Pielęgnacja twarzy i ciała

Ałun glinowo potasowy jako dezodorant – jak go stosować i jakie ma właściwości?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:
Fot. Fahroni/Getty Images

Ałun glinowo potasowy jest coraz częściej stosowany w kosmetyce, głównie jako dezodorant. Sprawdź, jak go używać i czy można to robić bezpiecznie.

Content: Wbrew pozorom ałun glinowo potasowy nie jest stosowany w kosmetyce od niedawna. Już od wielu lat jest używany jako kosmetyk po goleniu, ponieważ doskonale hamuje krwawienie i przyspiesza gojenie ran występujących z powodu zacięć maszynką czy żyletką. Jednak od kilku lat jest bardzo chętnie wykorzystywany jako dezodorant. I to przez ludzi na całym świecie.

Co to jest ałun?

Ałun to kryształ solny stanowiący związek kwasów i dwóch zasad. Najczęściej ma formę kosmetyku glinowo potasowego, który stanowi połączenie aluminium, potasu i siarki.

Ałun – zastosowanie

Ałun obecnie najczęściej wykorzystywany jest jako dezodorant . Tak naprawdę stosuje się go w tym celu już od starożytności. W sklepach kosmetycznych, zielarskich i aptekach można go kupić pod postacią kryształu, dezodorantu w kulce lub w sztyfcie. Jest od wielu lat jest reklamowany jako doskonały naturalny i całkowicie bezpieczny środek ograniczający wydzielanie potu. Czy jest to prawdą?

Jako dezodorant ałun zabija bakterie będące powodem powstawania charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu. Niestety tak naprawdę nie ma on właściwości hamujących wydzielanie potu, dlatego dla wielu osób nie będzie zadowalającym kosmetykiem. Jednak jego zaletą jest przede wszystkim naturalność, ponieważ dezodorant z ałunu powstaje z naturalnych złóż kryształów i przy jego produkcji najczęściej nie stosuje się dodatkowych składników. Jego kolejną zaletą jest to, że nie pozostawia śladu na ubraniach, nie ma zapachu i bez problemów można go stosować łącznie z perfumami. Natomiast dla osób posiadających skłonność do powstawania zapaleń mieszków włosów jest szczególnie wartościowy, ponieważ nie zatyka porów i nie wywołuje przykrych konsekwencji, czego nie można powiedzieć o klasycznych dezodorantach.

Ałun może być też używany do tamowania krwawienia po goleniu oraz jako środek pomocniczy przy leczeniu trądziku i opryszczki.

Ałun – jak używać?

W przypadku ałunu dostępnego w formie dezodorantu, jego stosowanie jest bardzo proste, bo zbliżone do używania tradycyjnych kosmetyków przeciw poceniu się w sztyfcie.

Ałun glinowo-potasowy zawiera w sobie aluminium , więc nie można jednoznacznie powiedzieć, że nie jest w 100% szkodliwy. Warto jednak podkreślić, że przenikanie tego pierwiastka przez skórę jest znikome.

Ałun potasowy – gdzie kupić?

Ałun potasowy można dostać zarówno w sklepach kosmetycznych, aptekach, jak i sklepach ze zdrową żywnością czy ziołami.

Ałun potasowy w proszku jest często wykorzystywany jako typowa sól do kąpieli, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i ściągające. Niektóre osoby używają go także do moczenia stóp, szczególnie jeśli mają problemy z ich potliwością i chcą uzyskać efekt odkażający. Można go też stosować do neutralizowania brzydkiego zapachu w obuwiu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości