Pielęgnacja twarzy i ciała

Jakie akcesoria do brody sprawdzą się najlepiej przy różnych typach zarostu?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Mężczyzna w salonie barbera

Od czasu powrotu do łask bujnego zarostu producenci zaczęli prześcigać się w proponowaniu panom nie tylko kosmetyków, lecz także akcesoriów do brody. Mnogość opcji z jednej strony zachwyca, z drugiej powoduje problemy z wyborem.

Szczotka czy grzebień? A może jedno i drugie? Czy warto zaopatrzyć się we własny trymer i nożyczki, czy wystarczą regularne wizyty u barbera? Od czego zależy wybór akcesoriów do brody i jak ich używać?

Akcesoria do pielęgnacji brody – szczotka czy grzebień?

Wielu panów, poszukując idealnego narzędzia do rozczesywania i układania zarostu, próbuje wybrać pomiędzy grzebieniem a szczotką do brody, czyli tzw. kartaczem. W rzeczywistości jednak oba te akcesoria są równie potrzebne. Każde z nich pełni bowiem nieco inne funkcje.

Kartacz do brody, czyli szczotka bez rączki, służy przede wszystkim pielęgnacji skóry znajdującej się pod zarostem. Wykonuje się nią delikatny masaż, który pomaga złuszczyć martwe komórki naskórka, a przy tym pobudza krążenie, dzięki czemu wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Można go również stosować do przeczesania samej brody, nadając jej zdrowego połysku i objętości. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu akcesoriów do brody, wykonane z włosia syntetycznego lub z dzika.

Te pierwsze są zdecydowanie tańsze, jednak często powodują elektryzowanie się włosów. Dlatego godne polecenia są szczególnie modele wykonane z naturalnego włosia z dzika. W ich przypadku powinno się dodatkowo zwrócić uwagę na kolor. Jaśniejszy wskazuje na wyrób z końców włosia, znacznie bardziej miękkich od nasady, która charakteryzuje się ciemną barwą.

alvarez/Getty Images

Kartacz powinno się wybierać również ze względu na długość jego włosia. Wykonanym z tego o jednolitej długości nieco trudniej dotrzeć do skóry pod zarostem, dlatego najlepiej nadają się one do pielęgnacji długiej brody, natomiast te z włosiem o różnej długości lepiej sprawdzą się przy bujnym zaroście.

Grzebień do brody służy głównie do jej rozczesywania. Z pomocą mniejszego modelu z łatwością można również zadbać o wąsy. Grzebień znacznie lepiej niż kartacz sprawdza się także jako akcesorium do brody pozwalające równomiernie rozprowadzić na niej kosmetyk, np. olejek bądź balsam. Przy wyborze tego odpowiedniego powinno się kierować materiałem, z jakiego został wykonany. Najtańsze modele produkowane są z plastiku, przy czym często powodują one elektryzowanie się włosów.

Znacznie bardziej polecane są więc grzebienie wykonane z drewna. Wersja ekonomiczna zazwyczaj produkowana jest z buku, warto jednak zainwestować w model wytwarzany z wytrzymałego dębu lub egzotycznych odmian drewna, które właściwie przygotowane wykazują działanie bakteriobójcze, czyli są znacznie bardziej higieniczne.

Dobrym pomysłem jest także zakup dwóch modeli, większego o szerokich zębach do domu, a także mniejszego, który można zawsze schować w kieszeni i używać w razie potrzeby. W przypadku tych drugich spotyka się również wersje składane, te jednak zazwyczaj wykonywane są z plastiku.

Akcesoria do przycinania brody – nożyczki i trymery

Z odpowiednim przycięciem i wymodelowaniem zarostu najlepiej poradzi sobie profesjonalny barber. Jednak niektórzy panowie wolą zadbać o niego sami. W takiej sytuacji w ich zestawie akcesoriów do brody powinny znaleźć się odpowiednie nożyczki oraz trymer.

Nożyczki najlepiej wybierać z kolekcji barberskich, przystosowanych do znacznie grubszych i twardszych włosów niż te fryzjerskie, dzięki czemu można uniknąć problemu postrzępionych i rozdwajających się końcówek. Przy ich wyborze powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość i kształt, aby wybrać model najlepiej pasujący do dłoni. Ważna jest również masa tego akcesorium. Zbyt ciężkie nożyczki będą nadmiernie męczyć rękę, przez co stylizacja stanie się niewygodna, a ryzyko błędu znacznie większe. Kolejnym kryterium jest sposób i materiał wykonania. Najlepsze, a zarazem najtrwalsze są te wyprodukowane ręcznie ze szlachetnej stali nierdzewnej.

Trymer będzie przydatny szczególnie dla panów o krótkim zaroście. Tego typu urządzenia wyposażone są w regulowane ostrze, które pozwala bez trudu osiągnąć pożądaną długość włosów. Dzięki temu można również nadać brodzie odpowiedni kształt. Przed użyciem trymera należy dokładnie umyć brodę i wyczesać ją kartaczem, po czym przystąpić do modelowania. Ostrze powinno się przesuwać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Po skończonej pracy należy jeszcze raz przeczesać brodę, aby sprawdzić, czy udało się osiągnąć pożądany kształt, a następnie dokonać ewentualnych poprawek. Na sam koniec wystarczy już tylko nałożyć odpowiedni kosmetyk, pomagający lekko ujarzmić włosy.

Wybór odpowiednich akcesoriów do brody powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz typem zarostu. Dzięki skompletowaniu zestawu idealnie dopasowanego do potrzeb, dbanie o elegancki wygląd będzie nie tylko znacznie prostsze, lecz także stanie się prawdziwą przyjemnością.

Zobacz wideo: Barber z Charkowa

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photodisc

Pozostałe wiadomości