienia z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem na sam początek laktacji. Po końcówce ciąży i porodzie skóra jest ogromnie wrażliwa, a ciało obolałe. Nawet najlepiej zabudowane fiszbiny mogą uwierać i wywoływać uczucie dyskomfortu. Na początek warto więc postawić na stanik bez fiszbin lub biustonosz sportowy do karmienia . Z czasem można się zdecydować na inny stanik do karmienia. Usztywniany model z pewnością docenią panie, które mają z natury biust wymagający dodatkowego wsparcia. Warto tylko pamiętać, aby taki biustonosz miał fiszbiny, które nie będą wbijać się w pierś z boku ani przodu.

Biustonosz usztywniany do karmienia to także kwestia odpowiedniego podtrzymania większych piersi. Zbyt luźny stanik, nieutrzymujący biustu „na miejscu”, nie spełni odpowiednio swojego zadania. Trzeba pamiętać, że bez właściwego wsparcia piersi stracą kształt, a skóra na dekolcie się rozciągnie.

Wszystko jest jednak kwestią indywidualnego wyboru. Laktacja to szczególny czas – podobnie jak ciąża i poród – w życiu kobiety i tylko ona będzie wiedzieć, jaki model biustonosza do karmienia odpowiada jej najbardziej.

Jaki stanik do karmienia? Kolory i materiały

Stanik sportowy do karmienia to dobre rozwiązanie na początek, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę jego odpowiednią elastyczność. Dopasowanie rozmiaru i modelu to jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na materiał, w którego wykonany jest stanik. Polecany i najbardziej popularny jest oczywiście biustonosz bawełniany. Do karmienia najlepsze są naturalne i oddychające, a także chłonne materiały. Chodzi jednocześnie o zachowanie higieny, estetyki i dobrego samopoczucia karmiącej mamy. Z tego samego względu biustonosz do karmienia – czarny lub ciemnogranatowy – nie będzie najlepszym rozwiązaniem, aczkolwiek jeden bardziej elegancki egzemplarz zawsze można mieć w szufladzie. Natomiast na co dzień warto wybierać jasne kolory, wszelkie odcienie bieli, szarości, cieliste modele. Ewentualne pozostałości po karmieniu będą na nich po prostu mniej widoczne.

Pozostałe wiadomości