Moda i Uroda

Buty od szewca - klasyczny szyk i elegancja

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Szewc w trakcie produkcji brązowych butów ze skóry.

Dziś, gdy produkowane seryjnie obuwie kupimy w każdym butiku i w centrach handlowych, buty od szewca stanowią prawdziwy rarytas. Jednak ręcznie wykonywane buty na miarę wciąż bez problemu możemy zamówić u specjalisty. Nawet przez Internet.

Rzemieślników w Polsce ubywa. Szewców, krawców i zegarmistrzów jest coraz mniej. Popyt na ich usługi zmalał, ponieważ wiele produktów nie nadaje się do naprawy lub jest to zupełnie nieopłacalne. Spory wpływ na kurczenie się liczby rękodzielników ma również wątła kondycja szkolnictwa zawodowego. Mimo to popyt na buty od szewca wciąż istnieje. Choć wielu szewców musiało zmienić branżę, klienci chcą wydawać pieniądze na ręcznie wykonane obuwie. Czym buty od szewca różnią się od innych? 

Porady stylistki

Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wybieramy buty od szewca

Z oferty handmade shoes możemy skorzystać w stacjonarnych zakładach szewskich, które wciąż funkcjonują przede wszystkim w większych miastach, ale również online. Nowoczesne zakłady szewskie oferują w Internecie projekty i wykonanie butów. Obstalunek, czyli usługa szycia butów na miarę, cieszy się sporą popularnością. Na witrynach internetowych możemy obejrzeć wiele zdjęć butów od szewca, wykonanych na indywidualne zamówienie. Co sprawia, że klienci decydują się na tę usługę? Zamówienie butów na miarę u specjalisty gwarantuje niespotykanie wysoką jakość i klasę wyrobu. Efekt trudno porównywać do seryjnych produktów. Buty od szewca szyte są z wyselekcjonowanych skór naturalnych, dzięki czemu świetnie dopasowują się do stopy, która może swobodnie oddychać. Co jeszcze można powiedzieć o tego rodzaju usłudze? Buty od szewca nie zawierają agresywnej chemii, często obecnej w produktach seryjnych. Są również dopasowane do stopy pod względem ortopedycznym.

Buty od szewca to rękodzieło. Wykonywane są tradycyjnymi metodami, w związku z czym każda para jest niepodrabialna. Wybierając się w nich na publiczne wydarzenie, możemy być pewni, że nikt inny nie będzie miał na sobie podobnego egzemplarza. Jakie buty można zamówić u szewca? Niezmiennie popularna jest klasyka, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Niektóre wysoko wyspecjalizowane zakłady szewskie oferują tak popularne modele, jak kozaki, botki czy sandały, ale są także w stanie uszyć wysokiej klasy oficerki, sztyblety, półbuty, derby albo mniej znane w naszym kraju modele, takie jak loafersy, monkey boots, oxfordy albo brogsy

Buty od szewca na specjalne okazje

Rzemieślnicy pasjonaci, poza świadczeniem usług komercyjnych, przygotowują swoje wyroby niczym małe dzieła sztuki użytkowej. Takie właśnie, zupełnie wyjątkowe buty od szewca, można wylicytować podczas wielu aukcji charytatywnych w całej Polsce. Zyski trafiają do potrzebujących dzięki przedsiębiorczości jednego z łódzkich szewców, który przekazuje swoje wyroby wielu znanym fundacjom. Ceny tych wyjątkowych butów od szewca dochodzą na aukcjach nawet do 10 tysięcy złotych. 

Jak powstają buty od szewca?

Wyjątkowa para butów w normalnych warunkach powstaje od 7 do 10 dni, ale w renomowanych zakładach zamówienia na buty od szewca trzeba składać nawet z dwu-, trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Jak wygląda produkcja takiej wyjątkowej pary butów? Najpierw majster mierzy stopę i bada ją pod kątem budowy ortopedycznej. Pod ten wymiar kształtowane jest kopyto, czyli drewniany model imitujący stopę. Na nim formuje się skórę i nadaje butowi ostateczny kształt. Gdy zapadnie decyzja, z jakiego rodzaju skóry ma zostać wykonany but, cholewkarz przykrawa i zszywa cholewy. Potem buty są ćwiekowane, barwione bejcą, a ich powierzchnie wygładzane. Na koniec jeszcze wypalanie, polerowanie i nabłyszczanie. Precyzyjna i żmudna praca, której efekt może cieszyć klienta nawet przez kilkadziesiąt lat. 

Ile kosztują buty od szewca?

Nie każdy może sobie pozwolić na spersonalizowany projekt butów od szewca. To oferta skierowana przede wszystkim do koneserów ceniących wysokiej klasy dodatki, ale nie musimy od razu celować w najwyższą półkę cenową. Za ile możemy kupić buty od szewca? Wspomniane wyżej wyjątkowe modele bywają licytowane na aukcjach charytatywnych nawet za 10 tysięcy złotych, jednak cena butów od szewca może być dużo niższa. Zależy od nakładu pracy rzemieślnika, użytych materiałów, fasonu. Para butów, która nie wymaga kopyta specjalnego kształtu, może kosztować od 600 do 1000 złotych. Droższy segment to wydatek rzędu 2200–3000 złotych, a buty na specjalne zamówienie, wykonane z egzotycznych, rzadkich materiałów, mogą kosztować od 5000 złotych wzwyż.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości