Pielęgnacja twarzy i ciała

Olej kokosowy na włosy – jak działa?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Adrian
Adamczyk
Creative-Family/Getty Images

Olej kokosowy na włosy: jaki wybrać, jak go stosować, czy to rzeczywiście działa? Wiele kobiet do zabiegu olejowania – czyli głównego sposobu wykorzystania oleju kokosowego w pielęgnacji włosów – podchodzi z dużym dystansem. Może jednak warto odżywki i maski z drogerii zastąpić nieco bardziej naturalnymi produktami?

Olej kokosowy na włosy i skórę działa wprost rewelacyjnie: regeneruje, łagodzi podrażnienia, leczy i odżywia. Warto jednak wiedzieć, jaki olej do włosów wybrać, jak go stosować i gdzie kupić. Produktów tego typu jest już bowiem na rynku dość sporo, pomysły na ich wykorzystanie również się mnożą. Nie wszystkie są jednak udane.

Jaki olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy to produkt, który powstaje w wyniku tłoczenia miąższu orzechów palmy kokosowej. Do tej produkcji wykorzystywane są dwie metody:

 • tłoczenie na zimno;
 • rafinacja.

Ta druga metoda jest bardzo skomplikowana, ale zdecydowanie tańsza i w związku z tym częściej wykorzystywana przez producentów oleju. Niestety w wyniku tej cieplnej obróbki, nieraz z wykorzystaniem dodatkowych składników chemicznych, olej traci sporą część swoich wartości odżywczych i leczniczych, a więc nie jest już ani tak zdrowy, ani skuteczny, jak olej nierafinowany.

Warto więc świadomie wybrać taki olej kokosowy, jaki do włosów będzie najlepszy. Tak samo w kuchni, jak i domowej pielęgnacji, warto postawić na olej dobrej jakości, a najzdrowszy i najodpowiedniejszy będzie nierafinowany. Olej rafinowany powinien być przez nas wykorzystywany wyłącznie do smażenia.

Olej kokosowy do włosów – stosowanie i właściwości

Olej kokosowy na włosy i skórę działa przede wszystkim odżywczo i regeneracyjnie. Odpowiadają za to zawarte w nim składniki: witaminy A, E, C, witaminy z grupy B, kwas foliowy, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały (potas, magnez, żelazo, fosfor, wapń, cynk).

Olej kokosowy do włosów stosuje się przede wszystkim do ich olejowania, podobnie jak olejek arganowy czy olej jojoba. Nieważne jednak, czy wybieramy olejek eteryczny czy olej kokosowy na włosy, stosowanie go powinno odbywać się bardzo ostrożnie, szczególnie na początku. Nie każde włosy reagują tak samo na dany olej czy olejek i jedynie metodą prób i błędów można sprawdzić, który najlepiej działa w naszym przypadku. Olej kokosowy na włosy sprawdza się przede wszystkim w przypadku włosów niskoporowatych .

Olej kokosowy na włosy – działanie:

 • nawilżenie i odżywienie włosów;
 • redukcja wypadania włosów;
 • przyśpieszenie porostu włosów;
 • wsparcie procesów regeneracyjnych;
 • wygładzenie włosów;
 • regeneracja włosów suchych, łamliwych, o rozdwojonych końcówkach;
 • ogólne wzmocnienie cebulek włosów;
 • ochrona przed wysoką temperaturą i zanieczyszczeniami.

Jak stosować olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy na włosy: na noc, na dwie godziny przed kąpielą – stosować go można bardzo różnie. W zależności od tego, jaką ilością czasu się dysponuje. Niektórzy nie chcą siedzieć z turbanem na głowie przez dwie godziny, inni nie wyobrażają sobie spania z olejem kokosowym na włosach. Wszystko zależy od preferencji.

Jak nakładać olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy jest niezwykle prosty w użyciu. Poniżej lista krok po kroku, jak stosować olej kokosowy na włosy:

 • 1.Olej kokosowy należy używać przede wszystkim w małych ilościach.
 • 2.Nie ma potrzeby przesadzać z ilością nakładanego produktu, z reguły wystarczy mała łyżeczka.
 • 3.Olej rozgrzewamy w dłoniach, aż do momentu, kiedy biała masa zmieni formę na bardziej płynną.
 • 4.Wmasowujemy olej w skórę głowy i owijamy ją ręcznikiem.

Wiele osób pyta, jak często stosować olej kokosowy na włosy. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stopnia ich zniszczenia, efektu, jaki chcemy uzyskać, a przede wszystkim reakcji włosów na olej. Standardowa częstotliwość to raz w tygodniu. Po trzech miesiącach stosowania naprawdę można już zauważyć realne efekty.

Olej kokosowy do włosów – stosowanie dodatkowe

Olej kokosowy do włosów można stosować również jako serum na zniszczone końcówki. Można go także stosować jako produkt do stylizacji włosów, zamiast drogich (niejednokrotnie uboższych w składniki odżywcze) olejków i innych produktów fryzjerskich. Olej kokosowy może stanowić również dodatek do domowych maseczek, które samodzielnie przygotowujemy do aplikacji na włosy. Możemy go łączyć z olejem arganowym, rycynowym, miodem. Warto pamiętać, że stosowanie oleju kokosowego do włosów ma także działanie przeciwłupieżowe oraz łagodzące.

Olej kokosowy na włosy: jak stosować przed wyjściem z domu? Wystarczy nałożyć odrobinę rozgrzanej papki na włosy, wmasować produkt i ułożyć je zgodnie z preferencjami. Włosy od razu staną się bardziej miękkie i błyszczące, łatwiej będzie także o ich poskromienie zgodnie z planem.

Olej kokosowy na włosy – gdzie kupić?

Olej kokosowy na włosy i skórę dobrze jest kupować w dobrych drogeriach, sklepach ekologicznych, internecie. Warto pamiętać, że określenie "olej bio" na opakowaniu nie świadczy jeszcze, że produkt jest rzeczywiście "bio"; nie zapominajmy też, że olej nierafinowany jest tłoczony na zimno. Mimo wszystko, rafinowany olej kokosowy na włosy nie jest polecanym i wartościowym produktem do pielęgnacji skóry głowy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak ukryć siwe włosy?

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Creative-Family/Getty Images

Pozostałe wiadomości