Pielęgnacja twarzy i ciała

Działanie kremu do depilacji. Jak należy go stosować?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Depilacja kremem

Krem do depilacji to jeden z wielu produktów pozwalających na krótkotrwałe usunięcie owłosienia. Jego skuteczność wynika z zawartych substancji chemicznych. Nadaje się do stosowania na twarz, nogi, ręce, a nawet okolice intymne.

Krem do depilacji jest produktem całkowicie bezpiecznym. Mogą go stosować kobiety w ciąży i alergicy. Dodatkowo jest prosty w użyciu, nie wywołuje bólu, a dzięki substancjom zapachowym przyjemnie się go stosuje.

Krem do depilacji – sposób na bezbolesne usuwanie owłosienia

Dziś owłosienie na ciele można usuwać na wiele sposobów. Do technik pozwalających na pozbycie się włosów na okres od kilku dni do kilku tygodni należy depilacja za pomocą maszynki do golenia, depilatora elektrycznego, wosku na ciepło lub na zimno, pasty cukrowej. Możliwe jest również usunięcie owłosienia na stałe, np. za pomocą lasera.

Jedną z popularniejszych metod na krótkotrwałe pozbycie się włosów jest krem do depilacji, który w odróżnieniu od innych technik nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia ciała, nie powoduje bólu i, co najważniejsze - jest dostępny dla każdego. Cena kremu usuwającego zbędne owłosienie w przeciwieństwie do depilacji laserowej jest przystępna i osiągalna niemal dla wszystkich zainteresowanych. Co więcej, z tej metody mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Krem do depilacji jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i alergików.

Jaki jest skład kremu do depilacji? Jak działa?

Najważniejszym składnikiem, jaki można znaleźć w kremie do depilacji jest kwas tioglikolowy (Thioglycolic Acid). Sprawia on, że białko budujące włos (keratyna) ulega rozpuszczeniu. Zaaplikowany na owłosione miejsce na skórze szybko wnika do włosów i prowadzi do rozpuszczenia mostków miozynowych, które znajdują się w łodydze włosa. Cząsteczki preparatu są zbyt duże, przez co krem do depilacji nie dociera do odpowiedzialnej za wzrost włosa cebulki. Pozwala na pozbycie się jedynie jego łodygi. W konsekwencji użycie kosmetyku usuwa owłosienia jedynie na kilka dni.

Ważną grupę składników kremu do depilacji stanowią substancje wykazujące działanie łagodzące i nawilżające, czyli gliceryna, wyciąg z aloesu, rumianku, mocznik, d-panthenol, skrzyp polny, wyciąg z arniki, czy płynna parafina. Ich obecność w produkcie jest niezbędna z uwagi na siłę działania substancji depilujących. Minimalizują one ryzyko podrażnień, zwłaszcza gdy stosowany jest krem do depilacji pach albo krem do depilacji twarzy.

W tego rodzaju kosmetykach znaleźć można także substancje zapachowe, które niwelują nieprzyjemny zapach i tym samym zwiększają komfort stosowania produktu.

Krem do depilacji – rodzaje

Depilacja kremem nie będzie całkowicie bezpieczna i skuteczna, jeśli ten sam kosmetyk zostanie użyty do wszystkich partii ciała.

Nie wszędzie ciało pokryte jest włosami o tej samej grubości i nie wszędzie skóra ma tę samą odporność na czynniki zewnętrzne. Dlatego producenci kosmetyków stworzyli kremy do depilacji włosków do skóry normalnej, suchej i wrażliwej. Biorąc pod uwagę grubość włosów na poszczególnych partiach ciała i różną wrażliwość skóry, proponują także:

  • krem do depilacji nóg, czyli do partii ciała, gdzie skóra wyróżnia się małą wrażliwością
  • krem do depilacji twarzy – jego skład jest inny niż produktu do nóg, tzn. jest bogatszy w substancje o działaniu kojącym i jednocześnie uboższy pod względem składników aktywnych. Kosmetyk ten można stosować również jako krem do depilacji nosa
  • krem do depilacji okolic intymnych, które są wrażliwe i tym samym łatwo ulegają podrażnieniom. Producenci proponują stosować krem do depilacji bikini również jako krem do depilacji rąk i pach, czyli tam, gdzie skóra jest delikatna i może źle zareagować na produkt o silniejszym działaniu.

Krem do depilacji miejsc intymnych – jak stosować?

Przed nałożeniem kremu na skórę warto przeprowadzić test uczuleniowy np. na nadgarstku. Jeśli przez 24 godziny na pokrytym kremem miejscu nie pojawiają się niepokojące zmiany, można zacząć depilację. Krem nakłada się na czystą skórę. Co ważne, aplikując go warto pamiętać o tym, co zawiera i jak działa.

Krem do depilacji okolic intymnych nakładać można wyłącznie na zewnętrzne boczne partie bikini. W związku z zastosowanymi w składzie kosmetyku silnie chemicznymi substancjami, pod żadnym pozorem nie można stosować go bezpośrednio na narządy intymne. Nieprzestrzeganie tej zasady może doprowadzić do silnego podrażnienia delikatnej okolicy lub nawet do poparzenia chemicznego. Z taką samą atencją stosować należy krem do depilacji na twarz, trzeba uważać, aby preparat nie dostał się do oka i w trakcie aplikacji produktu należy omijać okolicę skóry w obrębie, której występuje przerwanie jej ciągłości, np. rozdrapane zmiany skórne.

Po nałożeniu krem do depilacji pozostawia się na skórze z reguły na 10 minut. Po upływie tego czasu krem należy zebrać za pomocą dołączonej do opakowania szpatułki. Nie ma znaczenia kierunek, w jakim usuwany jest krem z włosami. Resztki produktu zmywa się ze skóry ciepłą wodą. Na koniec na wydepilowaną skórę nakłada się krem po depilacji, który opóźnia wzrost nowych włosów.

Zobacz też inne metody depilacji:

Depilacja intymna kobiet i mężczyzn. Mechaniczna, woskiem, laserowa, chemiczna

Najlepsze metody depilacji nóg to?

Moda na gładkie ciało. Czy częste golenie się jest zdrowe?

Zobacz video: Katy Perry przyznała, że od kiedy urodziła dziecko, przestała depilować nogi

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości