Moda i Uroda

Mucha czy krawat? Co wybrać na ślub, wesele i inne okazje?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
mężczyzna zakłada muchę

Wiele okazji wymaga formalnego i eleganckiego stroju – garnituru lub smokingu. W takiej sytuacji niemałe znaczenie mają również wszelkie dodatki, jak buty, kwiat w butonierce i oczywiście krawat bądź mucha. Na co jednak się zdecydować i czy są właściwie jakieś reguły?

Dzień Muszki - Bow Tie Day

Dzień Muszki, czyli Bow Tie Day, obchodzony jest co roku 28 sierpnia. Muszka to element garderoby umieszczany przy samym kołnierzu koszuli. Historia tego dodatku sięga XVII wieku. Wówczas chorwaccy żołnierze podczas wojny trzydziestoletniej wiązali sobie chusty na szyi, by utrzymać rozpięcie koszuli w pożądanej pozycji. Ten sposób podchwycili Francuzi i z czasem stał się bardzo modny. Jakie przyjęto zasady odnośnie noszenia muszek i krawatów?

Skarpetkowy savoir-vivre
Skarpetkowy savoir-vivre Źródło: Dzień Dobry TVN

Mucha czy krawat?

Kompletując elegancki męski strój, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dress code okazji, ale również wiek czy typ sylwetki mężczyzny. Choć, jeśli styl, sposób wyrażania się danej osoby od przyjętych reguł odbiega, to coraz częściej konwenanse są przełamywane.

Warto zaznaczyć, że krawat pasuje niemal do każdego garnituru, dlatego w razie braku pewności, na co postawić, dobrze jest sięgnąć po niego w ramach bezpieczniejszego rozwiązania. Muchę należy dobierać znacznie staranniej, ponieważ inna pasuje do smokingu, inna do fraka czy garnituru. Jeśli tego wymaga sytuacja, należy założyć muchę w stonowanych, spokojnych i ciemnych barwach.

Spór o to, czy lepiej będzie wyglądała mucha, czy krawat, toczy się od dawna. Nie sposób jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności, ale także własnych upodobań. Warto wspomnieć, że krawat optycznie wyszczupla, co może być dla niektórych istotne. Noszenie muchy w klasycznym ujęciu wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku istotnych zasad. Przyjęło się, że mucha zwykle zakładana jest do smokingu, najczęściej czarna. Mucha noszona z frakiem zwykle jest biała, jeśli zaś ma stanowić dodatek do garnituru, może być kolorowa, a nawet wzorzysta – tu ogranicza panów jedynie charakter spotkania. I własna fantazja.

Ślub i wesele. Kiedy założyć muchę, a kiedy krawat?

Co powinien założyć pan młody? Na co postawić, gdy jest się gościem na czyimś weselu? Na muchę czy krawat? Najczęściej dopełnieniem męskiej kreacji jest krawat, choć część osób postanawia wyróżnić się i wybiera muchę. Czasem bardzo kolorową, wyrazistą. Stawiając na krawat, trzeba zwrócić uwagę na jego długość i szerokość, a także kolor. Idealnie dobrany powinien sięgać aż do połowy klamry paska od spodni. Szerokość zaś powinna być podobna do szerokości klap marynarki.

Ślub i wesele to szczególne uroczystości, dlatego bardzo często wybierane są kolory spokojne, stonowane. Wszystko jednak zależy od gustu i indywidualnych preferencji. Wiele osób stawia na oryginalne, wyróżniające się, a nawet krzykliwe wzory i kolory. Jeśli wyborem będzie jednak mucha, najczęściej polecane są te wykonane z jedwabiu lub atłasu. Odpowiednio dobrana mucha idealnie będzie się łączyć z czarnym garniturem lub wspomnianym smokingiem.

Krawat czy mucha? Co wybrać na studniówkę?

Na studniówkę lepiej założyć krawat czy muchę? To dość ważna okazja, pierwszy tak ważny bal, którego uczestnicy chcą wyglądać wyjątkowo. Zwykle strój ma być elegancki. To jednak nie wyklucza odejścia od klasyki i dobrania czegoś innego, niż stonowane, ciemne muszki lub krawaty.

Mucha i krawat na co dzień i od święta

Panowie, których praca wymaga noszenia garniturów, zdecydowanie częściej preferują krawaty zamiast much. Jednak w sytuacji, gdy wymagany jest strój business casual, dobrze widziane są także muszki. W tym wypadku, bardziej niż jedwabne czy aksamitne, polecane są muchy wełniane, również wzorzyste. Warto wspomnieć, że taki element stroju przykuwa uwagę, dlatego w wielu oficjalnych sytuacjach ważne jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Krawaty zdecydowanie królują, jeśli chodzi o wieczorne wyjścia, spotkania biznesowe, towarzyskie z eleganckim dress codem. Muchy z kolei częściej zakładane są na przyjęcia po godzinie 19, na których z zasady nosi się white tie. Przy okazji teatralnych i operowych premier czy wyjścia do filharmonii, warto sięgnąć po smoking i muchę.

Mucha zamiast krawata? Zasady noszenia

Wybierając muchę bądź krawat, trzeba pamiętać o kilku zasadach ich noszenia. Krawat musi być odpowiednio zawiązany, mieć stosowną długość, szerokość i bardzo często również kolor. Do jasnych koszul najczęściej pasują ciemniejsze krawaty, do koszul z krótkim rękawem raczej się ich nie nosi. Nie powinien być także poluzowany, a sama koszula rozpięta. Modową wpadką jest również założenie krawata na uroczystości typu white tie i black tie. Jeśli chodzi o „techniczne” zasady noszenia muchy, powinna zostać dopasowana do szyi mężczyzny – nie krępować ruchów, ale też nie zwisać. Dobrze jest zestawiać muchę z kamizelkami czy spodniami na szelki. Warto też zwracać uwagę, z jakiego materiału jest wykonana mucha zakładana na konkretną okazję.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: eyeM/Getty Images

Pozostałe wiadomości