Pielęgnacja twarzy i ciała

Zabiegi kosmetyczne w ciąży - fakty i mity. "Najważniejsze jest dziecko i zdrowie"

Pielęgnacja twarzy i ciała

Wiele kobiet w ciąży nie chce rezygnować z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych czy klinikach medycyny estetycznej. Wiele firm z myślą o nich tworzy specjalne linie kosmetyków czy procedury zabiegowe. Jakie zabiegi są dozwolone dla przyszłych mam, a które powinny odłożyć na czas po ciąży i okresie karmienia? Wątpliwości rozwiała w naszym programie kosmetolog, Izabela Bagińska.

Fakty i mity o zabiegach kosmetycznych w ciąży

Istotny jest konkretny trymestr ciąży. Pierwszy to czas bardzo szczególny i delikatny, wówczas należy powstrzymać się przed ingerowaniem w struktury skóry twarzy i ciała.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta czuje się dobrze i jest pod stałą opieką lekarza, jak najbardziej może korzystać z zabiegów kosmetyki drobnej, jak i profesjonalnej u kosmetologa.

Najważniejsze jest dziecko i zdrowie, to mamy przede wszystkim na uwadze

- podkreśla Izabela Bagińska, kosmetolog.

Zabiegi niewskazane w ciąży

Zabiegi, które stanowczo muszą poczekać, to te z zastosowaniem wszelkich urządzeń elektrycznych, radiofrekwencji i laseroterapii.

Zakazane są silne zabiegi złuszczające i stosowanie wszystkich peelingów kwasowych z grupy alfahydroksykwasów. Zabiegi na twarz powinny wykluczać zastosowanie masek algowych z alginatem. Zawierają one jod, który może niekorzystnie wpływać na pracę tarczycy.

Na później odkładamy też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

W czasie ciąży nie decydujemy się również na makijaż permanentny: wzmożony przez odczucia bólowe stres może zaszkodzić ciąży, a barwnik może się nie przyjąć bądź wybarwić na kolor dosyć nieprzewidywalny. Zależy to od zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy.

Zabiegi, które pomogą przejść przez ciążę

Zalecane są zabiegi pielęgnacyjne manualne , skupiające się na poprawie nawilżenia skóry, jak również oczyszczanie wodorowe, hydradermabrazja, oksybrazja i infuzja tlenow a. Dobrze byłoby, aby wzbogacone zostały o masaż limfatyczny , który odprowadzi ewentualne obrzęki i toksyny do węzłów chłonnych, a dodatkowo przyniesie chwile relaksu i wyciszenia.

Wskazane jest zastosowanie produktów enzymatycznyc h, które stanowią alternatywę do zabiegów z zastosowaniem peelingów kwasowych. Świetnie oczyszczają, odblokowują ujścia gruczołów wydzielniczych i działają przeciwzapalnie. Jest to najlepszy wybór w sytuacji pojawienia się niechcianych zmian czy niedoskonałości.

Zabiegiem, który przynosi ulgę w późniejszych tygodniach ciąży, jest masaż . Delikatne masaże nóg skupiają się na przedrenowaniu, czyli odprowadzeniu limfy do węzłów chłonnych, co pozwoli pozbyć się uczucia ciężkich, spuchniętych kończyn. W przypadku bólu w okolicy lędźwiowej doświadczony fizjoterapeuta może pomóc złagodzić dolegliwości umiejętnym uciskiem tej okolicy. Najwygodniejsza pozycja dla kobiety w ciąży w trakcie tych zabiegów to pozycja leżąca na lewym boku.

Alternatywą jest wykonanie masażu z zastosowaniem bańki chińskiej. Do zabiegu potrzebna jest bańka, oliwka oraz umiejętność wykonania go w taki sposób, aby nie doszło do powstania siniaków przez zbyt silne zassanie. Wykonujemy kilka ruchów okrągłych w górę i jeden posuwisty w dół.

Ciąża a farbowanie włosów

Nie ma przeciwwskazań do samej koloryzacji. Nie powinniśmy jednak robić tego w zamkniętych pomieszczeniach. Należy też zrezygnować z farb, które w składzie mają amoniak . Specjaliści sugerują także, aby z koloryzacją wstrzymać się do drugiego trymestru.

Manicure i pedicure w ciąży

To najczęściej wykonywane zabiegi w czasie ciąży. O ile zrezygnujemy z paznokci akrylowych, to pozostałe są jak najbardziej bezpieczne. Korzystne jest, aby nie stosować preparatów zawierających aceton, formaldehyd oraz toluen.

Przedłużanie i zagęszczanie rzęs w ciąży

Można je wykonywać, o ile zabieg wykonywany był przed okresem ciąży i nie powodował zapalenia spojówek lub dyskomfortu.

Bardzo ważnym pytaniem jest, czy pacjentka w ciąży da radę leżeć w tej samej pozycji 2 godziny

- zaznacza kosmetolog Izabela Bagińska.

Składniki kosmetyków zakazane w ciąży

W okresie ciąży zabronione jest stosowanie kosmetyków z zawartością retinoidów (retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina), hydrochinonu, triclosanu, kofeiny, kwasu trójchlorooctowego (TCA) i kwasu salicylowego.

Niewskazane jest stosowanie olejków bergamotowego i rozmarynowego, dużych stężeń kwasów owocowych oraz fluorów.

Należy uważać na preparaty z dużą zawartością barwników oraz ziół. Hydrochinon stosowany w kosmetykach rozświetlających i rozjaśniających charakteryzuje się wysokim stopniem wchłaniania. Z tego powodu nie jest on zalecany u kobiet ciężarnych.

Nie zaleca się również stosowania kosmetyków zawierających arbutynę. Mimo, że jest ona naturalnym składnikiem pochodzenia roślinnego, może ulec przemianom chemicznym do hydrochinonu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Ubrania dla ciężarnych – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aktywna ciąża, czyli bezpieczny trening dla przyszłej mamy

Seks w czasie ciąży – czy jest bezpieczny? Ekspert: "Panowie boją się, że wywołają poród"

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości