Pielęgnacja twarzy i ciała

Jaki krem na blizny wybrać? Działanie i zastosowanie

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:
maść na blizny

Krem na blizny jest adresowany do osób, które pragną zniwelować widoczność rozstępów i śladów potrądzikowych, pooperacyjnych lub po oparzeniu. Jest to całkowicie bezpieczny produkt, dlatego mogą go stosować również dzieci. Nabyć go można w każdej aptece.

Krem na blizny z reguły jest źródłem naturalnych ekstraktów roślinnych, minerałów i witamin. Ułatwia gojenie się ran, rozjaśnia przebarwienia i uniemożliwia powstawaniu bliznowców.

Krem na blizny – dlaczego potrzebny?

Blizny powstają w miejscach przerwania ciągłości skóry, gdzie następnie dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych oraz procesów regeneracyjnych. Tworzenie się blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Najczęściej spotykamy się z bliznami potrądzikowymi, pooperacyjnymi oraz powstałymi wskutek oparzeń lub wypadków. Mogą one znacząco odróżniać się od pozostałych partii ciała. Z tego powodu mogą być źródłem kompleksów, czy też poczucia braku akceptacji ze strony otoczenia. Dlatego ważne jest zastosowanie zabiegów lub preparatów, które przyspieszają gojenie się rany i zwiększają szansę na pozbycie się nieestetycznych śladów. Sposobem na nie może być krem na blizny , żel lub maść na blizny, których skuteczność jest tym większa, im wcześniej zacznie się je stosować. Kiedy procesy regeneracyjne w obrębie blizny są już nieaktywne, nawet najlepszy krem na blizny może okazać się niewystarczający.

Zobacz także: Blizny po trądziku - jak je usunąć?

Dla kogo krem na blizny i w jakich sytuacjach?

Kremy nawilżają i zmiękczają skórę na bliznach i wokół nich. Wykazują działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne, co jest szczególnie ważne w przypadku świeżych blizn. Powinny mieć właściwości rozjaśniające i zapobiegać rozszerzaniu się blizn.

Krem na blizny można stosować na twarz , a także na inne miejsca, które na co dzień nie są osłonięte odzieżą. Nadaje się do aplikowania na skórę osób w każdym wieku. Jeśli chodzi o krem na blizny dla dzieci (np. po ospie), to nie warto z niego rezygnować w obawie przed ewentualnymi skutkami ubocznymi, ponieważ w większości tego typu specyfikach znajdują się naturalne składniki. W przypadku nastolatków sprawdza się krem na blizny potrądzikowe , który radzi sobie ze śladami powstałymi w wyniku rozdrapywania zmian na skórze. U osób, u których blizny po trądziku nie są głębokie i nie jest potrzebne zastosowanie zabiegów dermatologicznych (np. laseroterapii), nieinwazyjne próby redukcji nieestetycznych śladów są jak najbardziej wskazane. Krem na blizny po trądziku chroni skórę przed powstawaniem brązowych i czerwonych przebarwień i z uwagi na łagodny skład można go stosować profilaktycznie. Dodatkowo, dobry krem na blizny po trądziku aplikowany na twarz nie intensyfikuje problemów skórnych.

Dużym zainteresowaniem, szczególnie kobiet po cesarskim cięciu, cieszy się krem na blizny pooperacyjne , który warto zacząć stosować, gdy w obrębie blizny zachodzą dynamiczne procesy przebudowy z udziałem włókien elastycznych i kolagenowych. Krem na blizny można stosować również na oparzeniach , pod warunkiem, że nie są one zbyt głębokie i rozległe. Przy poważniejszych oparzeniach dużo skuteczniejszy będzie zabieg laserem.

Zobacz także: Aloes i żel aloesowy

Krem na blizny może mieć dużo szersze zastosowanie, tzn. można go stosować na rozstępy, w przypadku których również dochodzi do przerwania włókien kolagenowych. Krem na blizny to także doskonały sposób na przebarwienia, zwłaszcza potrądzikowe oraz na ślady po elektrokoagulacji .

Jaki krem na blizny?

Najlepszym sposobem na ślady po trądziku, operacji, czy oparzeniach jest skuteczny krem na blizny, który stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych, zapobiega powstawaniu bliznowców, reguluje homeostazę naskórka oraz leczy stan zapalny w tkance blizny. Jednak aby to wszystko było możliwe, należy wybierać wyłącznie preparaty o odpowiednim składzie.

Krem na blizny po operacji czy po trądziku z reguły zawiera ekstrakt z cebuli, który przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny. W większości tego typu produktów znaleźć można także alantoinę (poprawia elastyczność blizny, niweluje świąd) oraz heparynę (zmiękcza bliznę). Ponadto dobry krem na blizny zawiera w składzie substancje nawilżająco-natłuszczające, takie jak kwas hialuronowy, olejek rumiankowy i olejek rozmarynowy. Znaleźć w nim można również witaminę E, która przyspiesza gojenie się ran.

Osobom pragnącym pozbyć się blizn, dermatolodzy zalecają również kremy z retinoidami, uelastyczniający skórę krem ze śluzu ślimaka chilijskiego oraz krem na blizny z masy perłowej .

Silikonowy krem na blizny

Poza preparatami o naturalnym składzie, rosnącą popularnością cieszy się silikonowy krem . Nakładanie go na skórę zmiękcza tworzącą się zmianę, chroni ją przed utratą wilgoci i zabezpiecza przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki niemu zmniejsza się widoczność blizny. Wyniki przeprowadzonych do tej pory badań naukowych pokazują, że preparaty na bazie silikonu są najskuteczniejszą spośród nieoperacyjnych metod zapobiegania i terapii blizn.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości