Pielęgnacja twarzy i ciała

Ruska bania – sposób na zdrowie? Tak, jeśli umiesz z niej korzystać!

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:
bania, spa

Ruska bania jest rodzajem sauny. Ma formę drewnianego, dwuizbowego domku. Przebywanie w niej może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Należy jednak robić to w poprawny sposób, aby nie uzyskać efektów przeciwnych do zamierzonych.

Ruska bania jest popularna w hotelach, gospodarstwach agroturystycznych oraz SPA. Nie wszyscy wiedzą, że korzystanie z niej jest możliwe nie tylko podczas wyjazdów. Z powodzeniem można wybudować ją we własnym ogrodzie, aby cieszyć się nią w dowolnym momencie.

Ruska bania – co to jest i jak działa?

Ruska bania jest jedną z odmian sauny. Przypominać może domek lub beczkę. Na uwagę zasługuje fakt, że jej montaż wskazany jest na zewnątrz. Składa się z dwóch pomieszczeń – przebieralni, w której można przygotować się do zabiegu, pijąc napary ziołowe lub zakwas, oraz pomieszczenia z ławami i specjalnym piecem, którego zadaniem jest rozgrzanie kamieni (po osiągnięciu odpowiedniej temperatury polewa się je wodą lub naparem z ziół w celu uzyskania pary). Panuje tu temperatura około 80–100℃ oraz bardzo wysoka wilgotność.

Ruska bania najczęściej wykonana jest z drewna. Powinna znajdować się blisko zbiornika z wodą – po zabiegu wskazane jest zanurzenie się w zimnej cieczy. Od innych rodzajów saun ruską banię wyróżnia to, że podczas trwania zabiegu ciało należy chłostać witkami, żeby pobudzić krążenie. Korzystanie z ruskiej bani było niezwykle popularne na Suwalszczyźnie. Z czasem ten rodzaj saun rozpowszechnił się na całą Polskę.

Ruska bania – jak ją zbudować?

Ruska bania do ogrodu może być kupiona już gotowa albo wybudowana samodzielnie. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ok. 10–15 metrów kwadratowych niezagospodarowanego terenu. Powinien być utwardzony – dobrze sprawdzi się płyta fundamentowa, bloczki betonowe albo kostka bukowa. Warto rozważyć miejsce przeznaczone na banię, gdyż musi ona być zlokalizowana blisko zbiornika z wodą lub miejsca na balię – nowoczesne wersje posiadają także opcję hydromasażu, chociaż jest to opcjonalny element. Dzięki temu „domek” może być w pełni funkcjonalny. Konieczne jest również zadaszone miejsce do składowania polan. Dobrym rozwiązaniem będzie osłonięcie go wydłużonym dachem ruskiej bani. Do jej budowy warto wybrać odporne, wysokiej jakości drewno, np. ze świerka syberyjskiego. Bardzo ważne jest zabezpieczenie impregnatem wszystkich drewnianych elementów. Ruska bania może mieć zarówno kształt klasycznego domu, jak i efektownego walca, który nie tylko będzie miał praktyczny wymiar, lecz także stanie się ozdobą ogrodu. Warto rozważyć, czy chcemy ocieplić naszą banię – wskazane materiały to styropian oraz wełna drzewna lub owcza. Dach pokryty może być gontem bitumicznym lub drewnianym, a także dranicami albo słomą. Zdecydować można się też na zielony dach – z trawą i kwiatami, który sprawi, że budynek wtopi się w otoczenie albo stanie się dużo bardziej dekoracyjny (w zależności od jego zagospodarowania). Podłoga bani ruskiej powinna być drewniana. Warto zadbać, aby wiadra do polewania kamieni były drewniane, a ławy nie posiadały metalowych elementów w łatwo dostępnych miejscach – pozwoli to uniknąć poparzeń. Należy także wybrać szczelne i odporne na wysokie temperatury klosze zapewniające oświetlenie.

Korzystanie z sauny ruska bania

Korzystając z bani ruskiej, trzeba przestrzegać kilku zasad, by jej działanie nie przyniosło skutków ubocznych. Powinno się wchodzić do niej po ok. 2 godzinach od ostatniego (lekkostrawnego!) posiłku. Nie należy także spożywać w tym czasie płynów, które powodują nadmierne obciążenie nerek. W bani powinno się oddychać ustami. Warto osłonić głowę, nos i uszy – można wykorzystać do tego wełnianą czapkę, to jednak opcjonalne zalecenie. Seans powinien trwać maksymalnie kwadrans. Po tym czasie trzeba zanurzyć się w chłodnej wodzie lub wziąć zimny prysznic. Schładzanie przeprowadza się od dołu ku górze. Powinno ono trwać do momentu, aż pojawi się uczucie delikatnego szczypania skóry. Nie należy wycierać ciała po zakończeniu chłodzenia.

Właściwości prozdrowotne ruskiej bani

Dzięki korzystaniu z ruskiej bani można poprawić stan swojego zdrowia, zahartować organizm i się zrelaksować. Przebywanie w bardzo wysokiej temperaturze podnosi temperaturę ciała, przez co usprawniania jest praca układu odpornościowego. Ponadto pocenie się pozwala na szybsze oczyszczenie organizmu z toksyn. Dzięki seansom w ruskiej bani skóra staje się gładsza, bardziej jędrna i oczyszczona. Takie zabiegi pozwalają także uregulować ciśnienie krwi i przyspieszyć metabolizm.

Przeciwwskazania do korzystania z ruskiej bani

Mimo pozytywnego wpływu ruskiej bani na stan zdrowia i skóry warto zaznaczyć, że nie każdy może z niej korzystać. Ten rodzaj sauny niezalecany jest osobom:

  • z nadciśnieniem,
  • z chorobami układu sercowo-naczyniowego,
  • z ostrą grypą,
  • z różnego typu nowotworami,
  • w ciąży.

Zobacz także:

Masaż bańką chińską - tak o skórę dba Kim Kardashian

Skuteczne sposoby na opuchliznę. Co robić?

Jak wygląda masaż balijski? Jakie daje korzyści?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości