Jak stosować glinkę zieloną? Właściwości, efekty

Nakładanie glinki zielonej
Fot. Voyagerix/ Getty Images
Glinka zielona to najsilniej działająca glinka kosmetyczna. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i zanieczyszczonej. Skutecznie działa również na trądzik, wągry i rozszerzone pory. Świetnie radzi sobie z cerą poszarzałą, sprawia, że jest ona zmatowiona i wygładzona.

Glinka zielona ma właściwości antyseptyczne i zapobiega pojawianiu się niedoskonałości na skórze. Co więcej, można ją wykorzystywać nie tylko w postaci maseczki, ale także pasty do włosów czy też napoju. Doskonale działa w przypadku chorób jelit, wzdęć oraz zaburzeń trawienia.

Więcej:

Glinka zielona – właściwości

Właściwości glinki zielonej są bezpośrednio związane z działaniem obecnych w składzie tego kosmetyku mikroelementów. Wśród nich znaleźć można takie pierwiastki, jak:

● selen – doprowadza do neutralizacji substancji, które wpływają na starzenie się skóry; dobrze wpływa na ujędrnienie i elastyczność cery, chroni ją przed promieniami UV;

● fosfor – pozytywnie działa na regenerację komórek skóry;

● magnez – przeciwdziała procesom starzenia, zmniejsza skłonność do powstawania stanów zapalnych;

● krzem – zapobiega wiotczeniu skóry, dzięki niemu powstają w organizmie włókna kolagenowe;

● mangan – działa antyoksydacyjnie, spłyca zmarszczki;

● żelazo – wpływa na lepsze ukrwienie skóry i jej dobre odżywienie;

● miedź – reguluje produkcję sebum, dotlenia i uelastycznia komórki skóry;

● wapń – działa antyseptycznie, koi podrażnienia.

Istnieją dwa rodzaje glinki zielonej:

● montmorillonite – wydobywa się ją na południu Francji, jej nazwa związana jest z regionem, w którym odkryto ten rodzaj glinki (Montmorillon), zawiera wiele cennych mikroelementów;

● illite – wydobywana jest w Stanach Zjednoczonych, jej nazwa łączy się z miejscem, w którym w 1937 roku ją odkryto (Illinois), zawiera trochę więcej drogocennych pierwiastków niż glinka z Francji.

Kupując glinkę zieloną, warto zwrócić uwagę na jej kolor. Zielona barwa oznacza wysoką jakość, natomiast beżowa lub szara – niską.

Zielona glinka – efekty stosowania

Regularne nakładanie zielonej glinki na twarz powoduje:

● uregulowanie produkcji sebum, wolniejsze przetłuszczanie się skóry,

● zmniejszenie widoczności porów,

● oczyszczenie cery i wiązanie toksyn,

● dotlenienie i ujędrnienie skóry,

● działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz ograniczenie rozwoju wyprysków,

● przyspieszenie gojenia się stanów zapalnych i ran,

● ujednolicenie kolorytu cery oraz jej rozjaśnienie.

Jeśli chodzi o włosy, glinka zielona:

● zamyka ich łuski oraz wzmacnia końcówki,

● zmniejsza ich łamliwość,

● zmniejsza ich wypadanie,

● działa przeciwłupieżowo.

Glinka zielona świetnie się sprawdza również jako pasta do zębów. Bardzo skutecznie usuwa kamień nazębny, ma właściwości wybielające i bakteriobójcze, zapobiega również krwawieniu dziąseł. Jednak nie należy rezygnować z tradycyjnej pasty z fluorem.

Maseczka z glinki zielonej – jak ją zrobić?

Do przygotowania maseczki z glinki zielonej nie potrzeba wielu składników.

Składniki:

● 3 łyżeczki wody mineralnej,

● 4 łyżeczki zielonej glinki w proszku.

Przygotowanie:

1. Wsyp do miski zieloną glinkę.

2. Zalej glinkę wodą.

3. Wymieszaj składniki, a następnie nanieś maseczkę na twarz.

4. Po upływie 15–20 minut zmyj dokładnie maseczkę ciepłą wodą.

Po zmyciu maseczki warto wklepać w skórę krem. Jest to genialna maseczka oczyszczająca – pierwsze efekty widoczne są zaraz po jej zmyciu. Należy pamiętać, aby nie aplikować ani nie mieszać glinki metalową łyżką – w przeciwnym razie działanie specyfiku może ulec osłabieniu.

Zobacz film: Sen a zdrowie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Glinka zielona do picia

Glinka zielona świetnie sprawdza się również w postaci napoju. Dzięki swoim właściwościom przeciwdziała schorzeniom układu pokarmowego. Jednocześnie dobrze wpływa na stany zapalne jamy ustnej. Ponadto łagodzi podrażnienia i stany zapalne żołądka, przełyku i kiszek. Absorbuje gazy, które doprowadzają do wzdęć, sprawia również, że błona wyścielająca jelita szybciej się regeneruje. Świetnie działa na otyłość, alergie i zaburzenia trawienia, jak również na wrzody dwunastnicy i jelita grubego. Nie należy jednak przekraczać dziennej dawki.

Niektóre zawarte w glince składniki przenikają dalej i tym samym chronią organizm, np. przed odwapnieniem. Warto wiedzieć, że glinka posiada również wyjątkową zdolność pochłaniania promieniowania radioaktywnego, dlatego też warto ją pić po promieniowaniu rentgenowskim lub mammografii.

Pasta do mycia – kosmetyk z glinki zielonej na włosy

Jak jeszcze można stosować glinkę? Na przykład w postaci pasty do mycia włosów. Wystarczy wymieszać ją z wodą mineralną w tej samej proporcji, co w przypadku maseczki na twarz. Następnie gotową pastę należy nałożyć na mokre włosy i masować skórę głowy przez około 2–3 minuty. Tak przygotowany kosmetyk bardzo dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami oraz sebum, a zawarty w nim krzem powoduje wzmocnienie cebulek włosów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości