Moda i Uroda

Za co tak cenimy smartwatche

Moda i Uroda

Aktualizacja:
spons

Technologia nieustannie ulega ciągłym zmianom. Wciąż tworzone są nowe urządzenia, które odgrywają ważną rolę w codziennym życiu. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się tworzenie gadżetów typu wearables, czyli tak zwanych ubieralnych. Najczęściej nosi się je na nadgarstku. Do tej kategorii zaliczają się również smartwatche. Jednak zanim przejdziemy do jego zalet, wyjaśnijmy czym dokładnie on jest.

Czym jest smartwatch?

Smartwatch jest to nic innego jak inteligentny zegarek, które może działać sam lub z pomocą telefonu komórkowego. Samodzielnie działa o własny system operacyjny (np. Android). Natomiast gdy współpracuje ze smartfonem, wyświetla powiadomienia o połączeniach, SMS-ach, mailach i wielu innych. Bardziej zaawansowane modele mogą również:

 • kontrolować aparat w telefonie,
 • wykonywać połączenia i SMS-y
 • odtwarzać muzykę,
 • nawigować za pomocą GPS.

- Niejednokrotnie smartwatch może zastąpić telefon, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie korzystanie z niego bywa kłopotliwe lub niewygodne. Urządzenie to, staje się coraz bardziej popularne wśród sportowców, a także kierowców - tłumaczy ekspert od smartwatchy Paweł Kowal z zegarkicentrum.pl.

Smartwatch - zastosowanie

 1. 1Praktyczniejszy od telefonu - można wręcz uznać, że jest pewnego rodzaju przedłużeniem smarfona. Wiele zegarków posiada funkcje, dzięki którym spoglądanie na wyświetlacz telefonu nie będzie konieczne. Wibracje poinformują nas o nadchodzącym powiadomieniu.
 2. 2Nie przegapisz żadnego połącznia - z pewnością wielokrotnie zdarzyło ci się nie usłyszeć lub zbyt późno dobiec do dzwoniącego telefonu. Posiadając smartwatcha, nie musisz się już tym dłużej martwić. Inteligentny zegarek zawibruje na Twoim nadgarstku i dzięki temu nie ominiesz żadnego połącznia.
 3. 3Odpowiedni dla kierowców - korzystanie z niego podczas prowadzenia pojazdu nie tylko jest wygodniejsze, ale także o wiele bezpieczniejsze.
 4. 4Możliwość stworzenia notatek - bez problemu możesz stworzyć notatkę, a smartwatch zapamięta Twoją lokalizację, aby następnym razem wyświetlić ją w tym samym miejscu. Może okazać się bardzo przydatne podczas zakupów, a przede wszystkim w pracy.
 5. 5Trening - jednym z wielu zastosowań inteligentnego zegarka jest możliwość liczenia kroków, przebytego dystansu, a nawet spalonych kalorii.

Dlaczego tak cenimy smartwatche, czyli największe zalety zegarków.

 1. 1Zawsze na czas - jest to dość prozaiczna zaleta, a dla wielu z nas może wydawać się zabawna. Jednak zwykłe zegarki, nawet te, które kosztowały więcej, z czasem zaczynają się spóźniać bądź przyspieszać. Ostatecznie różnice w ciągu miesiąca mogą sięgać nawet kilkunastu minut. Oprócz tego nie musimy pamiętać o zmianie czasu. Smartwatch potrafi nie tylko automatycznie zmienić strefę czasową, ale także wyświetlić godziny w innych miejscach na świecie.
 2. 2Komunikator - każdy z nas z pewnością pamięta filmy Sci-Fi, w których główni bohaterowie komunikowali się między sobą, a nawet wyświetlali hologram danej osoby. Obecnie druga opcja nie jest jeszcze dostępna, ale możliwość rozmowy za pomocą smartwatcha już tak. Korzystając z niego, możemy nie tylko odpisywać na wiadomości, ale także prowadzić konwersację z pomocą słuchawek lub w trybie głośnomówiącym.
 3. 3Trener - jak już zostało wcześniej wspomniane, smartwatch spopularyzował się wśród sportowców. Oprócz podstawowych funkcji, jak liczenie kroków, bardziej zaawansowane modele mogą wysyłać treningi na Twój zegarek. Zdarzało się również, że dzięki monitorowaniu samopoczucia, smartwatch uratował ludzkie życie, poprzez wczesne wykrycie nieprawidłowego funkcjonowania rytmu serca. Niektórzy producenci oferują możliwość udostępniania lokalizacji, wykrywania upadku, a nawet wzywania pomocy.
 4. 4Remedium na smartfona - korzystanie z zegarka może zmniejszyć czas spędzany przed ekranem. Nie będziemy bowiem ciągle sprawdzać, czy nie przegapiliśmy jakiegoś powiadomienia. Każdy z nas doświadczył uczucia, gdy chciał tylko rzucić okiem na telefon, a spędził na nim kilkanaście minut. Smartwatch z łatwością wyeliminuje ten nawyk. Każde powiadomienie możesz sprawdzić tylko poprzez jedno spojrzenie na nadgarstek.
 5. 5Indywidualizacja potrzeb - w przypadku tradycyjnych zegarków, aby zmienić ich wygląd, należy kupić kolejny. W wypadku inteligentnych zegarków nie ma tego problemu. Mamy dostępny szereg tarcz i pasków. Jeśli chcemy, możemy je zmienić lub założyć specjalne etui i dopasować go do każdej okazji.
 6. 6Centrum sterowania domem - wraz z biegiem lat coraz więcej urządzeń w domu będzie podłączonych do sieci. Być może wielu z nas ma już swój własny smart-home. Odpowiednio dobrany smartwatch potrafi zsynchronizować się z systemem inteligentnego domu, dzięki czemu mamy możliwość kontrolowania wszelkiej elektroniki.

Oprócz tego istnieje wiele innych zalet, między innymi:

 • niewielka waga,
 • prosta obsługa,
 • różnorodność funkcji,
 • koperty o różnym kształcie,
 • wyświetlacz chroniony szkłem,
 • w większości wodoodporna obudowa,
 • GPS,
 • możliwość sterowania innymi urządzeniami,
 • korzystanie z aparatu.

Smartwatch - jaki wybrać?

Skoro mamy już przedstawioną szeroką gamę zalet, pozostaje nam tylko jedno pytanie. Na jaki smartwatch się zdecydować? Istnieje kilka cech, którymi każdy z nas powinien się kierować przy wyborze odpowiedniego zegarka. Pierwszą z nich jest system operacyjny. Najważniejszą rzeczą jest przemyślenie, czy chcemy, aby nasze urządzenie mogło działać samodzielnie czy tylko z pomocą smartfona. Jeśli zdecydujesz się na model, który posiada własną kartę SIM, będziesz mógł wykonywać połączenia bezpośrednio z zegarka. Będzie to doskonałe rozwiązanie na wypadek, gdyby bateria w telefonie się wyczerpała. Kolejną kwestią wartą rozstrzygnięcia, jest fakt czy potrzebujemy wodoszczelnego modelu, czy też nie. Można korzystać nie tylko podczas pływania, ale także biegania w deszczu. Nie musisz go ściągać podczas mycia rąk czy prysznica. Należy zwrócić uwagę również na pojemność baterii i związaną z tą kwestią rodzaj wyświetlacza. Czas pracy zegarka zależy bezpośrednio od pojemności baterii, dlatego też należy wybrać największą, jaka jest dostępna. Kolorowy wyświetlacz LCD zapewni bardzo dobrą jakość obrazu, ale zużyje dużo więcej energii. Funkcjonalność jest to kwestia indywidualna, która zależy od naszego gustu. Aplikacje, które instalujemy, zależą bezpośrednio od każdego z nas. Jeśli szukasz smartwatcha odpowiedniego dla sportowców, sprawdź, czy posiada on funkcje, które Cię interesują. Podstawową opcją jest akcelerometr, który zajmuje się między innymi mierzeniem przebytego dystansu. Jeśli chciałbyś monitorować również tętno, musisz znaleźć taki z wbudowanym pulsometrem.

Smartwatch staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród młodszych użytkowników, jak i tych starszych. Wszystko za sprawą mnogości funkcji, które ułatwiają codzienne życie. Oprócz tego ogromną zaletą jest fakt, że spędzamy stanowczo mniej czasu przed ekranem telefonu. Nie musimy obawiać się, że przegapimy ważną wiadomość lub połączenie. Jeśli poświęcisz odpowiednio dużo czasu na przemyślenie tego, jakie funkcje będą Ci potrzebne, z pewnością nie będziesz żałował dokonanego wyboru.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości