Koronawirus

Zanieczyszczenia krzyżowe. Jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z rękawiczek ochronnych?

Koronawirus

Aktualizacja:

W związku z obostrzeniami i w trosce o nasze zdrowie wychodząc z domu, powinniśmy zakładać rękawiczki. Jak używać ich prawidłowo, aby spełniały swoje funkcje? Czego możemy w nich dotykać oraz jak je odkażać? Na te pytania odpowiedział nam ratownik medyczny, Ariel Szczotok.

Użytkowanie rękawiczek

Jak prawidłowo używać rękawiczek, aby odgrywały one swoją rolę? Zasada jest prosta, przede wszystkim w rękawiczkach nie dotykamy swoich rzeczy. Używamy ich do dotykania powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Potem je zdejmujemy. Absolutnie nie zbliżamy rąk do swojej twarzy czy telefonu, gdyż w ten sposób przenosimy na siebie wirusa i noszenie rękawiczek, traci sens.

Podstawowa zasada to taka, że rękawiczki są jednorazowe. Jeżeli je zakładamy na ręce raz, zdejmujemy, to nie zakładamy ich ponownie. To niestety dość często w ostatnim czasie obserwujemy, że ludzie próbują te rękawiczki zakładać wielokrotnie

- powiedział ratownik medyczny.

Czy dezynfekowanie rękawiczek ma sens? Ariel Szczotok przyznał, że rękawiczki możemy dezynfekować płynem, co sprawi, że będą one bezpieczniejsze do zdjęcia. Musimy również pamiętać, że środki oparte na alkoholu wchodzą w silne reakcje z lateksem i go osłabiają. Nie możemy zatem wielokrotnie dezynfekować rękawiczek i ponownie ich używać.

Zakładanie rękawiczek zaraz po wyjściu z domu

Zdaniem ratownika medycznego, nakładanie rękawiczek we własnym samochodzie przy odpowiednim zachowaniu ostrożności nie jest potrzebne. Noszenie ich ma sens, gdy mieszkamy w bloku, dotykamy poręczy, guzików w windzie czy innych części wspólnych.

Wtedy powinniśmy te rękawiczki po wyjściu z bloku wyrzucić do kosza na śmieci, który znajduje się przed klatką. Wchodząc do sklepu, powinniśmy założyć świeże rękawiczki i wychodząc ze sklepu, powinniśmy je zdjąć. Rozpakowując zakupy nałożyć nową parę

– powiedział.

Dotykanie własnych rzeczy w rękawiczkach, które towarzyszyły nam podczas zakupów, nie ma sensu. Postępując tak, możemy rozprzestrzeniać wirusa w sposób krzyżowy. Z rękawiczek dostaje się on na nasz portfel, kierownice samochodu czy telefon.

Prawidłowe użytkowanie rękawiczek

Jak więc korzystać z rękawiczek prawidłowo? Krótkie podsumowanie:

  • Z rękawiczek korzystamy, robiąc zakupy w sklepie oraz w częściach wspólnych tj. winda. Rąk nie zbliżamy do twarzy, w szczególności oczu, nosa i ust. W rękawiczkach nie dotykamy także swoich rzeczy np. telefonu czy portfela.
  • Zdejmujemy rękawiczki w prawidłowy i ostrożny sposób, wywijając je do środka. To zapobiega dostaniu się drobnoustrojów na dłonie.
  • Jednorazowe rękawiczki po zakupach wyrzucamy do kosza, zbliżając się do klatki schodowej, zakładamy nowe. Po powrocie do domu ręce myjemy lub dezynfekujemy preparatem zawierającym minimum 60 proc. alkoholu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości