Pielęgnacja twarzy i ciała

Dermatolog przestrzega przed używaniem gąbki: "Proszę sobie wyobrazić, co może w niej być"

Pielęgnacja twarzy i ciała

Wiele osób nie wyobraża sobie kąpieli bez użycia gąbki. Tymczasem okazuje się, że mycie się tego rodzaju myjkami wcale nie jest higieniczne. Dlaczego? Zapytaliśmy o to dermatologa, Łukasza Preibisza.

Gąbka siedliskiem bakterii?

Amerykański dermatolog, Charles Puza umieścił na TikToku wypowiedź, która wywołała konsternację u wielu osób. Otóż według niego, nie należy używać gąbek, ponieważ są one siedliskiem bakterii. Takiego samego zdania jest doktor Łukasz Preibisz: - Proszę sobie wyobrazić, co w takich dziurkach może siedzieć. W dziurkach siedzi woda, gąbka jest na ogół w łazience i mogą się w niej rozwijać bakterie, które mają wilgotno i ciepło - wyjaśnił nasz gość.

Gąbka - jak ją czyścić

Zdaniem dermatologa, gąbkę powinno się myć. I nie chodzi tu o moczenie jej podczas naszej kąpieli. - Należy ją wyparzyć, dobrze wyżymać. Na przykład w chirurgii są używane szczotki, które są sterylizowane. One są gotowane, specjalnie pakowane i dopiero wtedy chirurg ich używa przed zabiegiem. Można więc takie rzeczy oczyścić - powiedział Łukasz Preibisz.

Stwierdził także, że zamiast z gąbki lepiej korzystać z żelu lub mydła dostosowanego do naszej skóry, a jeżeli chcemy usunąć zrogowaciały naskórek, lepiej to zrobić przy pomocy peelingu, na przykład z kawy.

>>> Zobacz także:

Moc pyłu wulkanicznego, czyli glinka bentonitowa. Właściwości, zastosowanie, korzyści

Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV

Jak prawidłowo dobrać kosmetyki do rodzaju skóry?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości