Moda i Uroda

Dlaczego guziki w damskich i męskich koszulach znajdują się po przeciwnych stronach? Odpowiedź może zaskakiwać

Moda i Uroda

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
smithsonianmag.com, stylzycia.radiozet.pl
Damskie dłonie na tle pasiastej koszuli.

Elegancka koszula to niezwykle uniwersalny element garderoby. Świadczy o tym chociażby fakt, że jej potencjał chętnie wykorzystują zarówno panowie, jak i przedstawicielki płci pięknej. Co ciekawe, w damskich modelach guziki zapinają się na lewą stronę, z kolei w męskich na prawą. Z czego to wynika? Czy umiejscowienie guzików ma znaczenie?

Czym różnią się damskie i męskie koszule?

Damskie i męskie koszule nie bez przyczyny uznawane są za ponadczasowe składniki stylu. Z ich pomocą można stworzyć zarówno eleganckie, jak i casualowe stylizacje na każdą porę roku. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą rozmiarem, fasonem czy kolorem, ale także ważnym detalem.

Mistrzowie krawiectwa dbają o to, by szyte z myślą o kobietach koszule zapinały się na lewą stronę. Z kolei guziki w ubraniach dla panów znajdują się po prawej stronie. Okazuje się, że pozornie błaha różnica ma swoje źródło w dawnych zwyczajach.

Guziki w damskich ubraniach - dlaczego znajdują się po lewej stronie?

Poszczególne elementy damskiej i męskiej garderoby zapinają się na dwie różne strony od zarania dziejów. Wszystko wskazuje na to, że współczesne marki odzieżowe starają się kontynuować modową tradycję naszych przodków.

Dawniej damskie koszule były odzwierciedleniem klasy i elegancji, a co za tym idzie także i statusu społecznego. Dostęp do nich miały wyłącznie kobiety z wyższych sfer, które nie miały w zwyczaju ubierać się samodzielnie. Pomagały im pokojówki, którym o wiele łatwiej było zapinać guziki znajdujące się po lewej stronie bluzki. Krawieckie rozwiązanie miało też przynosić określone korzyści podczas jazdy konnej. Damy siedzące na siodłach bokiem nie musiały martwić się o to, że ich kreacje rozepną się w najmniej odpowiednim momencie. Zapinane na lewą stronę koszule cieszyły się także uznaniem karmiących piersią matek. Umiejscowienie guzików miało ułatwić codzienność paniom trzymającym pociechy na prawej ręce.

Dlaczego męskie koszule zapina się na prawą stronę?

W zamierzchłych czasach mężczyźni wysoko cenili sobie możliwość zapinania odzieży na prawą stronę, a wszystko to za sprawą konieczności noszenia w okolicy pasa szabli bądź miecza. Prawą ręką o wiele łatwiej było sięgnąć po broń, zwłaszcza w obliczu zagrożenia. Umiejscowienie guzików miało też niebagatelne znaczenie w trakcie pojedynków na kopie. Stający do walki rycerze za każdym razem mieli przeciwnika po lewej stronie. Gdyby szata rozpinała się na prawo, kopia mogłaby niefortunnie utknąć w niej podczas starcia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: smithsonianmag.com, stylzycia.radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pornpawit Phosawang/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości