Historia spódnicy. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Światowy Dzień Spódnicy
Światowy Dzień Spódnicy
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowa
Nieoczywiste połączenia barw
Nieoczywiste połączenia barw
Moda inspirowana latami 90.
Moda inspirowana latami 90.
Dla wielu kobiet spódnica to jeden z podstawowych elementów garderoby. Choć na przestrzeni lat zmieniały się wzory i kroje, nigdy nie wyszła z mody. Z okazji Światowego Dnia Spódnicy o historii tego wyjątkowego elementu ubioru opowiedziała w studio Dzień Dobry TVN dr Aleksandra Jatczak-Repeć, historyczka mody i sztuki oraz Laura Łącz, aktorka i miłośniczka spódnic. 

Historia spódnicy

Ze względu na ogromny wybór i najróżniejsze fasony, bez trudu można dobrać model odpowiedni do swojej sylwetki czy okazji. I choć prawdziwy rozkwit nastąpił znacznie później to spódnice były znane od setek lat. Okazuje się, że pojawiły się one wcześniej, niż spodnie.

- Niedawne odkrycia archeologiczne pokazały, że ta pierwsza forma okrycia na dolną część naszego ciała to była właśnie spódnica, bo jest funkcjonalna i relatywnie jest ją łatwo uszyć. Skonstruowanie spodni, tak żeby się w nich łatwo poruszać wymaga zmysłu, technologii, rozwoju krawiectwa. Dlatego pierwsze spodnie w kulturze europejskiej to jest dopiero przełom średniowiecza i renesansu. Co ciekawe, to panowie odkrywają swoje nogi, a kobiece nogi zostają ukryte na 500-600 lat pod obfitymi spódnicami – powiedziała dr Aleksandra Jatczak-Repeć, historyczka mody.

Ewaluacja spódnicy – lata 20 XX wieku  

Prawdziwy rozkwit spódnic nastąpił w latach 20. XX wieku. Wtedy to nie tylko zmieniła się jej długość, ale stała się również lekka i funkcjonalna. Co więcej, nastąpiła moda na chłopczyce, dlatego spódnica uległa skróceniu.

- Najdynamiczniejszym okresem dla spódnic jest XX wiek. W tamtym czasie moda zmieniała się dynamicznie i forma spódnicy ewoluowała. Lata 20. przyniosły jej skrócenie, po setkach lat zostały odsłonięte kobiece łydki i to budziło ogromne emocje. W XX wieku spódnica mogła być zarówno krótką miniówką, jak i długą, piękną, strojną kreacją – powiedziała Aleksandra Jatczak-Repeć.

Miłośniczką noszenia spódnic jest aktorka Laura Łącz, która jak sama przyznaje od zawsze uwielbiała elegancki styl. W studio Dzień Dobry TVN zaprezentowała spódnicę, której projekt miała na sobie kilkukrotnie podczas ważnych okazji.

- Ja częściej chodzę w spódnicach i sukniach, niż w spodniach, bo rzeczywiście lubię. To jest kwestia charakteru, kobiecości, upodobań. Miałam tak od zawsze, od szkoły teatralnej zawsze przychodziłam w eleganckiej, klasycznej sukience - powiedziała Laura Łącz.

Klasyczna, czarna spódnica, podobnie jak mała czarna powinna znaleźć się w szafie każdej kobiety. Ten element garderoby jest na uniwersalny i ponadczasowy, dzięki czemu każda z pań może założyć spódnicę zarówno na dzień, jak i podczas ważnych okazji.

- Dzisiaj dress code i okazja nie jest taka ważna, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy odgrywało to bardzo istotną rolę – dodała Aleksandra Jatczak-Repeć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości