Pielęgnacja twarzy i ciała

Kolczyk do nosa – kółko, okrągły, septum, z brylantem czy serduszko? Jaki kolczyk do nosa wybrać?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Adrian
Adamczyk
Młoda dziewczyna, która ma kolczyk w nosie

Piercing to jeden z dobrych sposobów na zmianę swojego wizerunku. Decydując się na kolczyk do nosa, warto wybrać produkt złoty lub srebrny, który ma mniejsze szanse na wywołanie skutków ubocznych. Alternatywą dla alergików jest kolczyk do nosa ze stali chirurgicznej. Czym charakteryzuje się proces przekłuwania nosa? Jaki kolczyk wybrać?

Na kolczyk do nosa decydują się zazwyczaj osoby, które chcą wyróżnić się z tłumu i podkreślić swój indywidualny styl. Jeśli zastanawiasz się nad piercingiem nosa, musisz zdawać sobie sprawę ze wszystkich możliwych komplikacji, które mogą pojawić się po zabiegu. Najlepiej udać się na kolczykowanie do sprawdzonego salonu, w którym profesjonaliści dokładnie wytłumaczą, z czym związany jest zabieg i rozwieją wszystkie wątpliwości klienta.

Kolczyk do nosa – jak wygląda procedura przekłuwania?

Przekłuwając nos po raz pierwszy, większość osób decyduje się na kolczyk-kółko w jednej dziurce. Choć jest to rodzaj piercingu nosa, który najmniej ingeruje w strukturę skóry i wymaga tylko pojedynczego przekłucia, to nawet on jest w stanie wywołać nieprzyjemne skutki uboczne. Kolczykowanie nosa związane jest z przekłuwaniem tkanek miękkich, a czasem również chrząstek nosa, co z kolei wiąże się z ryzykiem pojawienia się reakcji obronnej organizmu w postaci odrzucenia (migracji kolczyka), obrzęków lub krwawień.

Podczas procedury kolczykowania używa się igły iniekcyjnej lub wenflonowej . Standardowe pistolety, służące m.in. do przekłuwania uszu, nie nadają się do przekłuwania nosa. W zależności od rodzaju wybranego przez klienta kolczyka, stosowane jest znieczulenie miejscowe – najczęściej w formie maści lub kremu. Jeszcze przed zapisaniem się na zabieg przekłuwania, warto kupić sztuczny kolczyk do nosa i sprawdzić, czy aby na pewno daje on taki efekt, jakiego się oczekiwało.

Z jakiego materiału wybrać kolczyk do nosa?

Ostateczną decyzję, co do materiału kolczyka można podjąć samodzielnie, warto jednak zwrócić uwagę na wskazówki i rady piercera. Przyjmuje się, że złoty kolczyk do nosa można założyć dopiero po zagojeniu się rany początkowej i nie jest to materiał dobry do stosowania zaraz po przekłuciu. Ma to ogromne znaczenie, przykładowo, w przypadku septum, które wiąże się z bolesnym procesem przerywania tkanek oraz chrząstki, a także długim czasem zabliźniania.

Według niektórych, metale szlachetne wpływają negatywnie na proces gojenia się rany oraz znacznie częściej wywołują reakcje alergiczne. Jeśli jednak klient w przeszłości wykonywał już zabiegi kolczykowania z ich użyciem i nie istnieją żadne przeciwwskazania do ponownego zastosowania metali szlachetnych, to będzie mógł on zdecydować się na złoty lub srebrny kolczyk do nosa. Osoby, które idą na piercing po raz pierwszy, powinny wybierać kolczyki z tworzywa, które minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Najczęściej do przekłuwania wybiera się kolczyk do nosa ze stali chirurgicznej, która ma właściwości hipoalergiczne. Stal chirurgiczna nie zawiera niklu, jest więc to materiał odpowiedni dla osób uczulonych na ten pierwiastek i wszystkich z bardzo wrażliwą skórą.

Kolczyk do nosa – jakie są rodzaje przekłuwania?

Jednym z typów kolczyków, które warto przetestować przed udaniem się na zabieg przekłuwania, jest kolczyk do nosa na magnes. To rodzaj sztucznego piercingu, który pozwoli sprawdzić, czy aby na pewno dany sposób przekłucia będzie dla nas odpowiedni i czy będzie pasował do naszego stylu.

Wśród sztucznych, jak i prawdziwych kolczyków do nosa, można wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje przekłuwania:

  • Przekłucie płatka nosa - to klasyczna i najbezpieczniejsza metoda kolczykowania. Podczas zabiegu nie zostają uszkodzone żadne naczynia krwionośne ani zakończenia nerwowe, dlatego jest to sposób praktycznie bezbolesny. Najczęściej przekłuwa się tylko jedno z nozdrzy i wkłada się w nie kółeczko lub inny okrągły kolczyk do nosa . Takie przekłucie wygląda skromnie i nie zwraca dużej uwagi otoczenia.
  • Septum - przekłucie dotyczy chrząstki przegrody nosowej lub skóry, znajdującej się zaraz pod nią. Zabieg przeprowadza się ze znieczuleniem miejscowym, a prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań jest niewielkie. Wykonanie septum wiąże się z brakiem możliwości wyboru, jaki kolczyk do nosa zostanie użyty. Ten rodzaj piercingu ogranicza wybór do wszelkiego rodzaju kółeczek.
  • Brigde piercing - to najbardziej bolesna metoda przekłuwania nosa, do której również stosowane jest miejscowe znieczulenie. Zabieg wykonuje się nad nosem, między oczami. Takie kolczykowanie związane jest z powolnym procesem gojenia się ran, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych lub odrzucenia kolczyka przez organizm jest bardzo wysokie .

Kolczyk do nosa – kiedy zmienić kolczyk?

Pierwszy kolczyk wybiera zazwyczaj piercer i jest to najczęściej najprostsza biżuteria, która pasuje do danego rodzaju przekłucia. Z wymianą na nową należy zaczekać do momentu, w którym rana po przekłuciu będzie w pełni zagojona . Dopiero wtedy można zdecydować się na nowy kolczyk z brylantem, diamentem, haczykiem czy serduszkiem.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Sutasz – krok po kroku. Najmodniejsze kolczyki w tym roku

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: WIN-InitiativeNeleman/Getty Images

Pozostałe wiadomości