Moda i Uroda

Dekoloryzacja włosów, czyli jak pozbyć się niechcianego koloru

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk

Dekoloryzacja włosów to niekiedy jedyne wyjście, by pozbyć się niechcianego koloru, którego usunięcie jest trudne. Zabieg dedykowany jest zwłaszcza w przypadku ciemnych i intensywnych odcieni. Profesjonalna dekoloryzacja powinna być przeprowadzana pod okiem fryzjera, gdyż jej działanie oparte jest na silnie działających substancjach ściągających kolor. Dowiedz się, czy dekoloryzacja niszczy włosy i jak dbać o włosy po dekoloryzacji?

Niechciany kolor włosów to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Niektóre brunetki i szatynki pragną mieć włosy w kolorze ciepłego miodowego blondu lub zimnej platyny. Często jedynym wyjściem jest dekoloryzacja, która w profesjonalny i bezpieczny sposób ściąga z włosów ciemne pigmenty, umożliwiając ich koloryzację na jaśniejsze odcienie.

Co to jest dekoloryzacja?

Zabieg dekoloryzacji polega na usunięciu koloru z włosów, a dokładnie pigmentów i barwników zawartych w farbach, które pokrywają nasze włosy. Dekoloryzacja ciemnych włosów prowadzona przy użyciu profesjonalnych i przeznaczonych do tego kosmetyków to gwarancja skutecznego usunięcia pigmentu czerwonego, czarnego, brązowego, mahoniowego. Warunkiem, jaki należy spełnić, by przystąpić do zabiegu dekoloryzacji, to bardzo dobra kondycja włosów. Pomimo stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych podczas zabiegu, sama metoda narusza strukturę włosów i osłabia je. Dekoloryzację można przeprowadzić zarówno w salonie fryzjerskim, jak i w domu.

Dekoloryzacja umożliwia rozjaśnienie włosów nawet o kilkanaście tonów. Jednak rozjaśnienie czarnych włosów do blondu może zająć nawet kilkanaście miesięcy.

Dekoloryzacja włosów w domu

Dekoloryzacja w domu możliwa jest dzięki kosmetykom dostępnych w drogerii, jednak może nie przynieść zamierzonych efektów. Można ją przeprowadzić w następujących krokach:

  • Użycie rozjaśniacza – powinien być nakładany etapowo według instrukcji podanej przez producenta. Rozjaśniacz zawsze nakładany powinien być w kierunku od końcówek po nasadę włosów. Zabieg powtarza się do momentu uzyskania pożądanego koloru.
  • Stosowanie kąpieli rozjaśniających – czyli połączenie niewielkiej ilości rozjaśniacza z szamponem. To opcja właściwa dla tych pań, które jedynie w niewielkim stopniu chcą rozjaśnić swoje włosy.
  • Przeprowadzając dekoloryzację w warunkach domowych, nie można zapominać o pielęgnowaniu włosów tuż po zabiegu. Warto sięgnąć wówczas po profesjonalne maski odżywcze dostępne w sklepach fryzjerskich. Dzięki zawartym w nich aktywnym składnikom unikniemy przesuszenia lub zniszczenia włosów.

Dekoloryzacja włosów u fryzjera

Ściąganie koloru z włosów u fryzjera może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy to użycie rozjaśniacza, który przynosi najszybszy efekt. Jego działanie oparte na amoniaku, który wykazuje silne właściwości utleniające i rozjaśniające. Zabieg dekoloryzacji przy użyciu rozjaśniacza jest dodatkowo wzbogacany produktami o silnych właściwościach pielęgnujących, które wykluczają zbytnie przesuszenie włosów. Metoda ta sprawdza się w przypadku dekoloryzacji czarnych włosów, które cechują się największą zawartością ciemnych pigmentów.

Drugą metodą dekoloryzacji profesjonalnej jest użycie przez fryzjera tzw. ściągacza kolorów – color peel. To metoda oparta na delikatniejszych produktach, które nie działają na włosy tak agresywnie, jak rozjaśniacz, ale tym samym efekt rozjaśniania nie pojawia się od razu. Co więcej, przez delikatniejsze działanie metody color peel , nie nadaje się ona do ściągania koloru z bardzo ciemnych włosów. Ściągacz kolorów stosowany jest głównie do dekoloryzacji rudych włosów, które cechują się mniejszą ilością ciemnych pigmentów. Minusem zabiegu color peel jest możliwość ściemnienia włosów po jego zakończeniu. Czas trwania dekoloryzacji w salonie fryzjerskim zależy od kondycji włosów, koloru, który ma być poddany ściągnięciu i odcienia, do którego dążymy.

Pielęgnacja włosów po dekoloryzacji

Włosy po dekoloryzacji są osłabione i wrażliwe, dlatego kluczowa jest dobrze dobrana pielęgnacja, która pozwoli odbudować ich strukturę i wzmocni je na całej długości. Odpowiednie będą odżywki i maski z dużym dodatkiem kreatyny, która wypełni ich ubytki, wzmocni i zabezpieczy przed działaniem czynników zewnętrznych. Pomocne będą również profesjonalne zabiegi odżywcze i silnie nawilżające przeprowadzane u fryzjera. Włosy po zabiegu dekoloryzacji powinny być odżywiane i nawilżane regularnie. Zaleca się nakładanie głęboko odżywiających masek przynajmniej 2 razy w tygodniu. Działanie maski warto wspomagać wcześniej ogrzanym ręcznikiem, który zwinięty w turban dodatkowo wzmacnia wchłanianie aktywnych składników maski w głąb struktury włosa.

Zobacz wideo:

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: JGI/Jamie Grill/Getty Images

Pozostałe wiadomości