Pielęgnacja twarzy i ciała

Domowe kosmetyki z pąków drzew

Pielęgnacja twarzy i ciała

Wiosną warto wybrać się do lasu po pąki drzew, które potem posłużą nam do tworzenia domowych kosmetyków. Jak dobrać rodzaj rośliny do rodzaju skóry? W Dzień Dobry TVN zielarki i chemiczki: Marta Remplewicz i Zofia Marciniak powiedziały, co wiosną warto przynieść z lasu. Zobaczcie z czego można przygotować eliksir młodości i jakie właściwości mają pąki: lipy, topoli, wierzby i sosny!

Pąki sosnowe - pozyskiwane są do celów leczniczych od zimy do przedwiośnia i suszone w temperaturze pokojowej. Można także stosować świeże pączki sosnowe.

Zastosowanie: choroby skórne wymagające pobudzenia ukrwienia skóry, trądzik androgenny, trądzik sterydowy oporny na leczenie.

Napar: 1-2 łyżki rozdrobnionych pączków zalać 1 szklanką wrzącej wody lub wrzącego mleka, zaparzać przez 20 minut, przecedzić.

Przeznaczenie: okłady na skórę - trudno gojące się rany, ropnie i pryszcze

Pąki wierzby i topoli - bogactwo salicylanów, zamiast aspiryny, przy przeziębieniu. Idealne na skórę trądzikową

Napar: 1 łyżka pączków na 1 szklankę wody. Skropić alkoholem, zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem ok 10-20 minut. Przefiltrować i przemywać twarz z zaskórnikami, trądzikiem do zakonserwowania dodać alkoholu z gliceryną.

Przeznaczenie: przeciwłojotokowe, przeciwtrądzikowe, antybakteryjne, przeciwzapalnie

Pąki lipy - odżywienie i regeneracja. To najsmaczniejsze pączki

Bogactwo śluzów, tworzą na powierzchni skóry kołderkę. Szczególnie wskazane na skórę przesuszoną po zimie, bardzo wrażliwą skórę, trudno znoszącą kosmetyki: mydła i mleczka kosmetycznego przemywać twarz kleikiem.

Kleik lipowy: pędy skrapiamy delikatnie alkoholem, następnie zalewamy wodą i gotujemy ok 20-30 minut. Tak przygotowanym odwarem przemywać twarz lub zrobić maseczkę

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości