Moda i Uroda

Historia spódnicy. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Moda i Uroda

Aktualizacja:
Autor:
Martyna
Trębacz
Światowy Dzień Spódnicy

Dla wielu kobiet spódnica to jeden z podstawowych elementów garderoby. Choć na przestrzeni lat zmieniały się wzory i kroje, nigdy nie wyszła z mody. Z okazji Światowego Dnia Spódnicy o historii tego wyjątkowego elementu ubioru opowiedziała w studio Dzień Dobry TVN dr Aleksandra Jatczak-Repeć, historyczka mody i sztuki oraz Laura Łącz, aktorka i miłośniczka spódnic. 

Historia spódnicy

Ze względu na ogromny wybór i najróżniejsze fasony, bez trudu można dobrać model odpowiedni do swojej sylwetki czy okazji. I choć prawdziwy rozkwit nastąpił znacznie później to spódnice były znane od setek lat. Okazuje się, że pojawiły się one wcześniej, niż spodnie.

- Niedawne odkrycia archeologiczne pokazały, że ta pierwsza forma okrycia na dolną część naszego ciała to była właśnie spódnica, bo jest funkcjonalna i relatywnie jest ją łatwo uszyć. Skonstruowanie spodni, tak żeby się w nich łatwo poruszać wymaga zmysłu, technologii, rozwoju krawiectwa. Dlatego pierwsze spodnie w kulturze europejskiej to jest dopiero przełom średniowiecza i renesansu. Co ciekawe, to panowie odkrywają swoje nogi, a kobiece nogi zostają ukryte na 500-600 lat pod obfitymi spódnicami – powiedziała dr Aleksandra Jatczak-Repeć, historyczka mody.

Ewaluacja spódnicy – lata 20 XX wieku  

Prawdziwy rozkwit spódnic nastąpił w latach 20. XX wieku. Wtedy to nie tylko zmieniła się jej długość, ale stała się również lekka i funkcjonalna. Co więcej, nastąpiła moda na chłopczyce, dlatego spódnica uległa skróceniu.

- Najdynamiczniejszym okresem dla spódnic jest XX wiek. W tamtym czasie moda zmieniała się dynamicznie i forma spódnicy ewoluowała. Lata 20. przyniosły jej skrócenie, po setkach lat zostały odsłonięte kobiece łydki i to budziło ogromne emocje. W XX wieku spódnica mogła być zarówno krótką miniówką, jak i długą, piękną, strojną kreacją – powiedziała Aleksandra Jatczak-Repeć.

Miłośniczką noszenia spódnic jest aktorka Laura Łącz, która jak sama przyznaje od zawsze uwielbiała elegancki styl. W studio Dzień Dobry TVN zaprezentowała spódnicę, której projekt miała na sobie kilkukrotnie podczas ważnych okazji.

- Ja częściej chodzę w spódnicach i sukniach, niż w spodniach, bo rzeczywiście lubię. To jest kwestia charakteru, kobiecości, upodobań. Miałam tak od zawsze, od szkoły teatralnej zawsze przychodziłam w eleganckiej, klasycznej sukience - powiedziała Laura Łącz.

Klasyczna, czarna spódnica, podobnie jak mała czarna powinna znaleźć się w szafie każdej kobiety. Ten element garderoby jest na uniwersalny i ponadczasowy, dzięki czemu każda z pań może założyć spódnicę zarówno na dzień, jak i podczas ważnych okazji.

- Dzisiaj dress code i okazja nie jest taka ważna, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy odgrywało to bardzo istotną rolę – dodała Aleksandra Jatczak-Repeć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości