Moda i Uroda

Modny nastolatek za niewielkie pieniądze. Najważniejszy jest własny styl

Moda i Uroda

Aktualizacja:

Jak fajnie się ubrać i nie wydać na to majątku? Modny strój wcale nie musi kosztować fortuny - przekonuje nasza stylistka Katarzyna Michowska. Zobacz, jakie zestawy proponuje młodym ludziom.

Film młodego youtubera o nastolatkach w bardzo drogich, markowych ubraniach obiegł niedawno sieć. Łączna cena rzeczy, które mieli na sobie młodzi ludzie, wynosiła średnio od 15 do 30 tysięcy złotych. Kwoty te z pewnością wprowadziły w osłupienie niejednego dorosłego. W Dzień Dobry TVN pokazaliśmy, jak ubrać się modnie i jednocześnie niedrogo.

Jaki styl mają współcześni nastolatkowie?

Młodzi ludzie - zarówno ci, którzy rozpoczynają karierę zawodową, jak i nastolatkowie zależni finansowo od rodziców - chcą mieć luksusowe rzeczy. Najczęściej marzą o ubraniach z popularnych domów mody czy najlepszym sprzęcie elektronicznym, co wiąże się z wysoką ceną.

Jak przyznaje nasza stylistka, moda na bogactwo wśród młodych od dłuższego czasu nie przemija, a presja dobrego wyglądu obejmuje coraz szersze kręgi. Luksus w ich przypadku nie wiąże się z drogimi materiałami: skórami, futrami czy kaszmirami, a jest swego rodzaju stylem życia. Młodzi ludzie cenią sobie znane marki, ale równie ważne jest dla nich to, czy odzież wykonana jest z ekologicznych materiałów i w zgodzie z normami dotyczącymi ochrony środowiska. To pokolenie, które chętnie wymienia się ubraniami i znajduje oryginalne rzeczy, za mniejszą cenę, w Internecie.

Młodzież bardzo często wyciąga od rodziców stare płaszcze, jeansy, które teraz również powróciły. Te kroje się wiele nie różnią, a im bardziej zużyte, tym bardziej autentyczne

– mówi Katarzyna Michowska.

Jak modnie i niedrogo ubrać nastolatka?

Firmy, które skutecznie pragną przyciągnąć młode pokolenie, tworzą coraz szerszą i bardziej dostępną finansowo ofertę. Obecnie rozkwit przeżywają ubrania bazowe, opatrzone małym logo. Dostrzegalny jest zwrot ku tendencjom końca lat 80., w których białe T-shirty z dość ostentacyjnym symbolem marki stanowiły podstawę większości codziennych stylizacji. Sieciówki oferują rzeczy prawie identyczne z tymi, które oferują nam wielcy projektanci. Modne jest również tworzenie i przerabianie odzieży oraz podkreślanie swojego własnego, niepowtarzalnego stylu.

Modne są akcesoria: czapki, nerki, wąskie okulary i warstwowe ubieranie, jedna bluza na drugą. Bardzo modne są też dresy, noszone nawet do botków czy obcasów

- podkreśla stylistka.

Naszą kulturę cechuje dążenie do indywidualizmu. Wierzymy, że każdy z nas jest odrębny i wartościowy na swój indywidualny sposób. Najlepiej wyrazić to strojem. Pamiętamy, jak do polskich szkół próbowano wprowadzić mundurki. Mimo że akcja przez jakiś czas działała, uczniowie lamentowali. Wbrew temu, co im wmawiano, jednolity strój wcale nie znosił wizualnych różnic między nimi. Nie każdy rozumie modowy indywidualizm, ale dla osób, które chcą go wyrażać, próba zabrania im własnego stylu jest niemal jak kradzież tożsamości

Co doradzić w kwestii ubioru młodej osobie, która jeszcze nie ma wyrobionego stylu? Tworzenie własnego stylu to nie tylko ubrania. Wpływ na to ma też muzyka, filmy czy książki, czyli wszystko to, co lubimy, co nas otacza. Możemy inspirować się idolami, których podziwiamy, ale najważniejsze, aby czuć się w tym dobrze, niczego nie udawać.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości