Pielęgnacja twarzy i ciała

Na czym polega fenomen baby botox?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:
ostrzykiwanie twarzy botoksem

Baby botox to zabieg medycyny estetycznej, który zyskuje coraz większą popularność. Zmniejsza widoczność pierwszych zmarszczek i zapobiega powstawaniu nowych. W odróżnieniu od standardowego podania toksyny botulinowej jest dużo subtelniejszy. Trzeba go jednak częściej powtarzać.

Baby botox jest zalecany osobom, u których pojawiają się dopiero zmarszczki mimiczne. Po zastosowaniu tej metody twarz wygląda naturalnie i zachowuje swoją mimikę.

Baby botox – co to jest?

Botoks (toksyna botulinowa) to neurotoksyna wytwarzana w warunkach beztlenowych przez pałeczki jadu kiełbasianego. Mało kto wie, że ten znany w medycynie estetycznej produkt był początkowo używany do leczenia zeza. Obecnie jego zastosowanie jest znacznie szersze – pomaga nie tylko w walce ze zmarszczkami, ale także w leczeniu nadpotliwości rąk i stóp.

Baby botoks to stosunkowo nowy i bardzo innowacyjny trend w medycynie estetycznej. Polega na podaniu pod skórę za pomocą mezoterapii igłowej małej ilości toksyny botulinowej. Stąd inna nazwa tego zabiegu to mezobotoks. Jego zaletą jest to, że nie powoduje porażenia mięśni, co zdarza się niestety w przypadku zastosowania tradycyjnej metody z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Wykorzystanie małej dawki botuliny sprawia, że zabieg baby botox nie osłabia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, więc jego działanie jest delikatne. Nie powoduje także tzw. efektu maski, czyli częściowego „zamrożenia” mimiki twarzy. Osoba po zabiegu nadal jest w stanie zaprezentować pełną gamę emocji, jedyna różnica jest taka, że po ich ekspresyjnym wyrażaniu nie pozostają zmarszczki. Skóra nadal więc utrzymuje swoją naturalną ruchomość, jednak znikają z jej powierzchni oznaki starzenia. Do tego taki zabieg przeciwdziała pojawianiu się nowych zmarszczek – z tego powodu określa się go często „prewencją przeciwzmarszczkową”. Ważne jest jednak jego regularne stosowanie. Zabieg baby botox zwykle trwa ok. 15 minut i nie niesie za sobą skutków ubocznych. W niektórych przypadkach mogą pojawić się małe siniaki w miejscu wkłucia, szybko jednak znikają, a w razie czego z łatwością można je przykryć makijażem.

Dla kogo polecany jest zabieg baby botox?

Baby botox jest bardzo subtelny. Mówi się nawet, że zabieg ten pełni jedynie funkcję profilaktyczną, chroni skórę przed starzeniem się. Ze względu na to, że działa delikatnie, jego niewątpliwą zaletą jest to, że można go przeprowadzić na wielu płaszczyznach skóry. Baby botox zalecany jest osobom, które są młode, ale na ich skórze już zdążyły pojawić się pierwsze oznaki starzenia. To świetne rozwiązanie także dla tych, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z wypełnianiem zmarszczek i nie chcą wykonywać zbyt inwazyjnego zabiegu. Polecany jest również osobom posiadającym ekspresyjną mimikę lub często wykorzystującym ją w pracy, np. aktorom.

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu jest ciąża i okres karmienia piersią, menstruacja, stany zapalne, infekcje lub uszkodzenia skóry, przewlekłe choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepliwości krwi, a także zażywanie niektórych leków i nietolerancja na toksynę botulinową.

Jakich efektów można się spodziewać po baby botox?

Rezultatem działania zabiegu baby botox jest nie tylko mniejsza widoczność zmarszczek, ale także przywrócenie skórze sprężystości i wypoczętego wyglądu. Cera staje się promienna i odzyskuje utracony blask. Zabieg znajduje swoje zastosowanie w takich obszarach twarzy jak czoło czy okolice oczu oraz ust. Dzięki niemu można w subtelny sposób pozbyć się tzw. lwiej zmarszczki oraz „kurzych łapek”, a także bruzd przynosowych zwanych często „małpim pyszczkiem”. Delikatna korekcja obszarów wymagających poprawek daje efekt odmłodzenia i odświeżenia skóry.

Zaletą zabiegu jest na pewno fakt, że nie niesie on za sobą ryzyka paraliżu mięśni twarzy. Efekt jest bardzo naturalny, a rysy twarzy pozostają te same. Rezultat działania botoksu jest natychmiastowy. Jakie są wady zabiegu? Minusem jest na pewno trwałość efektu. Dla uzyskania satysfakcjonujących wyników baby botox należy powtarzać średnio co ok. 3–6 miesięcy. Dawki i technikę podawania ustala się wraz z pacjentem, w zależności od jego potrzeb.

Osoby posiadające głębokie zmarszczki niestety nie zauważą po zabiegu baby botox takich efektów jak po standardowym podaniu toksyny botulinowej. Dlatego, jeśli zabieg nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można rozważyć użycie tradycyjnej metody. Baby botox jednak zawsze powinien być wstępem do walki o gładką skórę twarzy, bo może okazać się, że jest wystarczający. Do tego jest też dużo tańszy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości