Pielęgnacja twarzy i ciała

Cera w okresie dojrzewania. Jak o nią dbać?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:

Nie każdy nastolatek ma problem z wypryskami. Są jednak tacy, dla których trądzik to prawdziwa zmora. O sposobach na utrzymanie cery dojrzewającej w jak najlepszym stanie opowiadała kosmetolog, Aneta Suchowierska.

Walka z trądzikiem to spore wyzwanie. Jak dbać o cerę, jak ją pielęgnować i wspomagać, gdy chcemy pozbyć się tego problemu?

Trzeba zacząć jak najszybciej - radzi kosmetolog, Aneta Suchowierska.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?

Nie wiem, na co czekamy z pielęgnacją skóry u nastolatków, którzy zaczynają mieć problemy. Taką skórę trzeba wspierać. Burza hormonów, która następuje w organizmie powoduje, że gruczoły łojowe zaczynają bardzo intensywnie pracować, pojawiają się bakterie i cera zaczyna się zanieczyszczać. Dlatego trzeba ją regularnie oczyszczać

Kosmetyczny niezbędnik

Niezbędny w kosmetyczce każdego nastolatka jest żel do mycia twarzy. Pozwala on na usunięcie zanieczyszczeń, sebum i zrogowaciałego naskórka, które gromadzą się na skórze. Istnieje wiele produktów o właściwościach oczyszczających - oprócz żeli dostępne są również pianki, mleczka, śmietanki, olejki myjące i płyny micelarne. Bardzo ważne, aby wybierać kosmetyki odpowiednie do własnego typu cery. Składniki aktywne w nich zawarte powinny służyć sprecyzowanemu celowi, a stosowanie się do zaleceń zawartych na opakowaniu pozwoli na osiągnięcie najlepszej skuteczności.

Makijaż cery trądzikowej

Nastolatki, które wykonują makijaż powinny pamiętać, aby sięgać po kosmetyki dobrej jakości, najlepiej przeznaczone dla ich grupy wiekowej. Konieczne jest też zaopatrzenie się w środki do demakijażu, które pozwolą na dokładne zmycie make-upu przed snem.

Dodatkowe i obowiązkowe zastosowanie toniku pomaga usunąć resztki zanieczyszczeń oraz przywrócić właściwe pH skóry. Te bezalkoholowe nie wysuszają cery, a ich użycie sprowadza się do przetarcia twarzy wacikiem. Lekkie zakwaszenie skóry będzie zapobiegało powstawaniu nowych wyprysków, jak również przygotuje ją do właściwego wchłaniania składników aktywnych zawartych w kremach aplikowanych później.

Rzadziej, lecz systematycznie należy stosować peelingi (raz bądź dwa razy w tygodniu). Jego działanie polega na złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Dzięki temu następuje usunięcie obumarłych i zrogowaciałych komórek, które często utrudniają właściwe "oddychanie" skóry oraz jej regenerację.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości