Najlepsza maść na blizny. Jaką maść na blizny po trądziku i ospie wybrać?

Maść wyciskana na dłonie
Marina Vol / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Żel, krem i maść na blizny to podstawowe preparaty stosowane w celu prawidłowego gojenia się chorobowych zmian na skórze. Nawet najlepsza maść na blizny nie pomoże, jeśli nie będzie dopasowana do charakteru oraz stadium zmian skórnych. Warto wiedzieć nie tylko jaką maść na blizny wybrać, ale też jak długo, jak często i kiedy stosować maść na blizny.

Dobra maść na blizny potrądzikowe musi nie tylko regenerować skórę, ale też działać przeciwzapalnie i antyseptycznie, zapobiegając wtórnym zakażeniom. Maść na blizny po trądziku często sprawdzi się jako maść na blizny pooperacyjne, po ospie, oparzeniu czy cesarskim cięciu. Maść na blizny po ospie zwykle zawiera składniki roślinne. Podobnie maść na blizny dla dzieci.

Co zawierają i jak działają żele, kremy i maści na blizny?

Dostępne na rynku preparaty zawierają przede wszystkim substancje aktywne pochodzenia naturalnego lub syntetyczne silikony. Do najpopularniejszych składników żeli, kremów i maści na blizny należą:

· alantoina, która pobudza ziarninowanie w procesie leczenia rany i tworzenia się blizny, złuszcza, zmiękcza, nawilża i wygładza powierzchnię skóry, poprawia jej elastyczność, a także łagodzi świąd, zaczerwienienie i pieczenie skóry;

· wyciąg z aloesu, który łagodzi, nawilża, koi oraz działa przeciwzapalnie;

· wyciąg z cebuli, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie;

· wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe; stymuluje gojenie się zmian trądzikowych, zapobiega powstawaniu blizn, wygładza, zmniejsza już istniejące;

· heparyna oraz polisiarczan mukopolisacharydowy - korzystnie wpływają na miejscowy przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie się krwiaków, przeciwdziałają tworzeniu się skrzepów i obrzęków oraz procesom zapalnym;

· polisiloksany tworzą środowisko sprzyjające prawidłowemu i szybkiemu leczeniu blizn, spłaszczają, uelastyczniają, zmiękczają i wygładzają blizny, działają przeciwświądowo oraz redukują zaczerwienienie i odbarwienie skóry w miejscu blizny;

· ekstrakt ze śluzu ślimaka z gatunku Helix Aspersa Muller silnie nawilża, wygładza, uelastycznia i poprawia sprężystość skóry, wykazuje działanie regenerujące, wspomaga gojenie się ran, zmian trądzikowych i podrażnień.

Jaką maść na blizny dla dzieci wybrać? Co dla dorosłych?

Niewiele jest preparatów w formie maści na blizny . Jeszcze trudniej dobrać maść na blizny dla dzieci . Obecnie dostępne na rynku maści, np. Hirudoid (polisiarczan mukopolisacharydowy), zawierają składniki niezalecane do stosowania u dzieci. Bezpieczniejszą maścią na blizny jest Elyth W , działająca przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i zmniejszająca opuchliznę. Stosowana jest w pielęgnacji ran i zapobieganiu powstawania blizn. Działa poprzez utrzymywanie w równowadze pierwiastków śladowych i elektrolitów, co wspomaga proces gojenia ran i w znacznym stopniu redukuje tworzenie się blizn. W przypadku powikłanych blizn polecane są maści zawierające antybiotyki, np. MaxiBiotic , łączący bacytracynę, neomycynę i polimyksynę B, o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. MaxiBiotic przyspiesza gojenie ran i skuteczne leczenie blizn.

Zdecydowana większość preparatów na blizny dostępna jest w postaci kremu lub żelu. Dużym powodzeniem cieszą się także żele silikonowe. Spośród kremów na uwagę zasługuje Cepan, zawierający wyciąg z cebuli, rumianku oraz heparynę i alantoinę. Stosowany jest po całkowitym wyleczeniu rany. Wskazany również przy bliznach starych i stwardniałych. Cepan uelastycznia bliznę, powoduje jej spłaszczenie i zblednięcie.

Scagel to połączenie wyciągu z cebuli, wąkrotki azjatyckiej, aloesu, morwy papierowej, tamaryndowca indyjskiego, a także alantoiny oraz związków krzemu. Żel jest wskazany do stosowania na blizny stare i świeże, w tym potrądzikowe. Złożony skład zapewnia wielokierunkowy profil działania na każdym etapie tworzenia się blizny.

Contractubex jest preparatem złożonym, zawierającym heparynę, ekstrakt płynny z cebuli i alantoinę. Aktywne składniki żelu stymulują tworzenie prawidłowej tkanki łącznej i przeciwdziałają rozrostowi blizny, nawilżają, rozluźniają i poprawiają ukrwienie tkanki. Dodatkowo preparat łagodzi podrażnienia i działa regenerująco, wykazuje aktywność przeciwzapalną i bakteriobójczą. Leczenie należy zacząć jak najszybciej po zagojeniu się rany.

Bliznasil, Kelo-cote, Dermatix, Veraderm, Silaurum oraz Spotner blizny to specjalistyczne żele silikonowe zawierające polisiloksany, wspomagające leczenie ran i zmniejszające wszelkie blizny i przebarwienia. Żel Silaurum zawiera dodatkowo nanokoloid złota, który pobudza syntezę kolagenu oraz wykazuje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Silaurum jest wskazany w leczeniu blizn różnego pochodzenia (nowych i starych), w tym potrądzikowych. Żel Spotner blizny wskazany jest do stosowania w bliznach pooperacyjnych, potrądzikowych oraz po przebytej ospie wietrznej.

Żel z ekstraktem ze śluzu ślimaka Krauterhof to preparat zawierający ekstrakt ze śluzu ślimaka z gatunku Helix Aspersa Muller oraz kompleks substancji regenerujących, wskazany w leczeniu blizn oraz zmian skórnych wymagających silnej regeneracji. Pomaga zmniejszyć ślady po trądziku, a także blizny po ospie.

Jak i kiedy stosować maść na blizny? A kiedy krem i żel?

Żele i maści na blizny zwykle stosuje się 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Po nałożeniu cienkiej warstwy preparatu na zmienione miejsce wykonuje się delikatny masaż do całkowitego wchłonięcia. W przypadku kremu Cepan preparat należy nałożyć na jałowy gazik i przyłożyć na bliznę na 30-60 minut. Kremów, żeli i maści na blizny nie wolno stosować na otwarte rany lub miejsca zainfekowane. Leczenie blizn trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zobacz film: Czy kosmetyki mineralne leczą trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości