Kwas migdałowy - jak wpływa na zdrowie i wygląd skóry

kwas migdałowy w butelce leżącej na migdałach
Anastasiia Yanishevska/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Kwas migdałowy to kwas z grupy AHA (alfa-hydroksykwasy), którego działanie jest bardzo dobroczynne dla skóry, ze względu na skuteczne działanie i delikatność. Kwas migdałowy jest składnikiem wielu peelingów, gdyż działa w warstwie rogowej skóry, przynosząc bardzo dobre efekty złuszczające.

Ze względu na jego skuteczność i delikatność, polecany jest zwłaszcza cerom problemowym - trądzikowej, wrażliwej, naczynkowej. Jego działanie upora się z wieloma defektami i problemami skórnymi, a przy tym nie narazi skóry na duże podrażnienie. Z tych powodów kwas migdałowy cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego warto wiedzieć o nim więcej.

Jak działa kwas migdałowy?

Warto wiedzieć jak działa kwas migdałowy na twarz - wykazuje działanie antybakteryjne, złuszczające oraz regulujące wydzielanie sebum. Dzięki tym właściwościom kwas migdałowy na trądzik sprawdzi się znakomicie. Peeling chemiczny na bazie tej substancji zadba o czystą skórę, zwęży pory, zniweluje zaskórniki, wągry oraz stany zapalne.

Tym, co wyróżnia kwas migdałowy jest jego delikatność, która wynika z powolnego tempa jego działania - cząsteczka masy molowej jest większa i wolniej wnika w skórę. Oznacza to, że kwas działa tak samo dobrze i efektywnie, jak inne kwasy AHA, ale jest mniej inwazyjny i może być stosowany przez osoby z wrażliwą skórą. Co więcej, nie jest kwasem fotouczulającym, co sprawia, że można go stosować o każdej porze roku, nawet latem. Oczywiście, zachowując odpowiednią powłokę ochronną dla skóry, czyli stosując krem z filtrem UV.

Jakie są efekty działania kwasy migdałowego?

Co może nam dać peeling chemiczny z kwasem migdałowym? Same dobrodziejstwa:

  • Pomoże w walce z trądzikiem - ze względu na działanie antybakteryjne. Kwas migdałowy to sposób na walkę z zaskórnikami. Za sprawą mikrozłuszczania odblokowuje i oczyszcza ujścia porów, a także eliminuje stany zapalne wywołane powstaniem wągrów.
    • Zapewni jednolity koloryt skóry - ten szczególny kwas ma działanie rozjaśniające, dzięki czemu skutecznie eliminuje przebarwienia i zmiany pigmentacyjne. W jaki sposób? Kwas migdałowy odpowiedzialny jest za normalizację keratynizacji, czyli rogowacenie naskórka.
      • Kwas migdałowy pomaga w walce ze zmarszczkami - pobudza do działania fibroblasty, odpowiadające za produkcję kolagenu i elastyny, a te decydują o jędrności i elastyczności skóry.
        • Poprawia wchłanialność składników kremów pielęgnacyjnych - używanie peelingu z kwasu migdałowego wraz z kremami nawilżającymi sprawi, iż skóra lepiej wchłonie składniki nawilżające.

          Czy kwas migdałowy w domu to dobry pomysł?

          Peeling kwasem migdałowym można wykonać w domu. W internecie, jak i w sklepach stacjonarnych znajdziemy bardzo dużo produktów, które zapewnią odpowiednie jego wykonanie. Można kupić gotowe produkty, ale też stworzyć własny peeling czy krem, mieszając odpowiednie składniki. Najważniejsze, by znać poziom swojej wiedzy i doświadczenia i do tego dostosować rodzaj aplikacji kwasu migdałowego.

          Wiele zestawów czy to gotowych, czy takich powstałych w wyniku mieszania poszczególnych składników, jest opisanych jako kosmetyki dla osób o wiedzy zaawansowanej w używaniu kwasów AHA. To oznacza, iż trzeba być z nimi bardzo ostrożnym, postępować ściśle według instrukcji, a przed wykonaniem zabiegu poczytać, jak dokładnie ma być przeprowadzony. Tyczy się to zwłaszcza roztworów i kosmetyków z dużym stężeniem, np. kwas migdałowy 40%.

          Jeśli nie czujemy się na tyle pewnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem, dobrze udać się do kosmetyczki, która taki zabieg wykona. Warto pamiętać, że stężenia kwasu od 5 do 10%, stosowane mogą być w lekkich problemach skórnych i do pielęgnacji każdego typu skóry. Stężenie kwasu 20 do 60% to propozycja dla osób walczących z uporczywym trądzikiem czy przebarwieniami. Aby uzyskać najlepsze efekty, zabieg powinien być kilkukrotnie powtarzany, jego częstotliwość najlepiej skonsultować ze specjalistą.

          Przeciwwskazania i efekty uboczne kwasu migdałowego

          Mimo iż kwas migdałowy jest najbezpieczniejszym kwasem z grupy AHA, warto wiedzieć, jakie są przeciwwskazania i efekty uboczne kwasu migdałowego.

          Kwasu migdałowego nie powinny stosować:

          • kobiety w ciąży lub w okresie laktacji
            • osoby borykające się z autoimmunologicznymi chorobami skóry - łuszczyca, atopowe zapalenie skóry
              • z podrażnieniami i skaleczoną skórą, w miejscu gdzie miałby być przeprowadzony zabieg
                • stosujące miejscową lub doustną terapię retinoidami
                  • po operacjach chirurgicznych (do 2 miesięcy)
                    • borykające się z wirusową opryszczką

                      Zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego to bezpieczne i skuteczne sposoby na poprawę kondycji skóry twarzy. Trzeba jednak pamiętać, by środki z kwasami stosować rozważnie i zawsze według instrukcji oraz dostosować je do indywidualnych potrzeb naszej skóry.

                      Zobacz też:

                      Złuszcza naskórek, zmniejsza wydzielanie sebum, obniża pH skóry. Jakie jeszcze właściwości ma kwas pirogronowy?

                      Domowy peeling kawowy – przepis i efekty stosowania

                      Skinimalism – trend, w którym mniej znaczy więcej

                      Zobacz video: Kosmetyczne kwasy na twarz, szyję i dłonie

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości