Bawełna ekologiczna – cechy, sposób produkcji, zalety

bawełniana koszula
Fiordaliso/Getty Images
Źródło: Moment RF
Bawełna to jedno z najpopularniejszych włókien, z których produkowana jest odzież. Od lat uprawiana jest na szeroką skalę, głównie w USA, Chinach i Indiach. Jej uprawa wiąże się jednak ze stosowaniem sporych ilości środków chemicznych, co wzbudza wątpliwości i kontrowersje. Alternatywą stała się bawełna ekologiczna, zwana również organiczną. Jest ona uprawiana w zupełnie inny sposób, z dbałością o środowisko i godność człowieka. Ubrania z bawełny ekologicznej polecane są zwłaszcza małym dzieciom oraz alergikom.

Uprawa bawełny ekologicznej opiera się jedynie na naturalnych metodach. W jej produkcji nie wykorzystuje się środków chemicznych, stosuje się jedynie naturalne nawozy. Bawełna jest zbierana ręcznie i przetwarzana bez użycia maszyn, jednocześnie uprawa ekologiczna umożliwia oszczędzanie wody. Do pracy przy zbiorach bawełny ekologicznej nie zatrudnia się dzieci, a pracownicy są odpowiednio wynagradzani. Ekologiczna bawełna ma zatem wiele zalet.

Proces powstawania bawełny ekologicznej

Bawełna konwencjonalna uprawiana jest przy użyciu dość dużej ilości pestycydów i środków owadobójczych – nie jest więc to metoda ani naturalna, ani wyjątkowo zdrowa. Szacuje się, że to właśnie przy uprawie bawełny zużywa się najwięcej pestycydów na metr uprawy (20 proc. światowego zużycia środków chemicznych stosowanych przy uprawach). Także w dalszym procesie produkcji używane są środki chemiczne – do mycia, wybielania, farbowania, drukowania. Niektóre z używanych substancji są niebezpieczne dla człowieka i bezpośrednio zagrażają jego życiu. Podczas uprawy i produkcji bawełny, w skutek zatrucia chemikaliami, umiera rocznie 20 tys. ludzi. Głośno jest również o pracy w trudnych warunkach, niekiedy wręcz niewolniczych, za niewielkie wynagrodzenie. Protesty podnoszą się również w związku z wykorzystywaniem do pracy dzieci.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku uprawy ekologicznej bawełny. Cały procedura jest ściśle kontrolowana i przebiega zgodnie z naturalnymi procesami, dlatego podczas uprawy używane są jedynie naturalne nawozy (czosnek, obornik). Na żadnym etapie produkcji nie stosuje się pestycydów i środków chemicznych. Przed rozpoczęciem upraw gleba przechodzi kwarantannę, tak aby wolna była od wszelkich szkodliwych substancji. Sposób uprawy bawełny ekologicznej pozwala także oszczędzać wodę.

Proces produkcji bawełny organicznej

Bawełna ekologiczna jest zbierana ręcznie, bez użycia maszyn, dzięki czemu jest znacznie czystsza. Do jej mycia stosuje się delikatne i naturalne substancje. Eko bawełna jest barwiona również w bezpieczny sposób, zastosowanie mają tylko naturalne barwniki, np. gliny. Bawełna rośnie zgodnie ze swoim zwykłym cyklem, bez ingerencji człowieka. Do pracy przy zbiorze i przetwarzaniu nie wykorzystuje się małoletnich, co często zdarza się w przypadku upraw bawełny konwencjonalnej, a zatrudnieni na plantacjach pracownicy nie są wykorzystywani i otrzymują godziwą zapłatę. Wybierając bawełnę organiczną, konsumenci wykazują się świadomością, protestują przeciw wyzyskowi, niewolniczej pracy, wykorzystywaniu dzieci i niszczeniu środowiska naturalnego.

Zalety bawełny ekologicznej

Na rynku dostępna jest odzież uszyta z konwencjonalnej, zwykłej bawełny i ta, która wytworzona została z bawełny organicznej pochodzącej z ekologicznych upraw. Bawełna ekologiczna jest droższa od bawełny konwencjonalnej, co jest podyktowane wyższymi nakładami pracy. Warto się jednak zastanowić nad jej wyborem i zmianą przyzwyczajeń, ponieważ bawełna organiczna ma wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienić należy m.in. trwałość i brak niebezpiecznych składników chemicznych w składzie. Dzięki temu odzież wyprodukowana z takiej tkaniny jest bezpieczniejsza dla człowieka, nie powoduje podrażnień czy uczuleń. Dzięki swojej trwałości służy dłużej od ubrań uszytych z normalnej bawełny. W wielu krajach bawełna ekologiczna jest nie tylko eko, ale przede wszystkim stanowi wyznacznik stylu zwanego "ethical fashion", co oznacza, że wybierane produkty nie przyczyniają się do wyzysku i cierpień pracowników plantacji. Decydując się na zakup odzieży z bawełny organicznej, konsument stawia na produkt wartościowy, zdrowy, wytwarzany z dbałością o środowisko naturalne i podstawowe prawa człowieka. Producenci bawełny organicznej posiadają certyfikat GOTS, który potwierdza, iż uprawa i produkcja przebiegała zgodnie ze standardem rolnictwa ekologicznego. Certyfikat dotyczy sposobu produkcji, podejścia do kwestii ochrony środowiska oraz odpowiedzialności społecznej. Kryteria socjalne, według których oceniany jest podmiot certyfikowany, oparte są na normach Międzynarodowej Organizacji Pracy. Każdy produkt z certyfikatem może pochwalić się bardzo dobrą jakością.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Moda, która nie przemija

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości