Moda i Uroda

Dlaczego rozmiary spodni w sklepach różnią się? Stylistka radzi czym kierować się kupując jeansy

Moda i Uroda

Autor:
Daria
Pacańska
fancy.yan/Getty ImagesJak wybierać rozmiary jeansów?

Często stojąc w przymierzalni, wyrzucamy sobie, że nie mieścimy się w konkretny rozmiar spodni. Okazuje się, że w różnych sieciówkach wymiary mogą się różnić. Na przestrzeni czasu zmieniają się również w jednym sklepie. Jak kupić jeansy i nie popaść w kompleksy?

Jak znaleźć odpowiedni rozmiar jeansów?

Szukając odpowiedniego rozmiaru spodni, powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi wymiarami. Należy sprawdzić obwód talii, obwód bioder, długość nogawki. Każdy sklep ma też własną tabelę rozmiarów.

"Styl na wagę złota"

Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzieDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

- Rozmiarówki oparte są na uśrednionych rozmiarach przypisanych do jednego regionu. Inna rozmiarówka obowiązuje w Azji, inna we Francji, a jeszcze inna w Niemczech. Wszystko oparte jest o przeliczenia skali obwodów w centymetrach jednostki "statystycznej" w danym obszarze geograficznym - tłumaczy stylistka Ewelina Rydzyńska. - W każdej sieciówce rozmiarówka jest różna, stad warto sprawdzać tabele rozmiarów każdego producenta - dodaje.

Co więcej, marki tworzą produkty dla osób wysokich i niskich, dlatego warto dokładnie przejrzeć wszystkie dostępne opcje.

- Drugim czynnikiem jest rodzaj tkaniny. Spodnie ze streczem mogą wyglądać na mniejsze z uwagi na rozciągliwość materiału - informuje Ewelina Rydzyńska.

Czy kierować się rozmiarem na metce?

Wielokrotnie wyrzucamy sobie, że nie mieścimy się w rozmiar, który zazwyczaj kupujemy. Jednak Ewelina Rydzyńska na przykładzie pokazała jakie różnice mogą pojawić się na metkach.

- W UK gdzie rozmiar przelicza się w calach, rozmiar 6 odpowiada polskiemu 34, we Francji rozmiar 38 odpowiada polskiemu 36, a jeszcze inaczej jest w Niemczech, gdzie 38 odpowiada naszej 40. Warto umieć je czytać - podkreśla Rydzyńska.

Dlatego w wybieraniu odpowiedniego rozmiaru spodni, najważniejsze jest to, aby się w nich dobrze czuć. Szukajmy modelu, który dobrze leży, a niekoniecznie konkretnego rozmiaru.

- Odpuść sobie zadręczanie się rozmiarem, jesteś fajna taka, jaka jesteś - podsumowuje Ewelina Rydzyńska.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: fancy.yan/Getty Images

Pozostałe wiadomości