Cera w ciąży – co się z nią dzieje i jak o nią właściwie zadbać?

Kobieta smaruje sobie twarz kremem
Fot. moodboard / Getty Images
W ciąży, pod wpływem hormonów, cały organizm ulega dużym zmianom. U każdej kobiety mogą one wyglądać inaczej. U jednych pań występuje brzydka cera w ciąży, u innych zaś skóra nabiera promienności. Są również przyszłe mamy, które nie zauważają szczególnych zmian w kondycji swojej skóry twarzy.

Większość kobiet spodziewających się dziecka zastanawia się, czy istnieje związek między cerą a płcią oczekiwanego malucha. Utarło się, że problemy ze skórą w ciąży oznaczają, że na świat ma przyjść dziewczynka, a gładka i promienna cera wskazuje na chłopca. Jest to tylko mit – każda ciąża przebiega indywidualnie, a stan cery wcale nie świadczy o płci dziecka.

Więcej:

Problemy z cerą w ciąży – trądzik

Pogorszenie cery w ciąży można zauważyć już w pierwszym trymestrze. Szalejące hormony mogą doprowadzić do nadprodukcji sebum – przyszła mama zauważa, że jej skóra staje się błyszcząca w strefie „T”, pojawiają się wągry i wypryski, a pory ulegają rozszerzeniu. Może wystąpić również tzw. trądzik ciążowy, który powinien jednak ustąpić po porodzie. Niestety z niechcianymi krostkami można walczyć tylko poprzez odpowiednią pielęgnację i higienę. Nie wolno wyciskać krostek, do twarzy należy używać oddzielnego ręcznika, a także stosować specjalne antybakteryjne i ściągające środki do pielęgnacji. W okresie ciąży wykluczone jest używanie leków przeciwtrądzikowych opartych na hormonach, zawierających flutamid i spironolakton. Nie stosuje się również tetracyklin i leków z izotetrynoiną, które wykazują działanie teratogenne. Pod żadnym pozorem nie można sięgać po środki lecznicze na własną rękę – rozwiązanie może przynieść albo wizyta u dermatologa, albo „przeczekanie” sytuacji aż do porodu.

Pogorszenie cery w ciąży – szarość, utrata blasku

Kolejny problem, z jakim mogą spotkać się przyszłe mamy, to po prostu brzydka cera w ciąży. Można zauważyć utratę blasku, skóra na twarzy jest „poszarzała”, wydaje się szorstka. Taki stan rzeczy wynika z niedoboru witamin oraz mikroelementów i szczególnie często pojawia się w pierwszym trymestrze, kiedy mama zmaga się z mdłościami oraz wymiotami. Poprawa cery w ciąży powinna nastąpić samoistnie w drugim trymestrze. Metodą na poprawienie wyglądu skóry jest stosowanie kremów i preparatów zawierających witaminę C, która rozświetla cerę i dodaje jej blasku. Należy również dbać, aby skóra dostawała solidną porcję nawilżenia. Dobrze sprawdzają się odżywcze maseczki z witaminami i kwasem hialuronowym. Ze względu na występującą w ciąży wrażliwość na zapachy warto wybierać produkty bezzapachowe lub pachnące bardzo delikatne.

Sucha cera w ciąży

W wyniku działania estrogenów, które spowalniają pracę gruczołów łojowych, cera w pierwszym trymestrze ciąży może zacząć się przesuszać. To dobra wiadomość dla tych kobiet, które przed ciążą zmagały się z tłustą skórą. Być może na dziewięć miesięcy problem ten przestanie je dotyczyć. Jeżeli zaś wcześniej cera miała skłonności do przesuszania, należy mieć się na baczności, gdyż sytuacja może się pogorszyć. Kluczem do utrzymania dobrego stanu cery jest jej odpowiednie nawilżenie – należy wybrać odpowiedni krem. Suchość może pojawić się na całym ciele – warto więc używać naturalnych olejków pod prysznic lub dobrego balsamu do ciała.

Problemy z cerą w ciąży – przebarwienia, ostuda ciążowa

Pogorszenie stanu cery w ciąży mogą zauważyć kobiety ze skłonnościami do przebarwień, piegami i pieprzykami. Hormonalna zawierucha w organizmie sprawia, że wszystkie plamki i zmiany pigmentacyjne stają się o wiele bardziej wyraźne. Trudnym i dość widocznym problemem jest ostuda ciążowa. Objawia się ona pojawianiem się ciemnych, rozlewających się plam na twarzy, ramionach, dekolcie i dłoniach. Zmiany te są na tyle wyraźne, że nie maskuje ich nawet najlepszy fluid. Ten problem dermatologiczny pojawia się w drugim trymestrze ciąży na skutek nadmiernej produkcji melaniny, a nasila go przebywanie na słońcu. Przyszłym mamom zaleca się więc stosowanie kremów z wysokim filtrem UV i ogólne unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Dobrze jest również stosować peelingi rozjaśniające.

Zobacz film: Palenie w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak dbać o cerę w ciąży?

Na początku ciąży należy obserwować stan skóry i to, jak reaguje ona na dotychczasową pielęgnację. Skóra ciężarnych staje się bardzo wrażliwa, dlatego stosowane dotychczas kosmetyki mogą zacząć ją uczulać lub podrażniać. Kosmetyki i środki pielęgnacyjne muszą być dostosowane do potrzeb cery i dobrze, aby były hipoalergiczne. Przy ich doborze warto zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają drażniących substancji, takich jak parabeny, silikony, środki spieniające czy triklosan. Podczas ciąży pod żadnym pozorem nie wolno na własną rękę stosować maści czy leków mających poprawić stan skóry, a jeśli już, koniecznie należy skonsultować to najpierw z lekarzem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości