Moda i Uroda

Licealistki z Lublina mówią NIE nowym ubraniom. "Mało osób wie, jak moda wpływa na środowisko"

Moda i Uroda

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Moda na szóstkę z odpowiedzialności
Moda na szóstkę z odpowiedzialnościDzień Dobry TVN
wideo 2/7

"Stop kupowaniu nowych ubrań" - deklarują "Plootkary", czyli uczennice V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Antonina Matysek, Roksana Majewska, Aleksandra Małek i Marlena Pelczar stworzyły projekt, którego tematem przewodnim jest ekologia w modzie. Na czym on polega? Jakie akcje zorganizowały? O tym opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

"Plootkary" - na czym polega projekt?

"Plootkary" to projekt z platformy "Zwolnieni z teorii". Jego celem jest uświadamianie, jaki wpływ na środowisko ma moda. 

- Mało osób wie, jak moda wpływa na środowisko, a ma bardzo negatywny wpływ. Dlatego chcemy zachęcić przede wszystkim młodych ludzi, którzy często popadają w zakupoholizm, że są inne metody - tłumaczyła Antonina Matysek, pomysłodawczyni i liderka projektu.

Licealistki pozyskują ubrania w lumpeksach, zaglądają do szaf rodziców i wkładają te części garderoby, które od lat są nieużywane. - Ubrania z drugiej ręki też są modne. Można nadać im drugie życie i zrobić z nimi coś kreatywnego i dobrego dla środowiska - przekonywała Roksana Majewska, uczestniczka projektu.

Gościnie zaprezentowały w studiu Dzień Dobry TVN dwie stylizacje. Jedną z nich zaprojektowała Daria Dokurno, studentka MSKPU w Warszawie.

Ekologiczne akcje licealistek z Lublina

Dziewczyny w ramach projektu edukacyjnego zorganizowały w szkole "Wielką Wymianę Ubrań" i Red Galę, czyli pokaz mody promujący korzystanie z ubrań z drugiej ręki.

- Wzięły w nim udział uczennice również z innych szkół. Ubrania, które widzimy na zdjęciach, są przez nas zaprojektowane. Przerabiałyśmy je i szyłyśmy, żeby efekt końcowy nas zadowalał. Chciałyśmy pokazać, że można coś takiego zrobić, bo tak naprawdę wielkiego talentu nie miałyśmy, a jakoś sobie poradziłyśmy - wyjaśniła Marlena Pelczar.

Gala odniosła wielki sukces. Licealistki podczas niej zorganizowały zbiórkę rzeczy dla Ukrainy. Przekazały też ubrania, które zostały im po wymianie oraz te przerobione na pokaz. Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości