Balkonetka – jak wygląda i do jakich kreacji pasuje?

Porady stylistki

Aktualizacja:
E+dardespot / Getty Images

Balkonetka to jeden z najpopularniejszych typów biustonosza. To model średniozabudowany z poziomą linią. Świetnie podnosi piersi i nadaje im zmysłowy kształt. Dzięki odpinanym ramiączkom sprawdza się w kreacjach z odkrytymi ramionami.

Biustonosz balkonetka ma jeden z najbardziej charakterystycznych krojów. Jest wygodny i ładnie prezentuje piersi. Doceniają go szczególnie kobiety o dużym biuście.

Stanik balkonetka – krój średniozabudowany

Biustonosz balkonetka ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jego miseczki są szyte z trzech części. Ramiączka wychodzą zazwyczaj z dolnej części materiału, ale zdarzają się też modele, w których stosuje się inne rozwiązania. Stanik balkonetka ma wysoki mostek i niemalże poziomą górną krawędź linii. Balkonetka zakrywa ¾ piersi, dlatego jej inna nazwa to ¾ cup. Najczęściej konstrukcja tego biustonosza jest miękka, ale zdarzają się również balkonetki push–up. Ich najważniejszym elementem są usztywniające fiszbiny o specjalnym kształcie, które gwarantują atrakcyjne ułożenie biustu i prawidłowe usztywnienie, które jednak może być nieco kłopotliwe w przypadku piersi o kształcie stożkowym i kulistym. Trudno jest znaleźć koronkową balkonetkę, ponieważ są to przede wszystkim staniki miękkie z fiszbinami. Jeśli już w tych modelach w ogóle stosuje się koronki czy lamówki, to raczej jako ozdobne wykończenie niż materiał główny.

Dla kogo balkonetka?

Balkonetka to biustonosz , który idealnie się sprawdza w przypadku dużych piersi o kształcie kroplowatym – zbiera biust i ładnie go eksponuje. W przypadku piersi w kształcie stożków może je zbyt mocno spłaszczać i uciskać. Ten sam problem dotyczy kobiet, których piersi są w kształcie kuli – zamknięta krawędź balkonetki skraca je do wewnątrz, co nie jest korzystne ani w przypadku kul, ani w przypadku stożków. Stanik balkonetka jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet noszących rozmiar DD–E. Zabudowane miseczki i wąskie fiszbiny niezbyt dobrze się prezentują w przypadku małych piersi, ponieważ je całkowicie zakrywają. Miseczka, która kończy się nad piersiami ma tendencję do nieestetycznego odstawania i marszczenia się. W przypadku większych piersi nie ma tego problemu. Ponieważ balkonetka to stanik sztywny, w którym biust trzeba właściwie ułożyć, najlepiej będą się w nim czuły kobiety o miękkich piersiach, osadzonych niezbyt blisko siebie, ponieważ balkonetka ma szeroki mostek.

Balkonetka a bardotka – różnice i podobieństwa

Balkonetka to stanik podobny do klasycznej bardotki, która również jest typem biustonosza zabudowanego, choć mniej niż balkonetka, z poziomą linią i dość szerokim, ale obniżonym mostkiem. Podstawową różnicą między tymi dwoma modelami jest to, że bardotka stworzona jest przede wszystkim z myślą o kobietach z małym biustem, dlatego też ma specjalne kieszonki na wkładki push–up. Niższy mostek i odpinane ramiączka lub całkowity ich brak sprawiają, że bardotka to zdecydowanie lepsza opcja w przypadku ubrań z głębokimi dekoltami i sukienek wieczorowych. Taśma silikonowa, którą jest wykończony dół bardotki, sprawia, że nie nie opada on, nawet jeśli zdecydujemy się odpiąć ramiączka. W niektórych modelach balkonetki także stosowane są takie taśmy.

Do jakich kreacji pasuje balkonetka?

Biustonosz typu balkonetka świetnie się sprawdzi na co dzień do bluzek, swetrów i sukienek, które nie mają zbyt głęboko wyciętych dekoltów. Z uwagi na to, że jest to model zabudowany, przy głębokich wycięciach istnieje ryzyko, że będzie nieelegancko wystawał z ubrania. Świetnie się sprawdzi natomiast przy dekoltach szerokich, rozciągniętych na boki, ponieważ gwarantuje ładne ułożenie piersi. Balkonetka to wygodny stanik na co dzień. Raczej nie sprawdzi się do kreacji wieczorowych, które zazwyczaj mocno eksponują klatkę piersiową. Można go nosić do casualowych koszul czy bardziej zabudowanych sukienek wizytowych. Modele z odpinanymi ramiączkami i silikonową taśmą trzymającą stanik od dołu sprawdzą się przy kreacjach z odkrytymi ramionami. Z kolei w strojach, w których dekolt jest bardziej wcięty w głąb, zdecydowanie lepiej sprawdzi się bardotka.

Balkonetka stabilizuje piersi i nadaje im zmysłowy kształt. Dobrze się nosi do codziennych stylizacji. To krój stworzony dla kobiet o dużych piersiach.

Zobacz film: Jak dobrać biustonosz?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+